ՊԵԿ նախկին նախագահ Գ.Խ.-ի որդիները լվացել են հանցավոր ճանապարհով ստացված շուրջ 1,5 մլրդ դրամը, 97 մլն ԱՄՆ դոլարն ու 2 մլն եվրոն. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
14/12/2023
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 12-ին հաստատել է ՊԵԿ նախկին նախագահ Գ.Խ.-ի որդի Ա.Խ.-ի և եղբորորդու, «Մուլտի գրուպ կոնցեռն»-ի գլխավոր տնօրեն Ս.Ա.-ի և բանկերից մեկի վարորդ Ա.Պ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունն ու վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Գ.Խ.-ն, 2008-2016 թվականներին զբաղեցնելով Մաքսային պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատարի, նույն կոմիտեի նախագահի, Պետական եկամուտների կոմիտեի (այսուհետ՝ Կոմիտե) նախագահի և ֆինանսների նախարարի պաշտոնները, հանձնարարել է Կոմիտեի, այնուհետև՝ Ֆինանսների նախարարության պաշտոնատար անձանց համագործակցել իր որդիներ Ա.Խ.-ի և Գ.Խ.-ի, ազգական Ա.Խ.-ի կողմից հիմնադրված ՍՊ ընկերության հետ, վերացնել գնման ընթացակարգում առաջացող խոչընդոտներն ու կիրառել առավել բարենպաստ գնման ընթացակարգեր:
Օգտվելով Գ.Խ.-ի կողմից ապօրինի կերպով ստեղծված բարենպաստ պայմաններից՝  ՍՊ ընկերությունը 2008-2020 թվականների ընթացքում Կոմիտեի հետ կնքել է 4 մլրդ 426 մլն 435 հազար դրամ արժեքով ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր:
Բացի այդ, Գ.Խ.-ն, իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող և այլ անձանց մասնակցությամբ, ապահովել է, որ  իր որդիների ու եղբորորդու ընկերության հետ կնքվի  19 ծրագրային մոդուլի ձեռքբերման պայմանագիր՝ իրական արժեքից էապես բարձր՝ 4 մլրդ 283 մլն 580 հազար դրամով (նշված ընկերության հետ պայմանագիր կնքելիս՝ գնում կատարելու վերաբերյալ մրցույթ չի անցկացվել, ընտրվել է առանց գնումների հայտարարությունը նախապես հրապարակելու բանակցային ընթացակարգը, հրավերն ուղարկվել է միայն իր որդիների ու եղբորորդու ընկերությանը):
Թեև պայմանագրով նախատեսված աշխատանքները կապալառուի և ենթակապալառուի կողմից փաստացի կատարվել են 2 մլրդ 777 մլն 410 դրամով, սակայն այդ աշխատանքների դիմաց պետական միջոցներից ընկերությանը փոխանցվել է 4 մլրդ 283 մլն 580 հազար դրամ, որի արդյունքում յուրացման եղանակով հափշտակվել է 1 մլրդ 506 մլն 169 հազար 583 դրամ:
Վերոնշյալ արարքների արդյունքում ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը, դրա օգտագործումից ստացված եկամուտները բանկային փոխանցումների միջոցով ուղղորդվել են Գ.Խ.-ի որդիներ Ա.Խ.-ի, Գ.Խ.-ի և եղբորորդի Ա.Խ.-ի հետ փոխկապակցված կազմակերպությունների բանկային հաշիվներին, միախառնվել են այլ միջոցների հետ և տնօրինվել նրանց կողմից:
Վերոնշյալ եղանակով 2011-2018 թվականների ընթացքում նրանց մասնակցությամբ գործող մեկ այլ  ՍՊ ընկերությանը փոխանցվել է 39 մլրդ 723 մլն 323 հազար դրամին համարժեք գումար, որից որպես փոխառություն՝ 32 մլրդ 332 մլն 943 հազար դրամին համարժեք գումար: Ստացված, ինչպես նաև կանխիկ մուտքագրված և հեռահաղորդակցության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ՍՊ ընկերության ֆինանսական միջոցների հետ միախառնված գումարի մի մասը՝ 8 մլն 589 հազար 900 ԱՄՆ դոլարը Գ.Խ.-ի որդիների և եղբորորդու պահանջով, փոխառության վերադարձի հիմնավորմամբ, ընկերության տնօրենի անվամբ կանխիկացվել, ապա մուտքագրվել է Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված ընկերության հաշվեհամարին:
Բացի այդ, Գ.Խ.-ի որդիները, տեղյակ լինելով «Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ս.Ա.-ի կողմից ՀՀ ՊԵԿ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած՝ իրենց հորն առանձնապես խոշոր չափերով` 22 մլն 185 հազար ԱՄՆ դոլարի և 206 հազար 500 եվրոյի կաշառք տալու համաձայնության մասին, հանդիպել են Ս.Ա.-ին և վերջինիս հետ քննարկել հանցագործության առարկան փոխանցելու տարբերակները:
«Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ս.Ա.-ն 22 մլն 185 հազար ԱՄՆ դոլարը և 206 հազար 500 եվրոն փոխանցել է Գ.Խ.-ի որդիների մատնանշած և նրանց հետ փոխկապակցված «VETO GROUP», «VETO TRUST» և «WEST COAST ESCROW» ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների հաշվեհամարներին: Գործարքի հանցավոր բնույթը թաքցնելու և քողարկելու համար Ս.Ա.-ի և Գ.Խ.-ի որդիների միջև կնքվել են փոխառության պայմանագրեր՝ 7 մլն, 10 մլն և 13 մլն 400 հազար ԱՄՆ դոլարի վերաբերյալ (Ս.Ա.-ին որևէ գումար տարիներ շարունակ և առ այսօր չի վերադարձվել):
Բացի այդ, Գ.Խ.-ի որդիները 2011-2016 թվականների ընթացքում լվացել են հանցավոր ճանապարհով ստացված 1 մլրդ 555 մլն դրամ, 97 մլն 203 հազար ԱՄՆ դոլար, 2 մլն 65 հազար եվրո:
Մասնավորապես՝ Գ.Խ.-ի որդիներ Ա.Խ.-ն, Գ.Խ.-ն և եղբորորդի Ա.Խ.-ն մասնակցել ու ղեկավարել են Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն իրականացնող շուրջ 48 ընկերություն և, օգտվելով Գ.Խ.-ի զբաղեցրած պաշտոններով պայմանավորված հովանավորչությունից, 2011-2016 թվականների ընթացքում թաքցրել են վերոնշյալ կազմակերպությունների գործունեության իրական ծավալները: Արդյունքում առաջացել են չհայտարարագրված և հարկային մարմնի հսկողությունից դուրս մնացած եկամուտներ` 1 մլրդ 555 մլն դրամ, 97 մլն 203 հազար ԱՄՆ դոլար, 2 մլն 65 հազար եվրո: Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գումարները 2011-2016 թվականների ընթացքում տրամադրել են բանկերից մեկում որպես վարորդ աշխատող Ա.Պ.-ին և հանձնարարել վարձատրության դիմաց կանխիկ մուտքագրել իրենց կողմից տրված բանկային հաշվեհամարներին:
Ա.Պ.-ն իրեն փոխանցված կանխիկ գումարները մուտքագրել, ապա բանկային գործարքով փոխանցել է փաստացի Գ.Խ.-ի որդիների և եղբորորդու հետ փոխկապակցված՝ արտերկրում, այդ թվում` օֆշորային գոտիներում գրանցված, ՀՀ-ում որևէ տնտեսական գործունեություն չիրականացնող հինգ ընկերությունների հաշվեհամարներին, միախառնել այլ միջոցների հետ: Գումարները փոխանցումների և կանխիկացումների միջոցով տնօրինվել են Գ.Խ.-ի որդիների և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց կողմից:
Բացի այդ, Գ.Խ.-ի եղբորորդի Ա.Խ.-ն, հանդիսանալով «Մեգա Ֆուդ» ՍՊ ընկերության միակ հիմնադիրը և տնօրենը, 2011, 2012, 2014, 2015 և 2016 թվականներին հարկային մարմիններ ներկայացրած փաստաթղթերում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ և չի վճարել 369 մլն 439 հազար դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ։
Բացի այդ, Ա.Խ.-ն, հանդիսանալով Գ.Խ.-ի որդիների կողմից հիմնադրված «Ապեյրոն» ՍՊ ընկերության տնօրենը, 2011-2016 թվականների ընթացքում հարկային մարմիններ ներկայացված փաստաթղթերում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ և չի վճարել 424 մլն 555 հազար դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ։
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել Գ.Խ.-ի որդի Ա.Խ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ), 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով գույքի յուրացմանն օժանդակելը) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում (երեք դրվագ), 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն օժանդակելը), Գ.Խ.-ի որդի Գ.Խ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (երկու դրվագ), 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանքը, հայտարարվել է հետախուզում), Գ.Խ.-ի եղբորորդի Ա.Խ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (երկու դրվագ) և 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը), «Մուլտի գրուպ կոնցեռն»-ի գլխավոր տնօրեն Ս.Ա.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալը) և 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելը), վարորդ Ա.Պ.-ի նկատմամբ՝ 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելը):

