Պաշտոնատար անձինք միջոց չեն ձեռնարկել Աբովյան 8 հասցեում գտնվող գույքը պետությանը վերադարձնելու ուղղությամբ. դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
20/12/2023
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Աբովյան փողոցի 8 հասցեում գտնվող շենքի օտարման գործընթացը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Կառավարության 2005 թվականի հունիսի 16-ի որոշմամբ՝ Երևան քաղաքի Աբովյան 8 հասցեում գտնվող՝ 178 մլն 464 հազար դրամ կադաստրային արժեքով՝ օտարման ոչ ենթակա 638.2 քմ մակերեսով տարածքը կադաստրային արժեքից շուրջ 5 անգամ ցածր գնով՝ 32 մլն 170 հազար 500  դրամով, ուղղակի վաճառքով օտարվել է «Պրոգրես Արմենիա» ՍՊ ընկերությանը (Ընկերության բաժնետերերն են գործարար Ս.Մ.-ն և նրա կինը՝ Գ.Ք.-ն):
Գույքը ձեռք բերելուց մեկ տարի անց՝ 2006 թվականի մարտի 31-ին, Երևանի քաղաքապետարանի  ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետ Ս.Դ.-ի կողմից «Պրոգրես Արմենիա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Մ.-ին տրամադրվել է կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթուղթ, ըստ որի՝ Ընկերության կողմից ձեռք բերված՝ Գեղագիտության կենտրոնի շենքի զբաղեցրած հողամասն ընդգրկված չէ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում և կարող է օտարվել: Մինչդեռ, Կառավարության 2004 թվականի հոկտեմբերի 7-ի որոշման համաձայն՝ նույն  հասցեում գտնվող շենքն ընդգրկված է եղել Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում:
Բացի այդ, ըստ պայմանագրի, գույքը ձեռք բերած Ընկերությունը պարտավորվել է մինչև 2006 թվականի ավարտը կատարել առնվազն 90 մլն դրամի ներդրում, որը չի կատարել, իսկ իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից տևական ժամանակ որևէ միջոց չի ձեռնարկվել գնորդին սեփականության իրավունքով պատկանող գույքի վրա բռնագանձում կիրառելու ուղղությամբ:
2023 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը), 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պետական կամ համայնքային uեփականություն հանդիսացող հողամաuերի ինքնակամ զավթումը, ինչպես նաև շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, կանխարգելելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք):
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, միջոցներ է ձեռնարկում համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով:

В прокуратуре административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана в рамках полномочий по возбуждению иска по защите государственных (общественных) интересов изучен процесс отчуждения здания, расположенного на улице Абовян 8.
В результате расследования было установлено, что в соответствии с Постановлением правительства от 16 июня 2005г. земельный участок по адресу г. Ереван, улица Абовяна 8, кадастровой стоимостью 178 миллионов 464 тысяч драм, площадью 638,2 квадратных метра, не подлежащий отчуждению, был продан за 32 миллиона 170 тысяч 500 драм, примерно в 5 раз ниже кадастровой стоимости, путем прямой продажи компании ООО «Прогресс Армения» (акционерами компании являются бизнесмен С.М. и его жена Г.К.).
Через год после приобретения недвижимости, 31 марта 2006 года, начальник управления архитектуры и градостроительства аппарата мэрии Еревана С.Д. предоставил директору компании ООО «Прогресс Армения» С.М. официальный документ, содержащий ложные сведения, согласно которому приобретенная компанией земля, занятая зданием «Центра Эстетики», не входит в перечень ограничений, предусмотренных статьей 60 Земельного кодекса, и может быть отчуждена. Между тем, Постанвлением правительства от 7 октября 2004г. здание, расположенное по тому же адресу, было включено в государственный список недвижимых памятников истории и культуры Еревана.
Кроме того, согласно контракту, компания, приобретшая недвижимость, была обязана до конца 2006 года произвести инвестиции в размере не менее 90 млн драмов, чего не произошло, и долгое время компетентные органы не принимали никаких в виде наложения ареста на имущество.
Учитывая, что в ходе проверки была обнаружена очевидная составляющая преступления, прокурор направил в Антикоррупционный комитет сообщение о совершении преступления.
20 декабря 2023 года Антикоррупционный комитет возбудил уголовное производство по части 2 статьи 308, части 2 стати 315 и части 1 статьи 314 УК РА, принятого 18.04.2003.
Генеральная прокуратура в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных (общественных) интересов принимает меры по возврату общинному имущества, находящегося в общественной собственности.