Ատոմակայանի նախկին գլխավոր տնօրենը հափշտակել է 1 մլն 27 հազար ԱՄՆ դոլար. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
23/10/2023
2002-2014 թվականներին «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Մ.-ն վատնման եղականով հափշտակել է առանձապես խոշոր չափերի՝ 1 մլն 27 հազար ԱՄՆ դոլար (383 մլն 883 հազար դրամ):
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին դատախազի նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել Գ.Մ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով): Նույն օրը որոշումն ուղարկվել էր Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչություն՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար:
2023 թվականի հունվարի 31-ին Գ.Մ.-ին ներկայացվել էր մեղադրանք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Մ.-ն հանցանքը կատարել էր կազմակերպված խմբի կազմում՝ «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲ ընկերության կոմերցիոն տնօրենի, նույն ընկերության ֆինանսների և էկոնոմիկայի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալի, ընկերության գլխավոր ճարտարագետի՝ վերանորոգման գծով տեղակալի և իրավապայմանագրային բաժնի պետի հետ (կոմերցիոն տնօրենի և գլխավոր ճարտարագետի՝ վերանորոգման գծով տեղակալի նկատմամբ հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ):
Նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 128 մլն դրամը:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին հաստատել է «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրենի, կոմերցիոն տնօրենի և ընկերության գլխավոր ճարտարագետի՝ վերանորոգման գծով տեղակալի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Г.М., занимавший должность Генерального директора ЗАО "Армянская атомная электростанция" с 2002 по 2014 год, украл 1 миллион 27 тысяч долларов США (383 миллиона 883 тысяч армянских драмов).
Напомним, что 22 декабря 2022 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении Г.М. по пункту 3 части 3 статьи 256 Уголовного кодекса РА. В тот же день решение было направлено в Главное следственное управление СНБ для предъявления обвинения.
Обвинение в отношении Г.М. было предъявлено 31 января 2023 года.
В ходе предварительного следствия было доказано, что Г.М., занимая должность Генерального директора ЗАО "Армянская атомная электростанция", совершил преступление в рамках организованной преступной группы, вместе с коммерческого директором, заместителем генерального директора, заместителем главного инженера и начальником юридического отдела этой же компании.
В результате предварительного следствия было изъято 128 миллионов драм РА в качестве компенсации за ущерб, нанесенный государству.
20 октября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении генерального директора, коммерческого директора и заместителя главного инженера ЗАО "Армянская атомная электростанция" и вместе с материалами дела передал его в антикоррупционный суд.