Գերմանիան բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունը. ՀՀ տարածքով հերոին տեղափոխող անձը հանձնվել է Հայաստանի իրավասու մարմիններին
13/10/2023
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իրավասու մարմինը բավարարել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության միջնորդությունը և հետախուզվող անձ Մ.Բ.-ին, ով մեղադրվում է իրացնելու նպատակով՝ ՀՀ տարածքով, մաքսանենգությամբ 351 կգ «հերոին» տեսակի թմրամիջոց տեղափոխելուն մասնակցելու մեջ, հանձնել է Հայաստանի իրավասու մարմիններին:
ՀՀ գլխավոր դատախազության հանձնարարությամբ՝ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ապահովվել է Մ.Բ.-ի տեղափոխումը Երևան:

Germany awarded the motion of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia: the person transporting herion through RA territory was extradited to the competent authorities of Armenia
13/10/2023
The competent authority of Federal Republic of Germany awarded the motion of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia  and M.B. (wanted person), who was charged with the participation in transportation of 351 kg heroin type of narcotic drug  through the territory of the Republic of Armenia,  was extradited  to the competent authorities of Armenia.
By the assignment of the RA Prosecutor General’s Office the staff of the Police of the Ministry of Internal Affairs ensured M.B.’s transfer to Yerevan.