Ատոմակայանի նախկին գլխավոր տնօրենը հափշտակել է 1 մլն 27 հազար ԱՄՆ դոլար. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
23/10/2023
2002-2014 թվականներին «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Մ.-ն վատնման եղականով հափշտակել է առանձապես խոշոր չափերի՝ 1 մլն 27 հազար ԱՄՆ դոլար (383 մլն 883 հազար դրամ):
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին դատախազի նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել Գ.Մ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով): Նույն օրը որոշումն ուղարկվել էր Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչություն՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար:
2023 թվականի հունվարի 31-ին Գ.Մ.-ին ներկայացվել էր մեղադրանք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Մ.-ն հանցանքը կատարել էր կազմակերպված խմբի կազմում՝ «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲ ընկերության կոմերցիոն տնօրենի, նույն ընկերության ֆինանսների և էկոնոմիկայի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալի, ընկերության գլխավոր ճարտարագետի՝ վերանորոգման գծով տեղակալի և իրավապայմանագրային բաժնի պետի հետ (կոմերցիոն տնօրենի և գլխավոր ճարտարագետի՝ վերանորոգման գծով տեղակալի նկատմամբ հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ):
Նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 128 մլն դրամը:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին հաստատել է «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրենի, կոմերցիոն տնօրենի և ընկերության գլխավոր ճարտարագետի՝ վերանորոգման գծով տեղակալի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

The former General Director of the Nuclear power plant embezzled USD 1 million 27 thousand: the prosecutor submitted the case to the court
23/10/2023
G.M. holding the position of the General Director of Armenian nuclear power plant CJSC from 2002-2014, embazzed USD 1 million 27 thousand (AMD 383 million 883 thousand).
Let us remind that on December 22, 2022 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against G.M. under point 3 of part 3 of article 256 of the RA Criminal Code. On the same day the decision was submitted to the Main Directorate of Investigation of the National Security Service for the purpose of bringing charges against the latter.
Charges were brought against G.M. on January 31, 2023.
By the preliminary investigation it was substantiated that G.M. holding the position of the General Director of the Armenian nuclear power plant CJSC commited the crime as part of an organized criminal group with the Commercial Director, Deputy General Director, Deputy Engineer and Head of the Legal Department of the same company.
During the preliminary examination AMD 128 million was recovered from the damage caused to the state.
On October 20, 2023, the prosecutor signed the indictment regarding General Director, Commercial Director and Deputy Engineer of Armenian Nuclear Power Plant CJSC and submitted it to the Anti-corruption court with the materials of the case.