Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ դադարեցվել է Արարատի մարզում օրենքի խախտմամբ հանքարդյունաբերական գործունեություն ծավալած ընկերության ընդերքաօգտագործման իրավունքը
02/02/2024
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին տեղեկացրել էր, որ դատախազը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել Արարատի մարզում օգտակար հանածոյի արդյունահանմամբ զբաղվող երեք ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ:
Օրենքի խախտմամբ հանքարդյունաբերական գործունեություն ծավալած, պետությանը  1 մլն 359 հազար դրամի գույքային վնաս պատճառած, Արաքս գետի հունը խախտած ընկերությունը «Արև Սյուզի» ՍՊ ընկերությունն էր:
Քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Ընկերությունը, 2020 թվականի դեկտեմբերի 21-ից մինչև 2022 թվականի օգոստոսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում, չունենալով թույլտվությամբ տրամադրված սահմաններից դուրս օգտակար հանածոյի արդյունահանմամբ զբաղվելու իրավունք, շեղվել է Ընկերությանը տրամադրված կոորդինատներից, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ 2748 խմ ծավալով լեռնային զանգված՝ խախտելով Արաքս գետի հունը: Միևնույն ժամանակ, Ընկերության տնօրեն Կ.Հ.-ն, շրջանցելով օրենքով նախատեսված պահանջները, առանց լիցենզիայի ընդերքն օգտագործելով՝ պետությանը չէր վճարել 5 մլն դրամ տուգանքը:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Կ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում:
Նախաքննության ընթացքում Ընկերության տնօրենը վերականգնել էր 1 մլն 359 հազար  դրամ վնասը, վճարել էր նաև գանձման ենթակա՝ 5 մլն դրամ տուգանքը:
Դատախազը, նույն թվականի նոյեմբերի 16-ին, հաստատել էր Կ.Հ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունն ու վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Դատարանի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 20-ի դատավճռով՝ Ընկերության տնօրենը մեղավոր էր ճանաչվել վերոնշյալ արարքում և նրա նկատմամբ որպես պատիժ՝ նշանակվել էր տուգանք՝ 2 մլն 720 հազար դրամի չափով:
Արարատի մարզի դատախազությունը, 2023 թվականին միջնորդագիր էր ներկայացրել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն՝ «Արև Սյուզի» ՍՊ ընկերությանը տրամադրված՝ օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվությունը դադարեցնելու վերաբերյալ:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի հրամանով՝ դադարեցվել է «Արև Սյուզի» ՍՊ ընկերության ընդերքաօգտագործման իրավունքը, ուժը կորցրած է ճանաչվել ՇԱԹՎ-29/306 թույլտվությունը, լեռանահատկացման թիվ ԼՎ-306 ակտը և լուծվել է օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով տրված թիվ ՊՎ-306 ընդերքաօգտագործման պայմանագիրը:

20 октября 2023 года Генеральная прокуратура сообщила, что прокурор возбудил публичные уголовные дела в отношении директоров трех компаний, занимающихся добычей полезных ископаемых в Араратской области.
Компания, «Арев Сюзи», осуществляя добычу полезных ископаемых с нарушением закона, причинила государству имущественный ущерб на сумму 1 миллион 359 тысяч драм и нарушила русло реки Аракс.
Уголовным производством выявлено, что Компания с 21 декабря 2020 года по 30 августа 2022 года, не имея права на добычу полезных ископаемых больше, чем установлено лицензией, отклонилась от координат, предоставленных компании, добыв горных пород объемом 2748 кубических метров, принадлежавших государству, тем самым сменила русло реки Аракс. В результате государству причинен материальный ущерб на сумму 1 миллион 359 тысяч драм, произошла смена русла реки Аракс и деградация почвы, потеряно много полезных ископаемых. В то же время К.Х. не выплатил государству штраф в размере 5 млн драм за пользование недрами без лицензии.
20 октября 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении К.Х.
В ходе уголовного производства директор Компании возместил причинённый государству ущерб в размере 1 млн. 359 тыс. драм, в том числе выплатил штраф в размере 5 млн. драм.
16 ноября того же года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении К.Х. и вместе с материалами производства направил их в Суд общей юрисдикции первой инстанции областей Арарат и Вайоц Дзор.
Приговором Суда от 20 декабря 2023 года директор Компании признан виновным в вышеуказанном деянии и в качестве наказания на него наложен штраф в размере 2-х миллионов 720 тысяч драм.
В 2023 году Прокуратура Араратской области подала ходатайствo в Министерство территориального управления и инфраструктур РА о прекращении действия лицензии на добычу полезных ископаемых ООО «Арев Сюзи».
Приказом министра территориального управления и инфраструктур прекращены: право на добычу полезных ископаемых ООО «Арев Сюзи», лицензия ШАТВ-29/306, горноотводный акт номер ЛВ-306 и контракт на недропользование номер ПВ-306, выданные на добычу полезных ископаемых.