Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին Գլխավոր դատախազությունում և կարևորել նման ձևաչափով աշխատանքային հանդիպումները, որոնք նպաստում են երկու երկրների դատախազությունների համագործակցության ամրապնդմանն ու կարևոր հարցերի լուծմանը:
Գլխավոր դատախազը դեսպանին է ներկայացրել Դատախազության առաջնահերթ ուղղությունները՝ առանձնացնելով ապօրինի հարստացման, փողերի լվացման, կոռուպցիայի և կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարը, պետական շահերի պաշտպանությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման «երիտասարդ» ինստիտուտի կատարելագործումը, հանքարդյունաբերության ոլորտում չարաշահումների դեմ պայքարը և այլն:
Դեսպանը Շվեդիայի Թագավորության աջակցությունն է հայտնել Գլխավոր դատախազության՝ վերոնշյալ ուղղություններով իրականացվող աշխատանքներին և հետաքրքրվել ազդարարման համակարգի նկատմամբ քաղաքացիների և բիզնեսի վստահությունը բարձրացնելուն ուղղված գործողություններով՝ հավելելով, որ շվեդական կապիտալով ընկերությունները հետաքրքրված են Հայաստանում ներդրումներ կատարելու և բիզնես գործունեություն ծավալելու հեռանկարով: Աննա Վարդապետյանը, հարթակի գործունեության վերաբերյալ տեղեկություն տրամադրելով դեսպանին, ընդգծել է, որ ազնիվ բիզնեսը պաշտպանելը Գլխավոր դատախազության առաջնահերթություններից է:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կրթական և տեխնիկական աջակցության ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Швеция в Республике Армения Патриком Свенссоном.
Анна Вардапетян приветствовала посла в Генеральной прокуратуре и подчеркнула важность рабочих встреч в таком формате, которые способствуют укреплению сотрудничества между прокуратурами двух стран и решению важных вопросов.
Генеральный прокурор представила послу приоритетные направления деятельности прокуратуры, выделив борьбу с незаконным обогащением, отмыванием денег, коррупцией и киберпреступностью, защиту государственных интересов, совершенствование «молодого» института конфискации имущества незаконного происхождения, борьбу против злоупотреблений в горнодобывающей промышленности и т.д.
Посол выразил поддержку Королевства Швеция работе Генеральной прокуратуры по вышеуказанным направлениям и поинтересовался действиями, направленными на повышение доверия граждан и бизнеса к системе осведомления, добавив, что компании со шведским капиталом заинтересованы в перспективе инвестирования в Армении и ведения предпринимательской деятельности. Анна Вардапетян, предоставив послу информацию о деятельности платформы, подчеркнула, что защита честного бизнеса является одним из приоритетов генеральной прокуратуры.
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества в сфере образовательной и технической поддержки.