2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը հեռակա կարգով (մեղադրյալի բացակայությամբ) իրականացվող դատաքննության արդյունքում կայացված դատավճռով, Ա.Ա.-ին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու համար (82 դրվագ):
Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ յուրաքանչյուր դրվագով, նշանակվել է տուգանք՝ արարքը կատարելու պահին գործող նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի (200 հազար դրամ) չափով: Նշանակված պատիժները մասնակի գումարելու արդյունքում՝ Ա.Ա.-ի նկատմամբ որպես վերջնական պատիժ է նշանակվել տուգանք՝ 2 մլն 630 հազար դրամի չափով:
Հիշեցնենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում, Ա.Ա.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելու համար (82 դրվագ):
2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից որոշում էր կայացվել Ա.Ա.-ի նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու մասին:
Դատախազը 2023 թվականի փետրվարի 8-ին հաստատել էր Ա.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան: Միաժամանակ, դատախազի կողմից դատարան միջնորդություն էր ներկայացվել Ա.Ա.-ի նկատմամբ հեռակա դատաքննություն իրականացնելու մասին, որը դատարանի՝ 2023 թվականի մարտի 2-ի որոշմամբ, բավարարվել էր:
Այսպիսով, հեռակա դատաքննության արդյունքում կայացված առաջին դատավճիռը չի բողոքարկվել և մտել է օրինական ուժի մեջ:

20 сентября 2023 года Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана признал А.А. виновным в незаконном пересечении государственной границы РА (82 эпизода) по приговору, вынесенному по итогам судебного разбирательства в заочном порядке.
В отношении А.А. по каждому из эпизодов назначен штраф в размере двухсот минимальных размеров оплаты труда (200 тысяч драм РА) на момент совершения деяния. В результате частичного суммирования назначенного наказания, размер штрафа составил 2 миллионов 630 тысяч драм.
Напомним, что ходе предварительного следствия со стороны главного следственного Управления СНБ в отношении А.А. было возбуждено публичное уголовное преследование за незаконное пересечение государственной границы Республики Армения (82 эпизода).
13 сентября 2022 года следователем, ведущим производство, принято решение о инициировании производства в отношении А.А. в заочном порядке.
8 февраля 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении А.А. и передал его вместе с производством в Уголовный суд общей юрисдикции Еревана. При этом прокурор подал в суд ходатайство о проведении дистанционного судебного разбирательства в отношении А.А., которое было удовлетворено решением суда от 2 марта 2023 года.
Таким образом, первое решение, вынесенное по итогам заочного судебного разбирательства, не было обжаловано и вступило в законную силу.