ՀՀ-ին վերադարձված ԱՕԿՍ-ի շենքն ամրացվեց Պետգույքի կառավարման կոմիտեին. Աննա Վարդապետյանը մանրամասներ է ներկայացրել
23/11/2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Կառավարության հերթական նիստի ընթացքում, անդրադարձել է ԱՕԿՍ»-ի շենքը Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու գործընթացին, պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին, դատարան ներկայացված հայցերին և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը մասնավորապես նշել է.
• «2023 թվականի նոյեմբերի 6-ին ուժի մեջ է մտել Վարչական դատարանի վճիռը, որով Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել Աբովյան 3 հասցեում գտնվող «ԱՕԿՍ»-ի շենքը՝ 701,4 քմ մակերեսով և 467 քմ մակերեսով հողամասի սեփականության իրավունքը: Հայցը ներկայացվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից:
• Վճռաբեկ դատարանի՝ 2023 թվականի օգոստոսի 3-ի որոշմամբ՝ Ծաղկաձորի անտառի 5500 քմ հողամասը վերադարձվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
• 2023 թվականի ապրիլի 26-ին Վարչական դատարանի կողմից բավարարվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ներկայացված հայցը, որով պահանջվում է պետությանը վերադարձնել Հաղթանակ զբոսայգու՝ Գոլդեն Փելիս հյուրանոցին ապօրինի օտարված 17077,6 քմ մակերեսով հողամասը: Վարչական դատարանի ակտը կողմը բողոքարկել է վերաքննության կարգով: Վերաքննիչ վարչական դատարանում նիստը նշանակված է 2024 թվականի փետրվարին:
Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում 2023 թվականին ներկայացվել են մի շարք հայցեր, որոնք վերաբերում են՝
• «Մանկական աշխարհ» նախկին հանրախանութի հողամասին.
• Սախարովի հրապարակի մաս կազմող՝ Պուշկին փողոցի 2 հասցեում գտնվող գույքին.
• «Ռիբոկ» սպորտային համալիրի զբաղեցրած տարածքից հողամասն օտարելուն.
• «Վարդավառ» զբոսայգում կառուցված ինքնակամ շինությունների օրինականացմանը.
• «Ուսանողական» այգու և «Կոմիտաս» զբոսայգու տարածքների օտարումներին.
• «Նանսենի անվան» զբոսայգու տարածքից 533,4 քմ մակերեսով հողամասի օտարմանը.
• Մոսկվա կինոթատրոնի և Նկարիչների միության շենքերի պահպանության գոտում գտնվող օտարման ոչ ենթակա հողամասի վաճառքին.
• Գյումրի քաղաքի կենտրոնական զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ «Կումայրի» արգելոց հուշարձանի տարածք հանդիսացող հողամասերի օտարման գործընթացին.
• Երևան քաղաքի Սարալանջի 1 հասցեում գտնվող՝ նախկին «Երիտասարդական պալատ»-ին վարձակալությամբ հանձնված 31 հազար 780,0 քմ մակերեսով հողամասի օտարմանը.
• Հաղթանակ զբոսայգուն հարող Բաբայան և Ուլնեցու հատման հատվածներում գտնվող՝ ընդհանուր 8800 քմ մակերեսով հողամասի օտարման գործընթացին:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում 2020 թվականի սեպտեմբերից առ այսօր դատարան է ներկայացվել 93 հայցադիմում, որոնցով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող շուրջ 1000 անշարժ և 200 շարժական գույք, 270 իրավաբանական անձում մասնակցություն: Ընդհանուր հայցագինը գերազանցում է 500 միլիարդ դրամը:
Մինչ օրս կնքվել է հաշտության 4 համաձայնություն, որոնցով պետությանը փոխանցվել է 6 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 2 մլրդ 100 մլն դրամ արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 79 մլն դրամ: Վերոնշյալ անշարժ գույքերի ցանկում են Եռաբուր զինվորական պանթեոնի հարակից տարածքում գտնվող 4 հողամասերը»:

The building of AOKS, returned to the Republic of Armenia was provided to the State property management committee: Anna Vardapetyan presented the details
23/11/2023
During the regular sitting of the Government, Anna Vardapetyn, Prosecutor General of the Republic of Armenia, referred to the process of returning the building of AOKS to the Republic of Armenia, the works carried out in the field of protection of the state interests, claims submitted to the court as well as the works carried out in the field of confiscation of property of illicit origin.
The Prosecutor General of the Republic particularly mentioned:
• The Judgment of the Anti-corruption committee entered into force on November 6, 2023 pursuant whereof the ownership right of the land plot with the surface of 701,4 m2 and 467 m2— the building of AOKS located at 3 Abovyan Str., was returned to the Republic of Armenia. The claim was submitted by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia.
• By the decision of the Court of Cassation of August 3, 2023, the land plot with the surface of 5500 m2 of Tsaghkadzor forest was returned to the Republic of Armenia.
• On April 26, 2023 the Administrative Court awarded the claim submitted by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office, by which the Prosecutor’s Office required to return to the State the land plot with the surface of 17077,6 m2 illegally alienated to Golden Palace hotel of Victory park. The act of the Administrative Court was appealed by the Party through appellate procedure. The sitting of the Administrative Court of Appeal is scheduled in February 2024.
Several claims were submitted during 2023, regarding the protection of State (community) interests, among them:
•  Land plot of the former Children’s world department store,
• The property located at 2 Pushkin Str.,  constituting part of Sakharov square,
• Alienation of the land plot, from the territory occupied by Rebok sport complex,
•  Legalization of unauthorized premises built in the territory of Vardavar park.
• Alienation of the territories of Komitas park and Student park.
• Alienation of the land plot with the surface of 533,4 m2 from the territory of Nansen park
• Sale of the land plot not subject to alienation located at the protection zone of Moscow cinema and Artists’ Union.
• The process of alienation of the land plot included in the territory of Kumayri reserve monument and located at the territory of the Central Park of Gyumri
• Alienation of the land plot with the surface of 31780 m2, located at 1 Saralanj Str., city of Yerevan and leased to the former Youth palace
• Process of alienation of the land plot with the surface of 8800 m2, located at the intersection of Babayan and Ulnetsi Str., adjacent to the Victory Park.
93 claims have been submitted from September 2020 until now in the field of confiscation of property of illicit origin, pursuant whereof the Prosecutor’s Office required to confiscate about 1000 immovable properties, 200 movable properties and 270 shares in the legal persons in favor of the Republic of Armenia. The total cost of the claim exceeded AMD 500 billion.
4 reconciliation agreements have been concluded until now, pursuant whereof 6 immovable properties, 1 movable property with the total value of AMD 2 billion 100 million and about AMD 79 billion was transferred to the State. 4 land plots located at the territory adjacent to the Yerablur Military Pantheon is among the list of the abovementioned immovable properties.