Գլխավոր դատախազի հրամանով «խիստ նկատողություն»՝ դատախազի նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 31-ի որոշման հիման վրա՝ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազը, կարգապահական տույժի ենթարկված լինելու պայմաններում, կրկին խախտել է դատախազի վարքագծի կանոնները:
Մասնավորապես՝ դատախազը դրսևորել է դատախազության բարձր հեղինակությանը ոչ հարիր, անբարեկիրթ վարքագիծ, արտահայտել է բառեր, որոնք արատավորում են դատախազության հեղինակությունը:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի նոյեմբերի 20-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի նոյեմբերի 23-ի որոշմամբ հաստատել է կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 24-ի հրամանով՝ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «խիստ նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:

Based on the decision of Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia dated October 31, 2023 a disciplinary penalty was initiated against the person holding an autonomous position in Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office.
In the scope of the proceedings it was confirmed that the prosecutor of the Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office, being subjected to the disciplinary penalty, once again violated the rules of conduct of the prosecutor.
In particular, the prosecutor displayed a disrespectful behavior, incompatible with the high reputation of the Prosecutor’s office, used words, defaming the reputation of the Prosecutor’s office.
On November 20, 2023, the results of the disciplinary proceedings were submitted to the Ethics Commission under the Prosecutor General of the Republic of Armenia.
By the decision of the Ethics commission dated November 23, 2023, both the existence of disciplinary violation and the guilt of the prosecutor were confirmed.
By the order of the Prosecutor General of November 24, 2023, a disciplinary penalty in the form of “severe reprimand” was applied against the person holding an autonomous position in Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office.