Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ դադարեցվել է Արարատի մարզում օրենքի խախտմամբ հանքարդյունաբերական գործունեություն ծավալած ընկերության ընդերքաօգտագործման իրավունքը
02/02/2024
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին տեղեկացրել էր, որ դատախազը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել Արարատի մարզում օգտակար հանածոյի արդյունահանմամբ զբաղվող երեք ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ:
Օրենքի խախտմամբ հանքարդյունաբերական գործունեություն ծավալած, պետությանը  1 մլն 359 հազար դրամի գույքային վնաս պատճառած, Արաքս գետի հունը խախտած ընկերությունը «Արև Սյուզի» ՍՊ ընկերությունն էր:
Քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Ընկերությունը, 2020 թվականի դեկտեմբերի 21-ից մինչև 2022 թվականի օգոստոսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում, չունենալով թույլտվությամբ տրամադրված սահմաններից դուրս օգտակար հանածոյի արդյունահանմամբ զբաղվելու իրավունք, շեղվել է Ընկերությանը տրամադրված կոորդինատներից, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ 2748 խմ ծավալով լեռնային զանգված՝ խախտելով Արաքս գետի հունը: Միևնույն ժամանակ, Ընկերության տնօրեն Կ.Հ.-ն, շրջանցելով օրենքով նախատեսված պահանջները, առանց լիցենզիայի ընդերքն օգտագործելով՝ պետությանը չէր վճարել 5 մլն դրամ տուգանքը:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Կ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում:
Նախաքննության ընթացքում Ընկերության տնօրենը վերականգնել էր 1 մլն 359 հազար  դրամ վնասը, վճարել էր նաև գանձման ենթակա՝ 5 մլն դրամ տուգանքը:
Դատախազը, նույն թվականի նոյեմբերի 16-ին, հաստատել էր Կ.Հ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունն ու վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Դատարանի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 20-ի դատավճռով՝ Ընկերության տնօրենը մեղավոր էր ճանաչվել վերոնշյալ արարքում և նրա նկատմամբ որպես պատիժ՝ նշանակվել էր տուգանք՝ 2 մլն 720 հազար դրամի չափով:
Արարատի մարզի դատախազությունը, 2023 թվականին միջնորդագիր էր ներկայացրել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն՝ «Արև Սյուզի» ՍՊ ընկերությանը տրամադրված՝ օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվությունը դադարեցնելու վերաբերյալ:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի հրամանով՝ դադարեցվել է «Արև Սյուզի» ՍՊ ընկերության ընդերքաօգտագործման իրավունքը, ուժը կորցրած է ճանաչվել ՇԱԹՎ-29/306 թույլտվությունը, լեռանահատկացման թիվ ԼՎ-306 ակտը և լուծվել է օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով տրված թիվ ՊՎ-306 ընդերքաօգտագործման պայմանագիրը:

On October 20, 2023 the Prosecutor General’s Office informed that the prosecutor initiated a public criminal prosecution against directors of three companies engaged in the extraction of mineral resources in Ararat marz.
Arev Syuzi LL company was the one that was engaged in the extraction of mineral resources in violation of the law, caused a property damage to the state in the amount of AMD 1 million 359 thousand, and changed the streambed of Araks river.
Under the criminal proceedings it was found out that from December 21, 2020 until August 30, 2022, without a right to extract minerals outside the limits prescribed by the licence deviated from the coordinates issued to the company and extracted a rock mass with the volume of 2748 cubic meters, which was the ownership of the state, thus violating the streambed of Araks river. At the same time K.H. failed to pay AMD 5 million penalty to the state by using the subsoil without a license.
On October 20, 2023 the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against K.H.
During the preliminary examination the Director of the Company recovered the damage in the amount of AMD 1 million 359 thousand. The latter also paid the fine in the amount of AMD 5 million.
On November 16 of the same year the Prosecutor signed the indictment regarding K.H., and together with the materials of the case submitted to the First Instance Court of General Jurisdiction of Ararat and Vayots Dzor marz.
By the decision of the Court dated December 20, 2023, the Director of the Company was found guilty in the abovementioned act and a penalty in the amount of AMD 2 million 720 thousand was imposed on him as a punishment.
In 2023 the Prosecutor’s Office of Ararat marz submitted a written motion to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure on terminating the permit for extraction of mineral resources issued to Arev Syuzi LLC.
Pursuant to the order of the Minister of Territorial Administration and Infrastructure the subsoil use right of Arev Syuzi LLC was terminated, permit SHATV-29/306 as well as act LV-306 of mountain specialization was repealed and subsoil use contract PV-306 concluded for extraction of mineral resources was also terminated.