Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 16-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Էլ-Ար Շինե» ընկերության տնօրեն Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Մասիս համայնքի Սիփանիկ բնակավայրի 3-րդ հասցեում գտնվող հողատարածքում` պետական սեփականություն հանդիսացող ավազ արդյունահանելու համար:
Արարատի մարզային վարչության Մասիսի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի օպերլիազորի զեկուցագրի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ա.Ա.-ն, հանդիսանալով «Էլ-Ար Շինե» ընկերության տնօրեն, 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում, Մասիս համայնքի Սիփանիկ բնակավայրի 3-րդ հասցեում գտնվող հողատարածքում, առանց հատուկ թույլտվության և առանց լիցենզիայի, վերոնշյալ ժամանակահատվածում, հատուկ տեսակի տեխնիկայի օգտագործմամբ, Ս.Մ.-ի, Լ.Պ.-ի և Զ.Ս.-ի օժանդակությամբ, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ մոտ 350 խմ ծավալով օգտակար հանածո՝ ավազ: Ա.Ա.-ն արդյունահանված ավազի 1 խմ-ն 9000 դրամով, իսկ ընդհանուրը՝ 3 մլն 150 հազար դրամով իրացրել է տարբեր անձանց՝ պետությանը չվճարելով 5 մլն դրամը գերազանցող պետական տուրքերը:
Վերոնշյալ արարքների արդյունքում՝ պետությանը նախնական հաշվարկով պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս՝ մոտ 5 մլն 500 հազար դրամի չափով:
2023 թվականի դեկտեմբերի 16-ին «Էլ-Ար Շինե» ՍՊ ընկերության կողմից վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ 5 մլն 500 հազար դրամ վնասը:

On December 16, 2023 the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against A.A. director of El-AR Shin Company for the extraction of sand from the land plot located at 3 Sipanik settlement, Masis community (belonging to the state) without the subsoil management permission.
Under the criminal proceedings initiated on the basis of the report submitted by the criminal investigator of the Criminal Investigation Unit of Masis Division of Ararat Regional Department it was found out that from December 1, 2023 until December 14, A.A. being the Director of El-AR Shin Company, extracted a mineral—sand in the volume of 350m3 (belonging to the state) from the land plot located at 3 Sipanik settlement, Masis community, with the help of S.M., L.P., Z.S. and application of special technique, without any permission or license. A.A. sold the extracted sand to different individuals 1m3 for AMD 9000 and in total for AMD 3 million 150 thousand, failing to pay the state duty in the amount of more than AMD 5 million.
As a result of the abovementioned actions, a property damage in the amount of AMD 5 million 500 thousand had been caused to the state.
On December 16, 2023 El-Ar Shin LLC recovered the damage in the amount of AMD 5 million 500 thousand caused to the state.