Դատախազը 2024 թվականի հունվարի 29-ին հաստատել է ՀՀ ՊՆ զորամասի մարտական դիրքում սպանված պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Մ.Գ.-ի գործով մեղադրական եզրակացությունն ու վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հուլիսի 26-ին զանգվածային լրատվության միջոցներում պաշտոնական տեղեկություն էր հրապարակվել այն մասին, որ 2023 թվականի հուլիսի 26-ին՝ ժամը 16:45-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ զորամասի մարտական դիրքում հայտնաբերվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Մ.Գ.-ի դին՝ գլխի շրջանում մահացու հրազենային վիրավորումով:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ համածառայակից, պարտադիր ժամկետային զինծառայող Ա.Հ.-ն անձնական հարցի շուրջ ծագած խոսակցության ընթացքում հնչած վիրավորանքի պատճառով մահացու հրազենային վնասվածք է հասցրել Մ.Գ.-ին:
Դատախազը 2023 թվականի հուլիսի 28-ին Ա.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանությունը), իսկ 2023 թվականի հուլիսի 29-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել նաև զինծառայող, դիրքի ավագ Տ.Ս.-ի նկատմամբ՝ հանցանք կատարած անձին աջակցելու և սպանության դեպքը պարտակելու համար:
Ա.Հ.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ ընտրված է կալանք խափանման միջոցը, Տ.Ս.-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը:

Прокурор направил дело об убийстве солдата срочной службы в Cуд
29 января 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение по делу рядового военнослужащего срочной службы М.Г., погибшего на боевой позиции воинской части Минобороны РА, и вместе с материалами производством направил в Суд общей юрисдикции первой инстанции Араратского и Вайоцдзорского Марзов.
Напоминаем, 26 июля 2023 года в СМИ была опубликована официальная информация о том, что 26 июля 2023 года около 16:45 обнаружено тело военнослужащего срочной службы, рядового М.Г. с огнестрельным ранением в голову со смертельным исходом.
Доказательствами, полученными в ходе уголовного производства, инициированного в Следственном комитете, выявлено, что сослуживец А.Х. нанес М.Г. огнестрельное ранение во время личной беседы из-за озвученного в его адрес оскорбления.
28 июля 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.Х. по части 1 статьи 155 УК (убийство), а 29 июля 2023 года также возбуждено публичное уголовное преследование в отношении командира воинской части, Т.С. за пособничество преступнику и сокрытие убийства.
Постановлением Суда в отношении А.Х. избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, а в отношении Т.С.- подписка о невыезде.