Գլխավոր դատախազի հրամանով՝ «նկատողություն» տեսակի տույժ է նշանակվել անհարգելի պատճառով դատական նիստերից բացակայած դատախազի նկատմամբ
16/11/2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 17-ի որոշման հիման վրա՝ Կոտայքի մարզի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը, պատշաճ ծանուցված լինելով դատական նիստերի օրերի ու ժամերի մասին, առանց հարգելի պատճառի չի մասնակցել երկու դատական նիստի:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի նոյեմբերի 8-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 14-ի որոշմամբ հաստատվել է կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 15-ի հրամանով՝ Կոտայքի մարզի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:

На основании решения Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 17 октября 2023 года в прокуратуре марза Котайк было возбуждено дисциплинарное производство в отношении лица, занимающего автономную должность.
8 ноября 2023 года результаты дисциплинарного производства были направлены в комиссию по этике при Генеральном прокуроре РА.
По решению Комиссии по этике от 14 ноября 2023 года подтверждено наличие дисциплинарного нарушения и вина прокурора.
Приказом Генерального прокурора от 15 ноября 2023 года в отношении лица, занимающего автономную должность в прокуратуре марза Котайк, наложено дисциплинарное взыскание в виде «выговора».