Չինաստանը հետաքրքրված է ՀՀ դատախազության հետ համագործակցությամբ. գլխավոր դատախազն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանին
24/11/2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Ֆան Յունի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին և կարևորել նման ձևաչափով աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպումը՝ ի նպաստ երկու երկրների իրավապահ մարմինների արդյունավետ համագործակցության:
Դեսպան Ֆան Յունը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հանդիպման համար և ընդգծել, որ Չինաստանը հետաքրքրված է ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ ուղիղ համագործակցությամբ, որը, ի թիվս այլնի, կընդգրկի երկու երկրների դատախազությունների միջև փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացումը:
Դեսպանի հետ զրույցում հանրապետության գլխավոր դատախազը ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ու պետական շահերի պաշտպանությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են իրավական փոխօգնության շրջանակում երկու երկրների դատախազությունների համագործակցությունը զարգացնելու հեռանկարները:

Китай заинтересован в сотрудничестве с прокуратурой РА. Генеральный прокурор приняла посла Китая в Армении
24/11/2023
Генеральный прокурор Республики Армения Вардапетян Анна сегодня приняла делегацию, возглавляемую послом КНР в РА, Фань Юном.
Вардапетян А. подчеркнула важность организации рабочих встреч подобного формата для эффективного сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.
Посол Фань Юн поблагодарил Вардапетян А. за встречу и подчеркнул, что Китай заинтересован в прямом сотрудничестве с Генеральной прокуратурой РА, в том числе и для обмена опытом между прокуратурами двух стран.
В беседе с послом генеральный прокурор РА представила расставленные приоритеты относительно деятельности прокуратуры, направленные на борьбу с коррупцией, конфискацию имущества незаконного происхождения и защиту государственных интересов.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы развития сотрудничества в рамках взаимной правовой помощи.