12 декабря 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении А.Х., сына бывшего председателя КГД Г.Х., племянника, генерального директора «Концерна «Мульти Груп» С.А. и А.П., водителя одного из банков и направил материалы по уголовному производству обратно в Антикоррупционный суд.
По материалам уголовного производства, рассмотренного в главном следственном управлении СНБ, установлено, что Г.Х., занимая должности исполняющего обязанности председателя Государственного таможенного комитета, председателя того же комитета, председателя Государственного Комитета государственных доходов (далее - Комитет) и Министра финансов в период с 2008-2016 гг. поручил должностным лицам Комитета, а затем и Министерства финансов сотрудничать с обществом с ограниченной ответственностью, основанной его сыновьями А.Х. и их родственном А.Х., устраняя препятствия, возникающие в процедуре закупок, применив выгодные процедуры закупки.
Воспользовавшись незаконно созданными со стороны Г.Х. благоприятными условиями, в течение 2008-2020 гг. компания заключала с Комитетом договоры на поставку товаров и услуг на сумму 4 миллиарда 426 миллионов 435 тысяч драм.
Кроме того, Г.Х., при участии других лиц, договорился о заключении договоров с компанией его сыновей и племянника на закупку 19 программных модулей, значительно превышающих реальную стоимость, на сумму 4 миллиарда 283 миллиона 580 тысяч драмов (при подписании договора с указанной компанией тендер на закупку не проводился, процедура переговоров проходила без предварительного опубликования объявления о закупке, приглашение было направлено только компании его сыновей и племянника).
Хотя предусмотренные контрактом работы фактически были выполнены подрядчиком и субподрядчиком на сумму 2 млрд 777 млн 410 драмов, из государственных средств было перечислено 4 млрд 283 млн 580 тыс драмов, в результате произошло хищение на сумму 1 миллиард 506 миллионов 169 тысяч 583 драм.
В результате указанных действий полученное имущество в особо крупном размере и доходы от его использования были направлены банковскими переводами на счета организаций, аффилированных с сыновьями Г.Х., А.Х., Г.Х. и племянника А.Х. , слилившись с другими средствами, которые управлялись ими.
Вышеуказанным образом в период с 2011-2018 годы другой организации, при их участии, была передана сумма, эквивалентная 39 миллиардам 723 миллионам 323 тысячам драмов, из которых сумма, эквивалентная 32 миллиардам 332 миллионам 943 тысячам драм, была передана в заем другой организации.
Часть суммы, полученой, в том числе, наличными и смешаной с финансовыми ресурсами компании, работающей в сфере телекоммуникаций, в размере 8 миллионов 589 тысяч 900 долларов США, по требованию сыновей и племянника Г.Х., на основании возврата кредита были обналичены от имени директора компании, а затем зачислены на счет компании, зарегистрированной на Британских Виргинских островах.
