ՊԵԿ նախկին նախագահ Գ.Խ.-ի որդիները լվացել են հանցավոր ճանապարհով ստացված շուրջ 1,5 մլրդ դրամը, 97 մլն ԱՄՆ դոլարն ու 2 մլն եվրոն. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
14/12/2023
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 12-ին հաստատել է ՊԵԿ նախկին նախագահ Գ.Խ.-ի որդի Ա.Խ.-ի և եղբորորդու, «Մուլտի գրուպ կոնցեռն»-ի գլխավոր տնօրեն Ս.Ա.-ի և բանկերից մեկի վարորդ Ա.Պ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունն ու վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Գ.Խ.-ն, 2008-2016 թվականներին զբաղեցնելով Մաքսային պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատարի, նույն կոմիտեի նախագահի, Պետական եկամուտների կոմիտեի (այսուհետ՝ Կոմիտե) նախագահի և ֆինանսների նախարարի պաշտոնները, հանձնարարել է Կոմիտեի, այնուհետև՝ Ֆինանսների նախարարության պաշտոնատար անձանց համագործակցել իր որդիներ Ա.Խ.-ի և Գ.Խ.-ի, ազգական Ա.Խ.-ի կողմից հիմնադրված ՍՊ ընկերության հետ, վերացնել գնման ընթացակարգում առաջացող խոչընդոտներն ու կիրառել առավել բարենպաստ գնման ընթացակարգեր:
Օգտվելով Գ.Խ.-ի կողմից ապօրինի կերպով ստեղծված բարենպաստ պայմաններից՝  ՍՊ ընկերությունը 2008-2020 թվականների ընթացքում Կոմիտեի հետ կնքել է 4 մլրդ 426 մլն 435 հազար դրամ արժեքով ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր:
Բացի այդ, Գ.Խ.-ն, իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող և այլ անձանց մասնակցությամբ, ապահովել է, որ  իր որդիների ու եղբորորդու ընկերության հետ կնքվի  19 ծրագրային մոդուլի ձեռքբերման պայմանագիր՝ իրական արժեքից էապես բարձր՝ 4 մլրդ 283 մլն 580 հազար դրամով (նշված ընկերության հետ պայմանագիր կնքելիս՝ գնում կատարելու վերաբերյալ մրցույթ չի անցկացվել, ընտրվել է առանց գնումների հայտարարությունը նախապես հրապարակելու բանակցային ընթացակարգը, հրավերն ուղարկվել է միայն իր որդիների ու եղբորորդու ընկերությանը):
Թեև պայմանագրով նախատեսված աշխատանքները կապալառուի և ենթակապալառուի կողմից փաստացի կատարվել են 2 մլրդ 777 մլն 410 դրամով, սակայն այդ աշխատանքների դիմաց պետական միջոցներից ընկերությանը փոխանցվել է 4 մլրդ 283 մլն 580 հազար դրամ, որի արդյունքում յուրացման եղանակով հափշտակվել է 1 մլրդ 506 մլն 169 հազար 583 դրամ:
Վերոնշյալ արարքների արդյունքում ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը, դրա օգտագործումից ստացված եկամուտները բանկային փոխանցումների միջոցով ուղղորդվել են Գ.Խ.-ի որդիներ Ա.Խ.-ի, Գ.Խ.-ի և եղբորորդի Ա.Խ.-ի հետ փոխկապակցված կազմակերպությունների բանկային հաշիվներին, միախառնվել են այլ միջոցների հետ և տնօրինվել նրանց կողմից:
Վերոնշյալ եղանակով 2011-2018 թվականների ընթացքում նրանց մասնակցությամբ գործող մեկ այլ  ՍՊ ընկերությանը փոխանցվել է 39 մլրդ 723 մլն 323 հազար դրամին համարժեք գումար, որից որպես փոխառություն՝ 32 մլրդ 332 մլն 943 հազար դրամին համարժեք գումար: Ստացված, ինչպես նաև կանխիկ մուտքագրված և հեռահաղորդակցության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ՍՊ ընկերության ֆինանսական միջոցների հետ միախառնված գումարի մի մասը՝ 8 մլն 589 հազար 900 ԱՄՆ դոլարը Գ.Խ.-ի որդիների և եղբորորդու պահանջով, փոխառության վերադարձի հիմնավորմամբ, ընկերության տնօրենի անվամբ կանխիկացվել, ապա մուտքագրվել է Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված ընկերության հաշվեհամարին:
Բացի այդ, Գ.Խ.-ի որդիները, տեղյակ լինելով «Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ս.Ա.-ի կողմից ՀՀ ՊԵԿ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած՝ իրենց հորն առանձնապես խոշոր չափերով` 22 մլն 185 հազար ԱՄՆ դոլարի և 206 հազար 500 եվրոյի կաշառք տալու համաձայնության մասին, հանդիպել են Ս.Ա.-ին և վերջինիս հետ քննարկել հանցագործության առարկան փոխանցելու տարբերակները:
«Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ս.Ա.-ն 22 մլն 185 հազար ԱՄՆ դոլարը և 206 հազար 500 եվրոն փոխանցել է Գ.Խ.-ի որդիների մատնանշած և նրանց հետ փոխկապակցված «VETO GROUP», «VETO TRUST» և «WEST COAST ESCROW» ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների հաշվեհամարներին: Գործարքի հանցավոր բնույթը թաքցնելու և քողարկելու համար Ս.Ա.-ի և Գ.Խ.-ի որդիների միջև կնքվել են փոխառության պայմանագրեր՝ 7 մլն, 10 մլն և 13 մլն 400 հազար ԱՄՆ դոլարի վերաբերյալ (Ս.Ա.-ին որևէ գումար տարիներ շարունակ և առ այսօր չի վերադարձվել):
