Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝ 1000 անշարժ և 200 շարժական գույք, հայցագինը՝ 500 միլիարդ դրամ. Գլխավոր դատախազությունն ամփոփել է Վարչության երեք տարվա աշխատանքը
23/10/2023
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը ձևավորումից մինչ օրս (2020 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերը) նախաձեռնել է 419 ուսումնասիրություն, 115 վարույթներով դատարան է ներկայացրել հայցի նախնական ապահովում կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն:
Վարչությունը, իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում, դատարան է ներկայացրել 89 հայցադիմում, որոնցով պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող շուրջ 1000 անշարժ և 200 շարժական գույք, 270 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն:
Գնահատված գույքերի շուկայական արժեքների հաշվառմամբ, հայցերի ընդհանուր հայցագինը գերազանցում է 500 միլիարդ դրամը (բազմաթիվ գույքերի՝ այդ թվում իրավաբանական անձանցում մասնակցությունների շուկայական արժեքն այս փուլում դեռևս գնահատված չէ. թիվն ունի աճի միտում):
89 հայցադիմումներից 67-ը ներկայացվել է 2023 թվականի ընթացքում:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը մինչ օրս կնքել է հաշտության 4 համաձայնություն, որոնցով պետությանը փոխանցվել է 6 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 2 միլիարդ 100 միլիոն դրամ արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 79 միլիոն դրամ:

С момента формирования и до настоящего времени (с сентября 2020 года по сентябрь 2023 года) Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры инициировало 419 проверок, были поданы ходатайства в суд о применении мер по 115 производствам.
В результате проведенных проверок Управление подало 89 исковых заявлений, по которым, в пользу Республики Армения, требовало конфискации 1000 недвижимых и 200 движимых объектов имущества, а также участия 270 юридических лиц.
В соответсвии с рыночной стоимостью имущества, общая стоимость иска превысила 500 миллиардов драмов. Всего подано 89 исковых заявлений, из которых 67 были поданы в 2023 году.
На сегодняшний день Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры заключило 4 мировых соглашения, в соответствии с которыми государству были переданы 6 недвижимых и 1 движимый объекта на общую сумму 2 миллиарда 100 миллионов драмов и около 79 миллионов драмов.