Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել են Բուզանդ 1/3 հասցեում գտնվող՝ Երևան համայնքին պատկանող շենքի վերաբերյալ փաստաթղթերը։
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ 2010-2023 թվականն ընկած ժամանակահատվածում Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձինք նույն համայնքի սեփականությունը հանդիսացող՝ Բուզանդի 1/3 հասցեում գտնվող երկրորդ մասնաշենքից մի շարք տարածքներ՝ ակնհայտ ցածր գներով, վարձակալության են հանձնել տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց։
2010-2020 թվականներին Երևան քաղաքի ավագանին, իր ծրագրում գույքի վարձակալության վարձավճարների չափերը սահմանելիս, նշել է, որ վարձակալության տրամադրվող գույքի (տարածքի) ամսական վարձավճարի չափը որոշվում է Կառավարության՝ 2001 թվականի փետրվարի 22-ի՝ N 125 որոշմամբ։
Երևան քաղաքի ավագանին 2021 թվականից սկսած (վերոնշյալ որոշումը ուժը կորցրած ճանաչվելուց հետո), իր սեփականությունը համարվող գույքն օգտագործման տրամադրելու և օտարման ծրագրում սահմանել է, որ վարձակալության տրամադրվող գույքի (տարածքի) ամսական վարձակալական վճարների նվազագույն մեծությունը որոշվում է շուկայական գնահատմամբ՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի հունիսի 4-ի 914-Ն որոշման։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք յուրաքանչյուր տարի վերոնշյալ ծրագրի դրույթներին համապատասխան գործելու փոխարեն՝ համայնքին պատկանող անշարժ գույքը կամայականորեն և ակնհայտ ցածր գներով վարձակալության են տրամադրել մի շարք ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, միչդեռ պետք է սահմանված բանաձևերով հաշվարկվեր վարձավճարի նվազագույն գինը, նշված գնով տարածքի վերաբերյալ աճուրդ կամ մրցույթ հայտարարվեր, ձևավորվեր շուկայական արժեքը, օրենսդրության փոփոխմամբ պայմանավորված՝ տարածքներն անկախ գնահատողի կողմից ենթարկվեր շուկայական գնահատման:
Օրինակ՝ 140 քմ մակերեսով տարածքը 2011 թվականից առ այսօր վարձակալության է տրամադրված ընդամենը՝ 56 հազար դրամով (1քմ-ն՝ 400 դրամ), մինչդեռ ըստ Կադաստրի կոմիտեի տրամադրած տեղեկության՝ տվյալ պահին նույն տարածքում առկա հասարակական շինությունների վարձակալության 1 քմ մակերեսով տարածքի միջին շուկայական արժեքը կազմել է 5.187 դրամ (շուկայական գնով վարձակալության տրվելու դեպքում` 140 քմ մակերեսով տարածքի ամսական վարձավճարը կկազմեր 726 հազար 180 դրամ), 494.4 քմ մակերեսով տարածքը 2011 թվականին (2017 թվականին պայմանագիրը նույն պայմաններով երկարաձգվել է մինչև 24.08.2027 թվականը) վարձակալության է տրամադրվել կուսակցություններից մեկին՝ 123 հազար 600 դրամով (1 քմ-ն՝ 250 դրամ) (շուկայական գնով վարձակալության տրվելու դեպքում` 494.4 քմ մակերեսով տարածքի վարձավճարը կկազմեր ամսական 2 մլն 562 հազար 378 դրամ) և այլն:
Նախնական տվյալներով, համայնքին պատճառվել է ըստ շուկայական միջին գնի՝ շուրջ 877 մլն դրամի վնաս (պատճառված վնասի չափերը հաշվարկված են Դատախազության դիմումի հիման վրա՝ Երևանի քաղաքապետարանից ստացված՝ 28 վարձակալներից ընտրանքային տարբերակով ուսումնասիրված 7 վարձակալների վարձավճարների չափերի հիման վրա)։
2024 թվականի հունվարի 20-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելով՝ պետությանը (համայնքին) առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելը):

Помещения принадлежащего Еревану здания, расположенного по улице Бузанда, 1/3, сдаются в аренду по заниженным ценам уже много лет. На основании сообщения прокурора возбуждено уголовное дело
23/01/2024
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры в рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных (муниципальных) интересов были рассмотрены документы относительно здания, принадлежащего Ереванскому муниципалитету, расположенного на улице Бузанда 1/3.
В результате расследования было установлено, что в период 2010-2023 годы должностные лица мэрии Еревана сдавали в аренду ряд площадей жилого дома по адресу Бузанд 1/3, который является собственностью того же муниципалитета, различным физическим и юридическим лицам по заведомо заниженным ценам.
В 2010-2020 годах Совет старейшин города Еревана, определяя в своем плане размер арендной платы за сдачу в аренду имущества, исходил из постановления Правительства N 125 от 22 февраля 2001 г.
С 2021 года (после отмены вышеуказанного решения) Ереванский городской совет установил минимальный размер ежемесячных арендных платежей за имущество на основании постановления Правительства РА номер 914-Н от 4 июня 2020 года.
При расследовании выяснилось, что вместо того, чтобы каждый год действовать в соответствии с положениями вышеупомянутой программы, должностные лица муниципалитета самовольно сдавали принадлежащую общине недвижимость по заведомо заниженным ценам ряду физических и юридических лиц, в то время как минимальная цена аренды площади должна была быть рассчитана по указанным формулам, должен был объявляться аукцион или тендер, для того, чтобы формировалась рыночная стоимость.
Например, участок площадью 140 квадратных метров с 2011 года предоставлялся в аренду всего за 56 тысяч драм (1 квадратный метр стоит 400 драм), тогда как, по данным Комитета кадастра, средняя рыночная цена площади площадью 1 кв. метр за аренду общественного здания на этом же участке на данный момент составляет 5 187 драм, площадь 494,4 квадратных метра была сдана в аренду одной из сторон в 2011 году (в 2017 году договор был продлен на тех же условиях до 24.08.2027 года) 123 тысяч 600 драм (1 квадратный метр : 250 драм), в случае аренды по рыночной стоимости цена составляет 2 миллиона 562 тысячи 378 драм в месяц, и так далее.
По предварительным данным, размер ущерба муниципалитета в среднем составляет  около 877 млн ​​драм (сумма ущерба рассчитана на основании заявления прокуратуры, исходя из арендных платежей 7 из 28 арендаторов).
Учитывая, что в результате расследования были выявлены случаи явного преступления, прокурор сообщил о преступлении в Антикоррупционный комитет.
20 января 2024 года Антикоррупционный комитет возбудил уголовное дело по пункту 2 части 2 статьи 441 УК РА.