Բացի այդ, Գ.Խ.-ի որդիները 2011-2016 թվականների ընթացքում լվացել են հանցավոր ճանապարհով ստացված 1 մլրդ 555 մլն դրամ, 97 մլն 203 հազար ԱՄՆ դոլար, 2 մլն 65 հազար եվրո:
Մասնավորապես՝ Գ.Խ.-ի որդիներ Ա.Խ.-ն, Գ.Խ.-ն և եղբորորդի Ա.Խ.-ն մասնակցել ու ղեկավարել են Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն իրականացնող շուրջ 48 ընկերություն և, օգտվելով Գ.Խ.-ի զբաղեցրած պաշտոններով պայմանավորված հովանավորչությունից, 2011-2016 թվականների ընթացքում թաքցրել են վերոնշյալ կազմակերպությունների գործունեության իրական ծավալները: Արդյունքում առաջացել են չհայտարարագրված և հարկային մարմնի հսկողությունից դուրս մնացած եկամուտներ` 1 մլրդ 555 մլն դրամ, 97 մլն 203 հազար ԱՄՆ դոլար, 2 մլն 65 հազար եվրո: Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գումարները 2011-2016 թվականների ընթացքում տրամադրել են բանկերից մեկում որպես վարորդ աշխատող Ա.Պ.-ին և հանձնարարել վարձատրության դիմաց կանխիկ մուտքագրել իրենց կողմից տրված բանկային հաշվեհամարներին:
Ա.Պ.-ն իրեն փոխանցված կանխիկ գումարները մուտքագրել, ապա բանկային գործարքով փոխանցել է փաստացի Գ.Խ.-ի որդիների և եղբորորդու հետ փոխկապակցված՝ արտերկրում, այդ թվում` օֆշորային գոտիներում գրանցված, ՀՀ-ում որևէ տնտեսական գործունեություն չիրականացնող հինգ ընկերությունների հաշվեհամարներին, միախառնել այլ միջոցների հետ: Գումարները փոխանցումների և կանխիկացումների միջոցով տնօրինվել են Գ.Խ.-ի որդիների և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց կողմից:
Բացի այդ, Գ.Խ.-ի եղբորորդի Ա.Խ.-ն, հանդիսանալով «Մեգա Ֆուդ» ՍՊ ընկերության միակ հիմնադիրը և տնօրենը, 2011, 2012, 2014, 2015 և 2016 թվականներին հարկային մարմիններ ներկայացրած փաստաթղթերում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ և չի վճարել 369 մլն 439 հազար դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ։
Բացի այդ, Ա.Խ.-ն, հանդիսանալով Գ.Խ.-ի որդիների կողմից հիմնադրված «Ապեյրոն» ՍՊ ընկերության տնօրենը, 2011-2016 թվականների ընթացքում հարկային մարմիններ ներկայացված փաստաթղթերում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ և չի վճարել 424 մլն 555 հազար դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ։
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել Գ.Խ.-ի որդի Ա.Խ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ), 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով գույքի յուրացմանն օժանդակելը) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում (երեք դրվագ), 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն օժանդակելը), Գ.Խ.-ի որդի Գ.Խ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (երկու դրվագ), 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանքը, հայտարարվել է հետախուզում), Գ.Խ.-ի եղբորորդի Ա.Խ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (երկու դրվագ) և 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը), «Մուլտի գրուպ կոնցեռն»-ի գլխավոր տնօրեն Ս.Ա.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալը) և 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելը), վարորդ Ա.Պ.-ի նկատմամբ՝ 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելը):

On December 12, 2023 the prosecutor signed the indictment regarding G.Kh’s (former chairman of the SRC) son A. Kh, his nephew, S.A., General Director of “Multi Group Concern” and A.P. Driver of one of the banks and submitted it to the Anti-corruption court together with the materials of the case.
Under the criminal proceedings examined in the Investigation main directorate of the NSS, it was found out that during 2008-2016, G.Kh. holding the position of the Acting Chairman of the State Customs Committee, the chairman of the same Committee, Chairman of the State Revenue Committee (hereinafter referred to as the Committee) and the Minister of Finance gave an assignment to the officials of the Committee and afterwards also to the officials of the Ministry of Finance on cooperation with the companies established by his sons A.Kh. and G.Kh., elimination of the obstacles in the purchasing process and application of more favorable purchasing processes.
