Լիազորությունները կասեցված դատավորը մեղավոր է ճանաչվել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու մեջ և դատապարտվել 4 տարի ժամկետով ազատազրկման
09/01/2024
Շուրջ երկու տարի տևած դատաքննությունից հետո, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ի դատավճռով՝ մասնակի բավարարվել է Դատախազության պահանջը (դատախազը պահանջել է 7 տարվա ազատազրկում) և Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի պաշտոնը զբաղեցրած (լիազորությունները կասեցված) անձը մեղավոր է ճանաչվել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու մեջ՝ դատապարտվելով ազատազրկման՝ 4 տարի ժամկետով:
Լիազորությունները կասեցված դատավորին մեղադրանք էր ներկայացվել այն հանցանքի կատարման համար, որ նա, զբաղեցնելով Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի պաշտոնը (լիազորությունները կասեցված), Մ.Մ.-ի միջոցով, վերջինիս ազգական Ս.Մ.-ից խարդախությամբ և վստահությունը չարաշահելու եղանակով՝ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 20 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
Մասնավորապես՝ լիազորությունները կասեցված դատավորը խոստացել է, որ նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով կարող է հասնել նոր հայցադիմում ներկայացնելու ճանապարհով՝ հօգուտ Ս.Մ.-ի դատական ակտ կայացնելուն. այդ պատրվակով՝ խաբեությամբ պահանջել է 20 հազար ԱՄՆ դոլար, այն դեպքում, երբ լիազորությունները կասեցված դատավորն ի սկզբանե՝ մինչև գումարը ստանալը, տեղեկացված է եղել, որ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի վերանայման  հիմքերը բացակայում են:

Судья, полномочия которого были приостановлены, признан виновным в мошенничестве в особо крупном размере и приговорен к 4 годам лишения свободы
09/01/2024
После судебных разбирательств, продолжавшихся около двух лет, Приговором уголовного суда общей юрисдикции первой инстанции города Ереван от 9 января 2024 года требование прокуратуры было удовлетворено частично (прокурор требовал 7 лет лишения свободы) и судья Суда общей юрисдикции Гегаркуникской области (полномочия приостановлены) признан виновным в совершении мошенничества в особо крупном размере и приговорен к 4 годам лишения свободы.
Судья был обвинен в совершении преступления, путем присвоения 20 тысяч долларов США с помощью М.М. и его родственника С.М. посредством мошенничество и злоупотребления доверием.
В частности, судья, чьи полномочия приостановлены, пообещал, что по вновь открывшимся обстоятельствам сможет добиться решения суда в пользу С.М., подав новый иск. Под этим предлогом обманным путем потребовал 20 000 долларов США, не смотря на то что заранее быть осведомлен об отсутствии оснований для пересмотра вступившего в законную силу судебного акта.