Գլխավոր դատախազի հրամանով՝ «նկատողություն» տեսակի տույժ է նշանակվել երկու դատախազի նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 16-ի որոշման հիման վրա՝ Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության երկու դատախազի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազները ոչ պատշաճ են կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, խախտել են Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասը (դատախազը պատասխանատու է քրեական հետապնդման հարուցման, չհարուցման և դադարեցման իրավաչափության, մինչդատական վարույթի օրինականության, վարույթի հանրային մասնակիցների կողմից հարկադրանքի միջոցների կիրառման օրինականության, դատարանում հանրային մեղադրանքը պաշտպանելու կամ պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու համար անհրաժեշտ հանգամանքների վերհանման, ինչպես նաև դատական ակտի բողոքարկման կամ չբողոքարկման իրավաչափության համար), 38-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը (ստուգում է ենթադրյալ հանցավոր դեպքերի վերաբերյալ հաղորդումների ընդունման և արձանագրման մասին օրենսդրության պահանջների կատարումը), «Դատախազության մասին» օրենքի 48-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը (կատարում է Սահմանադրության, օրենքների և այլ իրավական ակտերի պահանջները) պահանջները:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի դեկտեմբերի 14-ի որոշմամբ հաստատված է համարել կարգապահական խախտումների առկայությունը և դատախազների մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 15-ի հրամաններով՝ Երևանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող երկու անձի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:

Based on the decision of Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia dated November 16, 2023 a disciplinary penalty was initiated against two prosecutors of the Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office.
In the scope of the proceedings it was confirmed that the prosecutors performed their official duties improperly thus violating the requirements of part 2 of article 35 (The prosecutor shall be responsible for legitimacy of initiation, not initiation or termination of criminal prosecution, legality of application of coercive measures by the public participants of the proceedings, identification of the circumstances necessary for pursuing public charges in the court or submitting a claim for protection of state interests as well as for legitimacy of appeal of the court act) and point 1 of part 1 of article 38 of the Criminal procedure Code (supervises the fulfillment of legislative requirements on accepting and recording of reports on the alleged criminal acts), as well as point 2 of part 1 of article 48 of the Law on the Prosecutor’s Office (comply with the requirements of the Constitution, laws and other legal acts).
On December 12, 2023, the results of the disciplinary proceedings were submitted to the Ethics Commission under the Prosecutor General of the Republic of Armenia.
By the decision of the Ethics commission dated December 14, 2023, both the existence of disciplinary violation and the guilt of the prosecutors were confirmed.
By the orders of the Prosecutor General of December 15, 2023, a disciplinary penalty in the form of “reprimand” was applied against two persons holding an autonomous position in the Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office.