Աջափնյակ վարչական շրջանի N 207 մսուր-մանկապարտեզը 2002-2003 թվականներին օրենքի խախտմամբ օտարվել է. դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
16/01/2024
Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել են Աջափնյակ վարչական շրջանի «Նորաշեն» թաղամասում գտնվող` N 207 մսուր-մանկապարտեզին հատկացված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքի կադաստրային փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Աջափնյակ համայնքի ավագանու՝ 2002 թվականի օգոստոսի 28-ի որոշմամբ, առանց որևէ իրավական հիմնավորման, համայնքի ենթակայության ներքո գտնվող N 207 մսուր-մանկապարտեզը նույն թվականի սեպտեմբերի 1-ից լուծարվել է: Լուծարումը ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության էլեկտրոնային ռեգիստրում գրանցում չի ստացել: Երևանի քաղաքապետի՝ 2002 թվականի սեպտեմբերի 16-ի որոշմամբ՝ վերոնշյալ մսուր-մանկապարտեզի՝ 10 հազար 223.7 քմ մակերեսով հողատարածքը վարձակալությամբ՝ 25 տարի ժամկետով, տրամադրվել է Աջափնյակ համայնքի թաղապետարանին:
2002 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Աջափնյակ համայնքի N 207 մսուր-մանկապարտեզի անունից Աջափնյակի թաղապետարանի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև կնքվել է հողի վարձակալության պայմանագիր: Նույն տարվա նոյեմբերի 15-ին, վերոնշյալ մսուր-մանկապարտեզի հողատարածքի նկատմամբ գրանցվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ համայնքի սեփականության իրավունքը:
«Կրթության մասին» օրենքի 45-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ պետական ուսումնական հաստատությունների գույքն օտարվելու դեպքում կարող է օգտագործվել միայն ուսումնական նպատակներով։
Աջափնյակ համայնքի ավագանին, չունենալով N 207 մսուր-մանկապարտեզը ոչ կրթական նպատակներով օտարելու իրավունք, 2002 թվականի հոկտեմբերի 2-ի որոշմամբ՝ մանկապարտեզը 20 մլն դրամով վաճառել է քաղաքացի Յու.Հ.-ին: Աջափնյակ համայնքի թաղապետն ավագանու կայացրած որոշման հիման վրա՝ 2002 թվականի նոյեմբերի 20-ի որոշմամբ՝ N 207 մսուր-մանկապարտեզի շենքը՝ 2477.84 քմ մակերեսով, 20 մլն դրամով վաճառել է նույն քաղաքացուն:
Երևանի քաղաքապետարանի և Աջափնյակ համայնքի մի շարք պաշտոնատար անձինք 2003 թվականի փետրվարի 5-ին Յու.Հ.-ի հետ կնքել են 10 հազար 223.7 քմ մակերեսով հողի վարձակալության պայմանագիր:
Երևանի քաղաքապետը 2003 թվականի դեկտեմբերի 26-ի որոշմամբ հաստատել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության եզրակացության համաձայն՝ 10 հազար 223.7 քմ մակերեսով հողամասից 6 հազար 644.2 քմ մակերեսով հատվածն ընդգրկված չէ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածում նշված սահմանափակումների ցանկում (օտարման ոչ ենթակա տարածքներ), իսկ 3 հազար 579.5 քմ մակերեսով հատվածն ընդգրկված է սահմանափակումների ցանկում և օտարման ենթակա չէ: Քաղաքապետի որոշմամբ՝ N 207 մսուր-մանկապարտեզի՝ 10 հազար 223.7 քմ մակերեսով հողամասը բաժանվել առանձին գույքային միավորների՝ 6 հազար 644.2 քմ և 3 հազար 579.5 քմ մակերեսներով:
2003 թվականի դեկտեմբերի 30-ին և 31-ին վերոնշյալ երկու հողամասերը վարձակալությամբ տրվել են Յու.Հ.-ին և Վ.Հ.-ին, իսկ 2004 թվականի հունիսի 23-ին՝ հողամասերն ամբողջությամբ օտարվել են վերոնշյալ անձանց (հետագայում գույքերը գրավադրվել են Հայաստանի Հանրապետությունում գործող տարբեր առևտրային բանկերում, իսկ 2021 թվականին՝ նշված հողատարածքից 2 հազար 900 քմ մակերեսով հողամասը նվիրատվությամբ հանձնվել է Ա.Ե.-ին):
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) (2 դրվագ):
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, միջոցներ է ձեռնարկում համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով:

In the scope of the powers of initiating a claim on the protection of state (community) interest the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of the city of Yerevan examined the cadastral case of the state owned land plot allocated to № 207 day nursery located at Norashen block of Ajanpyank administrative district.
It was revealed under the examination, that by the decision of the Council of elders of Ajapnyak community of August 28, 2002 № 207 day nursery was liquidated from September 1 of the same year without any legal justification. The liquidation was not registered in the electronic register of the State Register Agency of Legal Entities of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia. By the decision of the Mayor of the city of Yerevan dated September 16, 2002 the land plot of the abovementioned day nursery with the surface of 10 thousand 223.7 m2 was leased to Ajapnyak Municipality community for the term of 25 years.
On October 15, 2002 a land plot lease contract was concluded between Ajapnyak municipality and Yerevan municipality on behalf of № 207 day nursery. On November 15 of the same year the ownership right of Ajapnyak community of Yerevan city was registered over the territory of № 207 day nursery.
Pursuant to part 4 of article 45 of the Law “On education”, the property of state education institutions may, in case of alienation, be used only for academic purposes.
The Council of elders of Ajapnyak community, without having the right to alienate № 207 day nursery for non-academic purposes, sold the day nursery to Yu.H. for AMD 20 million by the decision of October 2, 2002. The Head of Ajapnyak community based on the decision of the Council of elders, sold the building of № 207 day nursery with the surface of 2477.84 m2 to the same citizen for AMD 20 million by the decision of November 20, 2002.
On February 5, 2003 several officials of Yerevan Municipality and Ajapnyak community concluded a contract with Yu.H. on the lease of the land plot with the surface of 10 thousand 223.7 m2.
By the decision of December 26, 2003, the Mayor of the city of Yerevan confirmed that pursuant to the conclusion of the Department of Architecture and Urban Planning of the Municipality of Yerevan the territory with the surface of 6 thousand 644.2 m2 from the land plot with the surface of 10 thousand 223.7 m2 was not included in the list of restrictions provided for by article 60 of the Land Code, (territories not subject to alienation) however another 3 thousand 579.5 m2 was included in the list of restrictions and was not subject to alienation. By the decision of the Mayor the land plot with the surface of 10 thousand 223.7 m2 belonging to № 207 day nursery was divided into separate property units— 6 thousand 644.2 m2 and 3 thousand 579.5 m2.
On December 30 and 31, 2003 the abovementioned 2 land plots were leased to Yu.H. and V.H. and on June 23, 2004, the land plots were completely alienated to abovementioned individuals (afterwards the properties were pledged in different commercial banks of the Republic of Armenia and in 2021 a territory with the surface of 2 thousand 900 m2 from the abovementioned land plot was donated to A.E.).
Taking into consideration the fact, that cases of alleged crime were revealed during the examination, the prosecutor submitted a report on the crime to the Anti-corruption committee.
A criminal proceedings was initiated in the Anti-corruption committee under part 1 of article 308 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003 (2 counts).
In the scope of the powers of initiating a claim on the protection of state (community) interest the Prosecutor General’s Office is undertaking measures for returning the property belonging to the community back to the community.