Լիազորությունները կասեցված դատավորը մեղավոր է ճանաչվել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու մեջ և դատապարտվել 4 տարի ժամկետով ազատազրկման
09/01/2024
Շուրջ երկու տարի տևած դատաքննությունից հետո, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ի դատավճռով՝ մասնակի բավարարվել է Դատախազության պահանջը (դատախազը պահանջել է 7 տարվա ազատազրկում) և Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի պաշտոնը զբաղեցրած (լիազորությունները կասեցված) անձը մեղավոր է ճանաչվել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու մեջ՝ դատապարտվելով ազատազրկման՝ 4 տարի ժամկետով:
Լիազորությունները կասեցված դատավորին մեղադրանք էր ներկայացվել այն հանցանքի կատարման համար, որ նա, զբաղեցնելով Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի պաշտոնը (լիազորությունները կասեցված), Մ.Մ.-ի միջոցով, վերջինիս ազգական Ս.Մ.-ից խարդախությամբ և վստահությունը չարաշահելու եղանակով՝ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 20 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
Մասնավորապես՝ լիազորությունները կասեցված դատավորը խոստացել է, որ նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով կարող է հասնել նոր հայցադիմում ներկայացնելու ճանապարհով՝ հօգուտ Ս.Մ.-ի դատական ակտ կայացնելուն. այդ պատրվակով՝ խաբեությամբ պահանջել է 20 հազար ԱՄՆ դոլար, այն դեպքում, երբ լիազորությունները կասեցված դատավորն ի սկզբանե՝ մինչև գումարը ստանալը, տեղեկացված է եղել, որ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի վերանայման  հիմքերը բացակայում են:

The judge, whose powers had been suspended, was found guilty in committing fraud in especially large amounts and sentenced to imprisonment for the term of 4 years
09/01/2024
After about two years of trial the First Instance Criminal Court of General Jurisdiction of the city of Yerevan granted the claim of the Prosecutor’s Office (the prosecutor required imprisonment for the term of 7 years) by the decision dated January 9, 2024 and the person holding the position of the judge of the Court of General Jurisdiction of Gegharkunik marz (the powers are suspended) was found guilty in committing fraud in especially large amounts and sentenced to imprisonment for the term of 4 years.
Charges were brought against the judge, whose powers were suspended for committing the following crime—the latter holding the position of the judge of the Court of General Jurisdiction of Gegharkunik marz (the powers are suspended) appropriated through fraud and abuse of trust AMD equivalent to USD 20 thousand from S.M through the latter’s relative M.M.
In particular, the judge, whose powers are now suspended, promised to render a new judicial act in favor of S.M. by submitting a new statement of claim based on the newly appeared circumstances: under this pretext he required USD 20 thousand, knowing that there are no ground for revision of judicial act, that has entered into legal force.