Երևանում հոկտեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել «Դատավարական էթիկա» խորագրով մասնագիտական երկխոսություն, որը կազմակերպել էր Գլխավոր դատախազությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության հիմնադրման 105-ամյակի միջոցառումների շրջանակում:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրավերով երկխոսությունը վարել է ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Գերագույն դատարանի դատավոր, Հայ իրավաբանական միության անդամ Արմենուհի Էմի Աշվանյանը:
Միջոցառմանը բացման և ողջույնի խոսքով են հանդես եկել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը և Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
Գլխավոր դատախազը կարևորել է նման ձևաչափով քննարկումների կազմակերպումն ու ընդգծել, որ բարեվարք վարքագիծը պետք է լինի կենսակերպ: «Էթիկան պետականության հիմքերից մեկն է: Բարեվարք անձը հարգանք ունի պետական բոլոր խորհրդանիշների ու ինստիտուտների նկատմամբ: Ես շատ եմ ուզում, որ երիտասարդ իրավաբանների համար նման անձանց վարքագիծը լինի ուղենիշային»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը:
ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը շնորհավորել է Դատախազության 105-ամյակն ու նշել, որ Դատախազության՝ երկարամյա ավանդույթներ ունեցող համակարգում նկատվում է նոր մշակույթ. փոխվել է գործընկերներին ուղղված մոտեցումն ու վերաբերմունքը: «Միջոցառման թեման արդիական է. իսկապես, էթիկայի լրջագույն խնդիրներ ունենք դատարանի դահլիճում՝ բոլոր կողմերից: Մենք պետք է վերաիմաստավորենք էթիկայի սկզբունքները, կարգապահությունը, բարեվարքությունը: Ժամանակակից աշխարհում դա անընդհատ զարգացող թեմա է»,- ասել է ԲԴԽ նախագահը:
Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ արդիական թեմայով միջոցառման հրավերի համար և ընդգծել, որ դատական համակարգը գտնվում է բարեփոխումների ակտիվ փուլում: Վճռաբեկ դատարանի նախագահը կարևորել է դատավարության յուրաքանչյուր մասնակցի, հասարակության յուրաքանչյուր անդամի բարեվարք վարքագիծը դատական նիստերի դահլիճում:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը կարևորել է հասարակական համակարգում էթիկայի վերաբերյալ պատկերացումներն ու դրանք իրացնելը: «Մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմքում ընկած են համերաշխության ու հանդուրժողականության գաղափարները: Առանց այս գաղափարների փաստացի իրացման՝ անհնար է ունենալ մարդու իրավունքների պաշտպանության պատշաճ համակարգ: Այդ տեսանկյունից շատ կարևոր է, որ մենք ունենանք պատշաճ կերպար՝ թե՛ որպես պաշտոնատար անձ, թե՛ որպես հասարակության անդամ: Շատ դեպքերում մենք էթիկայի վերաբերյալ պատկերացումները կենտրոնացնում ենք ուղղակի մասնագիտական գործունեության իրականացման ընթացքում որոշակի վարքագծային կանոնների վրա՝ մոռանալով, որ բացի գործունեության իրականացման կոնկրետ ժամանակահատվածից՝ նաև այլ իրավիճակներում, մեր ունեցած կերպարն ընդհանուր դիրքորոշում է ձևավորում մեր կողմից իրականացվող գործունեության վերաբերյալ»,- ասել է Անահիտ Մանասյանը:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի խոսքով՝ էթիկան ոչ այլ ինչ է, քան պետականության ամրապնդման կարևորագույն բազիս: Եղիշե Կիրակոսյանի խոսքով՝ տրամաբանական է, որ Հայաստանի նման երիտասարդ երկրներում, որտեղ պետական ինստիտուտները գտնվում են կայացման փուլում, էթիկան առաջնային խնդիրներից մեկն է, ու դրա մասին պետք է խոսվի մասնագիտական կրթություն ստանալու փուլից:
Թեմատիկ քննարկումների ժամանակ Արմենուհի Էմի Աշվանյանը կարևորել է էթիկայի թեմայով երկխոսության կազմակերպումը դատավորների ու դատախազների միջև և անդրադարձել էթիկայի հիմնահարցերին՝ դատարանի դահլիճում և դատարանի դահլիճից դուրս:

Профессиональный диалог между судьями и прокурорами на тему «Судебная этика»
25 октября в Ереване состоялся профессиональное обсуждение на тему «Судебная этика», организованный Генеральной прокуратурой в рамках 105-летия Прокуратуры Республики Армения.
По приглашению генерального прокурора Вардапетян Анны, в диалоге участвовала, член Армянского юридического общества Ашванян Арменуи Эми, судья Верховного суда штата Калифорния США.
Во время мероприятия с приветственной речью выступили Генеральный прокурор РА Вардапетян Анна, Председатель Высшего судебного совета Андреасян Карен, Председатель Кассационного суда Тадевосян Лилит, Защитник прав человека Манасян Анаит и Представитель по международно-правовым вопросам РА Киракосян Егише.
Генпрокурор сказала о важности организации дискуссий в подобном формате и подчеркнула, что добропорядочность должна стать образом жизни. «Этика – одна из основ государственности. Добропорядочный человек уважает все государственные символы и институты. Я бы очень хотела, чтобы поведение добропорядочных специалистов стало эталоном для молодых юристов», - сказала Анна Вардапетян.
Председатель Высшего судебного совета Андреасян Карен поздравил с 105-летием прокуратуры и отметил, что система, имеющая давние традиции, обрела новую культуру: изменился подход и отношение к коллегам. «Тема мероприятия актуальна. Действительно, у нас есть серьезные этические проблемы в зале суда. Нам необходимо пересмотреть принципы этики, дисциплины, добропорядочности. В современном мире это постоянно развивающаяся тема», - сказал Председатель Высшего судебного совета.
Председатель Кассационного суда Лилит Тадевосян выразила благодарность Генеральному прокурору РА за приглашение на встречу по актуальному вопросу и подчеркнула, что судебная система находится на стадии активных реформ. Председатель Кассационного суда подчеркнула, что каждый участник судебного процесса, каждый член общества должен действовать в зале суда по принципу добросовестности.
Анаит Манасян, Защитник прав человека, рассказала о концепциях этики в социальной системе и их реализации: «В основе защиты прав человека лежат идеи солидарности и толерантности. Без фактической реализации этих идей невозможно существование полноценной системы защиты прав человека, поэтому очень важно, чтобы наш имидж, как чиновников, так и членов общества был правильный.
Во многих случаях свое понимание этики мы концентрируем на конкретные правила поведения в профессиональной деятельности, забывая, что помимо периода рабочего деятельности, так и в другое время, образ, который мы формируем отражает общественное мнение относительно осуществляемой нами деятельности».
По мнению Киракосяна Егише: «Этика является важнейшей основой укрепления государственности. Логично, что в странах, как Армения, с такой государственной системой, в которой государственные институты находятся на стадии становления, этика является одним из первоочередных вопросов, и ее следует обсуждать еще на этапе получения профессионального образования.
В ходе тематических обсуждений Арменуи Эми Ашванян подчеркнула важность организации диалога на тему этики между судьями и прокурорами, а также коснулась этических вопросов в зале суда и за его пределами.