ՀՀ-ին վերադարձված ԱՕԿՍ-ի շենքն ամրացվեց Պետգույքի կառավարման կոմիտեին. Աննա Վարդապետյանը մանրամասներ է ներկայացրել
23/11/2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Կառավարության հերթական նիստի ընթացքում, անդրադարձել է ԱՕԿՍ»-ի շենքը Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու գործընթացին, պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին, դատարան ներկայացված հայցերին և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը մասնավորապես նշել է.
• «2023 թվականի նոյեմբերի 6-ին ուժի մեջ է մտել Վարչական դատարանի վճիռը, որով Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել Աբովյան 3 հասցեում գտնվող «ԱՕԿՍ»-ի շենքը՝ 701,4 քմ մակերեսով և 467 քմ մակերեսով հողամասի սեփականության իրավունքը: Հայցը ներկայացվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից:
• Վճռաբեկ դատարանի՝ 2023 թվականի օգոստոսի 3-ի որոշմամբ՝ Ծաղկաձորի անտառի 5500 քմ հողամասը վերադարձվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
• 2023 թվականի ապրիլի 26-ին Վարչական դատարանի կողմից բավարարվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ներկայացված հայցը, որով պահանջվում է պետությանը վերադարձնել Հաղթանակ զբոսայգու՝ Գոլդեն Փելիս հյուրանոցին ապօրինի օտարված 17077,6 քմ մակերեսով հողամասը: Վարչական դատարանի ակտը կողմը բողոքարկել է վերաքննության կարգով: Վերաքննիչ վարչական դատարանում նիստը նշանակված է 2024 թվականի փետրվարին:
Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում 2023 թվականին ներկայացվել են մի շարք հայցեր, որոնք վերաբերում են՝
• «Մանկական աշխարհ» նախկին հանրախանութի հողամասին.
• Սախարովի հրապարակի մաս կազմող՝ Պուշկին փողոցի 2 հասցեում գտնվող գույքին.
• «Ռիբոկ» սպորտային համալիրի զբաղեցրած տարածքից հողամասն օտարելուն.
• «Վարդավառ» զբոսայգում կառուցված ինքնակամ շինությունների օրինականացմանը.
• «Ուսանողական» այգու և «Կոմիտաս» զբոսայգու տարածքների օտարումներին.
• «Նանսենի անվան» զբոսայգու տարածքից 533,4 քմ մակերեսով հողամասի օտարմանը.
• Մոսկվա կինոթատրոնի և Նկարիչների միության շենքերի պահպանության գոտում գտնվող օտարման ոչ ենթակա հողամասի վաճառքին.
• Գյումրի քաղաքի կենտրոնական զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ «Կումայրի» արգելոց հուշարձանի տարածք հանդիսացող հողամասերի օտարման գործընթացին.
• Երևան քաղաքի Սարալանջի 1 հասցեում գտնվող՝ նախկին «Երիտասարդական պալատ»-ին վարձակալությամբ հանձնված 31 հազար 780,0 քմ մակերեսով հողամասի օտարմանը.
• Հաղթանակ զբոսայգուն հարող Բաբայան և Ուլնեցու հատման հատվածներում գտնվող՝ ընդհանուր 8800 քմ մակերեսով հողամասի օտարման գործընթացին:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում 2020 թվականի սեպտեմբերից առ այսօր դատարան է ներկայացվել 93 հայցադիմում, որոնցով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող շուրջ 1000 անշարժ և 200 շարժական գույք, 270 իրավաբանական անձում մասնակցություն: Ընդհանուր հայցագինը գերազանցում է 500 միլիարդ դրամը:
Մինչ օրս կնքվել է հաշտության 4 համաձայնություն, որոնցով պետությանը փոխանցվել է 6 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 2 մլրդ 100 մլն դրամ արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 79 մլն դրամ: Վերոնշյալ անշարժ գույքերի ցանկում են Եռաբուր զինվորական պանթեոնի հարակից տարածքում գտնվող 4 հողամասերը»:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня на очередном заседании правительства коснулась процесса возвращения здания «АОКС» Республике Армения, работ, проводимых в сфере защиты государственных интересов, исков и проведенных работ в сфере конфискации имущества незаконного происхождения.
Генеральный прокурор республики заявила, что:
- «6 ноября 2023 года вступило в силу решение Административного суда, согласно которому права собственности на здание «АОКС», расположенное на ул. Абовяна, 3, площадью 701,4 квадратных метра и земельным участком земли площадью 467 квадратных метров были возвращены Республике Армения.
- Согласно решению Кассационного суда от 3 августа 2023 года участок Цахкадзорского леса площадью 5500 квадратных метров был возвращен Республике Армения.
- 26 апреля 2023 года Административный суд удовлетворил иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры с требованием вернуть государству земельный участок площадью 17 077,6 квадратных метров, незаконно отчужденный у отеля «Golden Palace». Заседание Апелляционного административного суда назначено на февраль 2024 года.
В сфере защиты интересов государства (общественности) в 2023 году был подан ряд исков:
- «Детский мир» на участке бывшего универмага.
- В помещение, расположенное по адресу ул. Пушкина, 2, часть площади Сахарова.
- Отчуждение земли на территории спортивного комплекса «Рибок».
- Легализация добровольных построек, построенных в парке «Вардавар».
- Отчуждение парков «Студенческий» и «Комитас».
- Отчуждение земельного участка площадью 533,4 квадратных метра на территории парка «имени Нансена».
- Продажа неотчуждаемого земельного участка, расположенного на территории зданий Кинотеатра «Москва» и Союза Художников.
- Отчуждение участка на территории центрального парка города Гюмри, являющегося территорией памятника-заповедника «Кумайр».
- Отчуждение земельного участка площадью 31 тысяча 780,0 квадратных метров, по адресу улица Сараландж, 1 в Ереване.
- Отчуждение земли на территории парка «Победы» общей площадью 8800 квадратных метров, расположенного на пересечении улиц Бабаяна и Улнецу, прилегающего к парку.
Относительно конфискации имущества незаконного происхождения с сентября 2020 года по сегодняшний день в Суд подано 93 иска, о конфискации около 1000 недвижимого и 200 движимого имущества незаконного происхождения, в пользу Республики Армения. Общая сумма превышает 500 миллиардов драмов.
На сегодняшний день государству возвращено имущество общей стоимостью около 2 миллиардов 179 миллионов драм.