Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 16-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Էլ-Ար Շինե» ընկերության տնօրեն Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Մասիս համայնքի Սիփանիկ բնակավայրի 3-րդ հասցեում գտնվող հողատարածքում` պետական սեփականություն հանդիսացող ավազ արդյունահանելու համար:
Արարատի մարզային վարչության Մասիսի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի օպերլիազորի զեկուցագրի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ա.Ա.-ն, հանդիսանալով «Էլ-Ար Շինե» ընկերության տնօրեն, 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում, Մասիս համայնքի Սիփանիկ բնակավայրի 3-րդ հասցեում գտնվող հողատարածքում, առանց հատուկ թույլտվության և առանց լիցենզիայի, վերոնշյալ ժամանակահատվածում, հատուկ տեսակի տեխնիկայի օգտագործմամբ, Ս.Մ.-ի, Լ.Պ.-ի և Զ.Ս.-ի օժանդակությամբ, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ մոտ 350 խմ ծավալով օգտակար հանածո՝ ավազ: Ա.Ա.-ն արդյունահանված ավազի 1 խմ-ն 9000 դրամով, իսկ ընդհանուրը՝ 3 մլն 150 հազար դրամով իրացրել է տարբեր անձանց՝ պետությանը չվճարելով 5 մլն դրամը գերազանցող պետական տուրքերը:
Վերոնշյալ արարքների արդյունքում՝ պետությանը նախնական հաշվարկով պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս՝ մոտ 5 մլն 500 հազար դրամի չափով:
2023 թվականի դեկտեմբերի 16-ին «Էլ-Ար Շինե» ՍՊ ընկերության կողմից վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ 5 մլն 500 հազար դրամ վնասը:

Еще один случай незаконной добычи песка зафиксирован в Араратской области, прокурор возбудил публичное уголовное преследование, ущерб был возмещен
18/12/2023
16 декабря 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении директора компании «Эль-Ар Шине» А.А. за добычу государственного песка без разрешения на пользование недрами земли на участке, расположенном по 3-му адресу населенного пункта Сипаник общины Масис.
А.А., будучи директором компании «Эль-Ар Шине», в период с 1 декабря по 14 декабря 2023 года, на земельном участке, расположенном по 3-му адресу населенного пункта Сипаник при содействии С.М., Л.П. и З.С, добыли около 350 куб. м полезных ископаемых, выручив, в общей сумме, 3 миллиона 150 тысяч драм.
В результате вышеуказанных действий, по предварительным подсчетам, государству нанесен имущественный ущерб в особо крупном размере на сумму около 5 миллионов 500 тысяч драм.
16 декабря 2023 года причиненный государству ущерб в размере 5 миллионов 500 тысяч драм был возмещен.