Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Երևան քաղաքի Բեկնազարյան 5 հասցեում գործող` Գևորգ Չաուշի անվան թիվ 188 հիմնական դպրոցին հատկացված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքի կադաստրային գործը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետի՝ 2002 թվականի դեկտեմբերի 2-ի որոշմամբ՝ Դպրոցին անհատույց (մշտական) օգտագործման իրավունքով հատկացվել է 19.080 քմ հողատարածք: Երևանի քաղաքապետի՝ 2008 թվականի օգոստոսի 1-ի որոշմամբ՝ Դպրոցին հատկացված վերոնշյալ տարածքից 148.71 քմ մակերեսով հողատարածքը, որի վրա քաղաքացի Ս.Յ.-ի կողմից կառուցված է եղել ինքնակամ արտադրական շինություն՝ 132.4 քմ մակերեսով, ճանաչվել է Երևանի քաղաքապետարանի սեփականություն և նույն թվականի նոյեմբերի 14-ին՝ ուղղակի վաճառքով օտարվել այն կառուցած քաղաքացուն: Մինչդեռ, «Կրթության մասին» օրենքի համաձայն՝ պետական ուսումնական հաստատությունների գույքն օտարվելու դեպքում կարող է օգտագործվել միայն ուսումնական նպատակներով։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել են առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ, ինչպես նաև այլ դեպքեր՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2023 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը):
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայցադիմում կներկայացնի Վարչական դատարան՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով:

In the scope of the powers of initiating a claim on the protection of state (community) interest the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of the city of Yerevan examined the cadastral case of the state-owned land plot located at 5 Beknazaryan str., provided to №188 Basic School after Gevorg Chaush.
It was found out under the examination that by the decision of the Mayor of Yerevan City dated December 2, 2002, a land plot with the surface of 19.080 m2 was allocated to the School under the right to gratuitous (permanent) use. By the decision of the Mayor of Yerevan City dated August 1, 2008 a land plot with the surface of 148.71 m2 from the abovementioned territory allocated to the School on which citizen S.Y. constructed an unauthorized production building with the surface of 132.4 m2 was recognized as the property of Yerevan Municipality and on November 14 of the same year it was alienated to the citizen, who has constructed the building, through direct sale.
However pursuant to the Law “On education” in case of alienation, the property belonging to the state education institution may only be used for educational purposes.
Taking into consideration the fact that during the examination, cases of alleged crime were revealed the prosecutor submitted a crime report to the Anti-corruption committee.
On December 20, 2023 a criminal proceedings was initiated in the Anti-corruption committee under part 1 of article 308 and part 1 of article 314 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
The Prosecutor’s Office shall file a claim with the Administrative court in the scope of the powers of initiating a claim on the protection of state (community) interest for returning the property belonging to the community back to the community.