Աջափնյակ վարչական շրջանի N 207 մսուր-մանկապարտեզը 2002-2003 թվականներին օրենքի խախտմամբ օտարվել է. դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
16/01/2024
Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել են Աջափնյակ վարչական շրջանի «Նորաշեն» թաղամասում գտնվող` N 207 մսուր-մանկապարտեզին հատկացված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքի կադաստրային փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Աջափնյակ համայնքի ավագանու՝ 2002 թվականի օգոստոսի 28-ի որոշմամբ, առանց որևէ իրավական հիմնավորման, համայնքի ենթակայության ներքո գտնվող N 207 մսուր-մանկապարտեզը նույն թվականի սեպտեմբերի 1-ից լուծարվել է: Լուծարումը ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության էլեկտրոնային ռեգիստրում գրանցում չի ստացել: Երևանի քաղաքապետի՝ 2002 թվականի սեպտեմբերի 16-ի որոշմամբ՝ վերոնշյալ մսուր-մանկապարտեզի՝ 10 հազար 223.7 քմ մակերեսով հողատարածքը վարձակալությամբ՝ 25 տարի ժամկետով, տրամադրվել է Աջափնյակ համայնքի թաղապետարանին:
2002 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Աջափնյակ համայնքի N 207 մսուր-մանկապարտեզի անունից Աջափնյակի թաղապետարանի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև կնքվել է հողի վարձակալության պայմանագիր: Նույն տարվա նոյեմբերի 15-ին, վերոնշյալ մսուր-մանկապարտեզի հողատարածքի նկատմամբ գրանցվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ համայնքի սեփականության իրավունքը:
«Կրթության մասին» օրենքի 45-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ պետական ուսումնական հաստատությունների գույքն օտարվելու դեպքում կարող է օգտագործվել միայն ուսումնական նպատակներով։
Աջափնյակ համայնքի ավագանին, չունենալով N 207 մսուր-մանկապարտեզը ոչ կրթական նպատակներով օտարելու իրավունք, 2002 թվականի հոկտեմբերի 2-ի որոշմամբ՝ մանկապարտեզը 20 մլն դրամով վաճառել է քաղաքացի Յու.Հ.-ին: Աջափնյակ համայնքի թաղապետն ավագանու կայացրած որոշման հիման վրա՝ 2002 թվականի նոյեմբերի 20-ի որոշմամբ՝ N 207 մսուր-մանկապարտեզի շենքը՝ 2477.84 քմ մակերեսով, 20 մլն դրամով վաճառել է նույն քաղաքացուն:
Երևանի քաղաքապետարանի և Աջափնյակ համայնքի մի շարք պաշտոնատար անձինք 2003 թվականի փետրվարի 5-ին Յու.Հ.-ի հետ կնքել են 10 հազար 223.7 քմ մակերեսով հողի վարձակալության պայմանագիր:
Երևանի քաղաքապետը 2003 թվականի դեկտեմբերի 26-ի որոշմամբ հաստատել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության եզրակացության համաձայն՝ 10 հազար 223.7 քմ մակերեսով հողամասից 6 հազար 644.2 քմ մակերեսով հատվածն ընդգրկված չէ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածում նշված սահմանափակումների ցանկում (օտարման ոչ ենթակա տարածքներ), իսկ 3 հազար 579.5 քմ մակերեսով հատվածն ընդգրկված է սահմանափակումների ցանկում և օտարման ենթակա չէ: Քաղաքապետի որոշմամբ՝ N 207 մսուր-մանկապարտեզի՝ 10 հազար 223.7 քմ մակերեսով հողամասը բաժանվել առանձին գույքային միավորների՝ 6 հազար 644.2 քմ և 3 հազար 579.5 քմ մակերեսներով:
2003 թվականի դեկտեմբերի 30-ին և 31-ին վերոնշյալ երկու հողամասերը վարձակալությամբ տրվել են Յու.Հ.-ին և Վ.Հ.-ին, իսկ 2004 թվականի հունիսի 23-ին՝ հողամասերն ամբողջությամբ օտարվել են վերոնշյալ անձանց (հետագայում գույքերը գրավադրվել են Հայաստանի Հանրապետությունում գործող տարբեր առևտրային բանկերում, իսկ 2021 թվականին՝ նշված հողատարածքից 2 հազար 900 քմ մակերեսով հողամասը նվիրատվությամբ հանձնվել է Ա.Ե.-ին):
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) (2 դրվագ):
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, միջոցներ է ձեռնարկում համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով:

В 2002-2003 годах с нарушением закона был отчужден детский сад № 207 Ачапнякского административного округа. На основании заключения прокурора возбуждено уголовное дело
16/01/2024
В прокуратуре административных округов Ачапняк и Давташен города Ереван в пределах полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общественных) интересов представлены кадастровые документы на земельный участок государственной собственности, выделенный под ясельный детский сад №207 в районе «Норашен» Ачапнякского административного округа.
В ходе расследования выяснилось, что решением Совета старейшин общины Ачапняк от 28 августа 2002 года без какого-либо юридического основания с 1 сентября того же года детский сад № 207 был ликвидирован. Ликвидация не была зарегистрирована. Решением мэра Еревана от 16 сентября 2002 года земельный участок вышеупомянутого детского сада площадью 10 тысяч 223,7 квадратных метров был сдан в аренду районной администрации общины Ачапняк на срок 25 лет.
15 октября 2002 года от имени детского сада №207 между администрацией Ачапнякского округа и мэрией Еревана был подписан договор аренды земли. 15 ноября того же года были зарегистрированы права собственности общины Ачапняк города Еревана на вышеупомянутый участок яслей-детского сада.
Согласно части 4 статьи 45 Закона «Об образовании», имущество государственных образовательных учреждений при отчуждении имущества может быть использовано только в образовательных целях.
Совет старейшин общины Ачапняк продал детский сад за 20 млн драм гражданину Ю.Г. На основании постановления Совета старейшин, глава общины Ачапняк 20 ноября 2002 года продал здание детского сада №207 тому же гражданину за 20 млн драм.
По решению мэра от 26 декабря 2003 года участок площадью 10 тысяч 223,7 квадратных метров ясельного детского сада № 207 разделен на отдельные объекты недвижимости площадью 6 644,2 квадратных метров и 3 579,5 квадратных метров. Из которых 6 644,2 квадратных метра не включена в перечень ограничений, указанных в статье 60 Земельного кодекса (не подлежит экспроприации), а часть площадью 3 тысячи 579,5 квадратных метров включена в перечень ограничений и отчуждению не подлежит.
Учитывая, что в результате проверки были выявлены случаи явного преступления, прокурор направил уведомление о преступлении в Антикоррупционный комитет.
В Антикоррупционном комитете возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 308 УК РА, принятого 18.04.2003 г. (злоупотребление должностными полномочиями) (2 эпизода).
Прокуратура в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных (общественных) интересов принимает меры по возврату имущества.