ՊՆ 2-րդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատար Հ.Բ.-ն մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար. դատախազը հարուցել է հանրային նոր քրեական հետապնդում
05/01/2024
Դատախազը 2024 թվականի հունվարի 4-ին սեփական նախաձեռնությամբ հանրային նոր քրեական հետապնդում է հարուցել 1999 թվականից մինչև 2017 թվականը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում զինվորական տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Հ.Բ.-ի նկատմամբ (Պաշտպանության նախարարության 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ և այլն):
Հանրային նոր քրեական հետապնդումը հարուցվել է 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 251 մլն դրամ փողերի լվացում կատարելու համար: Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում Հ.Բ.-ին մեղադրանք է ներկայացված նաև հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով գույքի և եկամտի վերաբերյալ տվյալները թաքցնելու համար (5 դրվագ):

On January 4, 2024 the prosecutor initiated a new public criminal prosecution on his own initiative against H.B. holding different military positions in the Ministry of Defense of the Republic of Armenia from 1999 until 2017 (Commanding officer of 5th army corps of the Ministry of Defense, Commanding officer of 2nd army corps, Deputy chief of General Staff of the RA Armed forces, etc).
The new public criminal prosecution was initiated under point 1 of part 3 of article 190 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003 for money laundering in especially large amounts —AMD 251 million. In the scope of the criminal proceedings examined in the Anti-Corruption committee charges were brought against H.B. also for hiding data on the property and income in especially large amounts subject to declaration (5 counts).