Кроме того сыновья Г.Х., будчи осведомленными, от генерального директора ООО "Мульти Груп Концерн”, С.А. о даче им взятки в особо крупном размере, 22 млн 185 тысяч долларов США и 206 500 евро их отцу, встретились с С.А. и обсудили варианты передачи объекта преступления.
Генеральный директор компании ООО «Мульти Групп Концерн» С.А. перевел 22 миллиона 185 тысяч долларов США и 206 тысяч 500 евро компаниям нерезидентам: «VETO GROUP», «VETO TRUST» и «WEST COAST ESCROW», которые были указаны сыновьями Г.Х.
Для сокрытия преступного характера и маскировки сделки между С.А. и сыновьями Г.Х. были заключены кредитные договоры на сумму 7 миллионов, 10 миллионов и 13 миллионов 400 тысяч долларов США (ни одна их этих сумм не была возращена С.А. по сегодняшний день).
Кроме того, сыновья Г.Х. отмыли 1 миллиард 555 миллионов драмов, 97 миллионов 203 тысячи долларов США, 2 миллиона 65 тысяч евро, полученные преступным путем в период 2011-2016 гг.
В частности, сыновья Г.Х., А.Х., Г.Х. и племянник А.Х. участвовали и управляли примерно 48 компаниями, действовавшими на территории РА, пользуясь должностью Г.Х., в период 2011-2016 гг. скрывали реальные объемы деятельности вышеупомянутых организаций. В результате возникли незадекларированные и неконтролируемые налоговым органом доходы: 1 миллиард 555 миллионов драм, 97 миллионов 203 тысячи долларов США, 2 миллиона 65 тысяч евро. В 2011-2016 годах они передали деньги, полученные преступным путем, А.П., работавшему водителем в одном из банков, и поручили ему внести наличные на предоставленные ими банковские счета.
Перечисленные ему наличные деньги А.П. депонировал, а затем путем банковских операций перевел их на счета пяти аффилированных с сыновьями и племянником, зарегистрированных за рубежом юридических лиц, в том числе в офшорных зонах, не осуществляющих никакой экономической деятельности в РА. Средствами управляли сыновья Г.Х. и связанные с ними лица посредством переводов и обналичивания.
Кроме того, племянник Г.Х. А.Х будучи единственным основателем и директором ООО "Мега Фуд", в налоговые документы от 2011, 2012, 2014, 2015 и 2016 гг. вносил заведомо ложные сведения, уклоняясь от уплаты налогов на сумму 369 млн 439 тыс драмов.
Еще, А.Х., будучи директором ООО «Апейрон», основанной сыновьями Г.Х., в 2011-2016 гг. вносил заведомо ложные сведения в налоговые документы, уклонившись от выплаты налогов на сумму 424 млн. 555 тыс. драм.
Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении сына Г.Х. А.Х., по части 2 статьи 38-308, пункту 1 части 3 статьи 38-179 и пункту 1 части 3 статьи 190, по пункту 2, части 4 статьи 38-311 УК РА, от 18.04.2003 г., в отношении другого сына Г.Х. Г.Х. по части 2 статьи 38-308, пункту 1 части 3 статьи 38-179 и пункту 1 части 3 статьи 190, по пункту 2, части 4 статьи 38-311 УК РА, от 18.04.2003, в отношении племянника Г.Х. А.Х. по части 2 статьи 38-308, пункту 1 части 3 статьи 38-179 и пункту 1 части 3 статьи 190, по пункту 1, части 2 статьи 205 УК РА, от 18.04.2003 г., в отношении генерального директора «Концерна МультиГрупп» С.А. в соответствии с пунктом 1 части 3 статьи 312 и пунктом 1 части 3 статьи 38-190 УК РА, принятой 18.04.2003 года, в отношении водителя А.П. по пункту 1 части 3 статьи 38-190.