Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Գ.-ն 2004 թվականի ընթացքում, համայնքի ավագանու անդամների օժանդակությամբ, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության և համայնքի շահերին հակառակ՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ։
Մասնավորապես՝ Երևանի քաղաքապետի՝ 2004 թվականի մայիսի 11-ի որոշմամբ՝ «Շողեր» մսուր-մանկապարտեզը՝ ընդհանուր 8760.0 քմ հողատարածքով, անհատույց (մշտական) օգտագործման իրավունքով տրամադրվել է Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքին:
2004 թվականի հունիսի 25-ին Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքին տրված սեփականության իրավունքի վկայականի համաձայն՝ մսուր-մանկապարտեզը չի հանդիսացել համայնքի սեփականություն, հետևապես համայնքն այն օտարելու որևէ իրավասություն չի ունեցել:
Չնայած օրենքով նախատեսված արգելքին՝ 2004 թվականի սեպտեմբերի 17-ին, Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքի ղեկավար Ա.Գ.-ն համայնքի ավագանու անդամներին է ներկայացրել Բաբաջանյան փողոցի թիվ 304 մանկապարտեզն ուղղակի վաճառքով «Ա. Խալաթյան վարժարան» ՍՊԸ-ին օտարելու առաջարկը:
Ավագանու անդամները նույն օրը համապատասխան որոշմամբ հաստատել են Բաբաջանյան փողոցի մսուր մանկապարտեզի ուղղակի վաճառքը՝ «Ա. Խալաթյան վարժարան» ՍՊ ընկերությանը:
2004 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Թաղապետարանը՝ ի դեմս համայնքի ղեկավար Ա.Գ.-ի և «Ա. Խալաթյան վարժարան» ՍՊ ընկերությունը՝ ի դեմս Ա.Խ.-ի, կնքել են անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիր. մսուր-մանկապարտեզը շուկայականից էական ցածր արժեքով՝ 30 մլն դրամով, վաճառվել է «Ա. Խալաթյան վարժարան» ՍՊ ընկերությանը: Մինչդեռ գույքի իրական արժեքը տվյալ ժամանակահատվածում եղել է 295 մլն դրամ:
Այնուհետև, համայնքի ղեկավար Ա.Գ.-ի՝ 2004 թվականի դեկտեմբերի 17-ի հրամանով Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքի թիվ 304 մսուր-մանկապարտեզը լուծարվել է:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 19-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ա.Գ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որ անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Դատախազությունն առաջիկայում հայցադիմում կներկայացնի Հակակոռուպցիոն դատարան՝ անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու պահանջով:

Детский сад "Шохер" был отчужден с нарушением закона. Прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении бывшего главы административного района А.Г.
19/10/2023
В 2004 году А.Г., бывший глава административного района Еревана Малатия-Себастия, по сговору с членами администрации злоупотребив своими служебными полномочиями, причинил тяжкий вред г. Ереван.
В частности, 17 сентября 2004 года А.Г. представил предложение об отчуждении детского сада № 304 на улице Бабаджанян членам администрации района путем прямой продажи ООО «А. Халацян Варжаран», несмотря на законодательный запрет. В тот же день членами администрации продажа была одобрена.
Однако, ясельный детский сад «Шохер», площадью 8760 м. кв., был передан в безвозмездное пользование административному району Малация-Себастия приказом мера Еревана от 11.05.2004 года, и не принадлежал администрации района.
29 октября 2004 года администрация района, в лице главы А.Г., и ООО "А. Халатян Варжаран", в лице А.Х., подписали договор купли-продажи недвижимости за 30 млн драм, тогда как реальная стоимость недвижимости на тот момент составляла 295 миллионов драм РА. И по приказу главы администрации, 17 декабря 2004 года детский сад № 304 был ликвидирован.
19 октября 2023 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении А.Г. по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года.
В ближайшее время прокуратура предъявит иск в Антикоррупционный суд с требованием признать договор купли-продажи недвижимости недействительным.