During 2008-2020, taking advantage of the favorable conditions illegally created by G.Kh., the LLC concluded agreements on providing goods and services with the Committee in the amount of AMD 4 billion 426 million 435 thousand.
In addition G.Kh. with the participation other persons, ensured the signing of 19 project module obtaining agreements with the companies of his sons and nephew, with the price sufficiently higher than the real cost of the project (AMD 4 billion 283 million 580 thousand).
Although the price of the works envisaged by the agreement and performed by the contractor and subcontractor amounted to AMD 2 billion 777 million 410, AMD 4 billion 283 million 580 thousand was transferred from the state budget for the purpose of carrying out those works as a result AMD 1 billion 506 million 169 thousand 583 was appropriated through embezzlement.
The property in especially large amounts received as a result of the abovementioned actions and the income received from the use of the abovementioned property was transferred to the bank accounts of the organizations affiliated to G.Kh.’s sons A.Kh. and G.Kh and his nephew A.Kh.. Those amounts were mixed with other financial means and managed by them.
During 2011-2018 AMD 39 billion 723 million 323 thousand was transferred to another LLC (where they are a shareholder), wherefrom AMD 32 billion 332 million 943 thousand as a loan. A part of the amount received, deposited and afterwards mixed with the financial means of the LLC operating in the telecommunication sector—AMD 8 million 589 thousand 900, at the request of G.Kh.'s sons and nephew was withdrawn in the name of the director of the company and afterwards deposited into the account of the company registered in the British Virgin Islands.
Besides that, G. Kh’s sons being aware of the agreement between S.A. and their father, holding the position of the Chairman of RA SRC related to giving bribe in especially large amounts— USD 22 million 185 thousand and EUR 206 thousand 500, met S.A. and discussed with the latter the ways of transferring the crime object.
S.A. General Director of “Multi Group Concern” LLC transferred USD 22 million 185 thousand and EUR 206 thousand 500 to the accounts of the following non-resident organizations indicated by G.Kh.’s sons and affiliated to them— “VETO GROUP”, “VETO TRUST” և “WEST COAST ESCROW”. For the purpose of hiding and concealing the criminal nature of the transaction, loan agreements in the amount of USD 7 million, 10 million and 13 million 400 thousand were concluded between S.A. and G.Kh.’s sons (no amount has been returned to S.A. for years and until today).
In addition, during 2011-2016, G.Kh’s sons laundered illegally obtained AMD 1 billion 555 million, USD 97 million 203 thousand and EUR 2 million 65 thousand.
In particular, G.Kh’s sons A. Kh. and G.Kh. and nephew A. Kh. participated in or managed about 48 companies operating in the Republic of Armenia and taking advantage of the favoritism conditioned by the positions held by G.Kh., hid the actual volumes of the activity of the abovementioned organizations during 2011-2016. As a result they received income in the amount of AMD 1 billion 555 million, USD 97 million 203 thousand and EUR 2 million 65 thousand, which was not declared and remained out of the scope of supervision of the tax authorities. During 2011-2016, they gave the illegally obtained amounts to A.P. working as a driver in one of the banks and instructed him to deposit those amounts into the bank accounts provided by them for remuneration.
A.P. deposited those amounts and afterwards, through bank transaction, transferred them to the accounts of five companies, affiliated with G.Kh’s sons and nephew, registered abroad, including in offshore zones and not carrying out any economic activity in the RA and mixed them with other means. The amounts were managed by G.Ks’s sons and affiliated persons through withdrawals.
In addition, in 2011, 2012, 2014, 2015 and 2016, G. Kh’s nephew A.Kh, being the sole founder and director of “Mega Food” LLC involved evidently false data in the documents submitted to the tax authorities, thus failed to pay the additional tax liability in the amount of AMD 369 million 439 thousand.
In addition, from 2011 until 2016, A.Kh being the director of “Apeyyron” LLC, a company established by G.Kh’s sons, involved evidently false data in the documents submitted to the tax authorities, thus failed to pay the additional tax liability in the amount of AMD 424 million 555 thousand.
The prosecutor initiated a public criminal prosecution against G,Kh’s son A.Kh., under part 2 of article 38-308, point 1 of part 3 of article 38-179, point 1 of part 3 of article 190, point 2 of part 4 of article 38-311 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003, against G,Kh’s son G.Kh under part 2 of article 38-308, point 1 of part 3 of article 38-179 and point 1 of part 3 of article 190 (2 counts), point 2 of part 4 of article 38-311 of the Criminal Code adopted on 18.04.2023 (detention was chosen as a measure of restraint against the latter, he has been declared wanted), against G.Kh’s nephew A.Kh. under part 2 of article 38-308, point 1 of part 2 of article 38-179, point 1 of part 3 of article 190 (2 counts) and point 1 of part 2 of article 205 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003, against S.A., General director of “Multi Group Concern” under point 1 of part 3 of article 312 and point 1 of part 3 of article 38-190 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003 as well as against A.P., the driver under point 1 of part 3 of article 38-190.