Գլխավոր դատախազի հրամանով «խիստ նկատողություն»՝ դատախազի նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 31-ի որոշման հիման վրա՝ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազը, կարգապահական տույժի ենթարկված լինելու պայմաններում, կրկին խախտել է դատախազի վարքագծի կանոնները:
Մասնավորապես՝ դատախազը դրսևորել է դատախազության բարձր հեղինակությանը ոչ հարիր, անբարեկիրթ վարքագիծ, արտահայտել է բառեր, որոնք արատավորում են դատախազության հեղինակությունը:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի նոյեմբերի 20-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի նոյեմբերի 23-ի որոշմամբ հաստատել է կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 24-ի հրամանով՝ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «խիստ նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:

Согласно приказу Генерального прокурора, прокурор был привлечен к дисциплинарной ответственности в виде «строгого выговора»
28/11/2023
Согласно решению Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 31 октября 2023 года было начато дисциплинарное производство в отношении лица, занимающего автономную должность в Военной прокуратуре Сюникского гарнизона.
В ходе процесса подтвердилось, что прокурор Военной прокуратуры Сюникского гарнизона повторно нарушил правила поведения и внутренние правила трудовой дисциплины.
В частности, прокурор проявил неуважительное поведение, несоответствующее высокому положению прокуратуры, высказался, дискредитирующим Прокуратуру образом.
20 ноября 2023 года результаты дисциплинарного производства были представлены Комиссии по этике при Генеральном прокуроре Республики Армения.
Решением Комиссии по этике от 23 ноября 2023 года было подтверждено наличие дисциплинарного нарушения и вины прокурора.
По приказу Генерального прокурора от 24 ноября 2023 года было вынесено решение о дисциплинарном взыскание в виде "строгого выговора" в отношении лица, занимающего автономную должность в Военной прокуратуре Сюникского гарнизона.