Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Երևան քաղաքի Բեկնազարյան 5 հասցեում գործող` Գևորգ Չաուշի անվան թիվ 188 հիմնական դպրոցին հատկացված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքի կադաստրային գործը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետի՝ 2002 թվականի դեկտեմբերի 2-ի որոշմամբ՝ Դպրոցին անհատույց (մշտական) օգտագործման իրավունքով հատկացվել է 19.080 քմ հողատարածք: Երևանի քաղաքապետի՝ 2008 թվականի օգոստոսի 1-ի որոշմամբ՝ Դպրոցին հատկացված վերոնշյալ տարածքից 148.71 քմ մակերեսով հողատարածքը, որի վրա քաղաքացի Ս.Յ.-ի կողմից կառուցված է եղել ինքնակամ արտադրական շինություն՝ 132.4 քմ մակերեսով, ճանաչվել է Երևանի քաղաքապետարանի սեփականություն և նույն թվականի նոյեմբերի 14-ին՝ ուղղակի վաճառքով օտարվել այն կառուցած քաղաքացուն: Մինչդեռ, «Կրթության մասին» օրենքի համաձայն՝ պետական ուսումնական հաստատությունների գույքն օտարվելու դեպքում կարող է օգտագործվել միայն ուսումնական նպատակներով։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել են առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ, ինչպես նաև այլ դեպքեր՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2023 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը):
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայցադիմում կներկայացնի Վարչական դատարան՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով:

В прокуратуре административных районов Ачапняк и Давташен города Ереван в пределах полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общественных) интересов было изучено кадастровое дело земель государственной собственности, выделенное начальной школе № 188 им. Геворга Чауша, расположенного по адресу: улица Бекназаряна, 5 в Ереване.
В ходе расследования выяснилось, что решением мэра Еревана от 2 декабря 2002г. школе было выделено 19 080 квадратных метров земли с правом свободного (постоянного) пользования. Согласно решению мэра Еревана от 1 августа 2008г. под школу отведен земельный участок площадью 148,71 квадратных метра из вышеуказанной площади, на котором добровольное производственное здание площадью 132,4 квадратных метра, построенное гражданином С.Ю., был признан собственностью мэрии Еревана и 14 ноябре того же года отчужден путем прямой продажи построившему его гражданину. Между тем, согласно закону «Об образовании», имущество государственных образовательных учреждений в случае отчуждения может быть использовано только в образовательных целях.
Принимая во внимание, что в ходе следствия предполагаемое преступление, а также другие случаи были обнаружены, прокурор представил в Антикоррупционный комитет сообщение о преступлении.
20 декабря 2023г. Антикоррупционный комитет инициировал уголовное производство по части 1 статьи 308 и части 1 статьи 314 УК РА, принятого 18.04.2003.
Прокуратура в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных (общественных) интересов подаст иск в Административный суд с целью вернуть общине имущество, находящееся в общественной собственности.