Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝ 1000 անշարժ և 200 շարժական գույք, հայցագինը՝ 500 միլիարդ դրամ. Գլխավոր դատախազությունն ամփոփել է Վարչության երեք տարվա աշխատանքը
23/10/2023
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը ձևավորումից մինչ օրս (2020 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերը) նախաձեռնել է 419 ուսումնասիրություն, 115 վարույթներով դատարան է ներկայացրել հայցի նախնական ապահովում կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն:
Վարչությունը, իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում, դատարան է ներկայացրել 89 հայցադիմում, որոնցով պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող շուրջ 1000 անշարժ և 200 շարժական գույք, 270 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն:
Գնահատված գույքերի շուկայական արժեքների հաշվառմամբ, հայցերի ընդհանուր հայցագինը գերազանցում է 500 միլիարդ դրամը (բազմաթիվ գույքերի՝ այդ թվում իրավաբանական անձանցում մասնակցությունների շուկայական արժեքն այս փուլում դեռևս գնահատված չէ. թիվն ունի աճի միտում):
89 հայցադիմումներից 67-ը ներկայացվել է 2023 թվականի ընթացքում:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը մինչ օրս կնքել է հաշտության 4 համաձայնություն, որոնցով պետությանը փոխանցվել է 6 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 2 միլիարդ 100 միլիոն դրամ արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 79 միլիոն դրամ:

From the date of creation until now (from September 2020 untill September 2023) the Department for confiscation of property of illicit origin of the Prosecutor General’s Office initiated 419 examinations, a motions on application of the preliminary measures for securing claim under 115 proceedings were submitted to the court.
As a result of the examination the Department submitted 89 statements of claim demanding confiscation of 1000 immovable properties and 200 movable properties, as well as participation in 270 legal persons in favour of the Republic of Armenia.
Pursuant to the calculation of the market value of the properties the total cost of the claim exceeded AMD 500 billion.
67 statements of claim from the total 89 were submitted during 2023.
The Department for confiscation of property of illicit origin of the Prosecutor General’s Office concluded 4 peace agreements up to now, pursuant whereof 6 immovable properties and 1 movable property with the total value of AMD 2 billion 100 million and about AMD 79 million were transferred to the state.