Գ.Ք.-ն իր ամուսնու՝ գործարար Ս.Մ.-ի հետ համակատարմամբ, 2011 թվականին օրինականացրել է առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ծագում ունեցող գումար։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2002 թվականի դեկտեմբերի 5-ին Գ.Ք.-ն և Ս.Մ.-ն հիմնադրել են «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությունը։ Ընկերության 50 տոկոս բաժնեմասը գրանցվել է Գ.Ք.-ի, իսկ մյուս 50 տոկոսը՝ Ս.Մ.-ի անվամբ։
2004 թվականի հոկտեմբերի 25-ին Ս.Մ.-ն և Գ.Ք.-ն ձեռք են բերել 1995 թվականի փետրվարի 15-ին հիմնադրված «Պրոգրես-Արմենիա» ՍՊ ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասերը՝ յուրաքանչյուրը 50-ական տոկոսի չափով։
Ս.Մ.-ն, 2004 թվականից մինչև 2011 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, «Պրոգրես-Արմենիա» և «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությունների կողմից Երևան քաղաքի Բայրոնի 3, Աբովյան 8, Պուշկինի 38/1, Հյուսիսային պողոտա 3 և 5 հասցեներում բազմաբնակարան շենքերի կառուցման և դրանց օտարման ոլորտներում իրականացված ձեռնարկատիրական գործունեության ընթացքում, հարկային մարմնին ներկայացրած հաշվարկներում ակնհայտ կեղծ տվյալներ մտցնելու եղանակով պետական բյուջե չի վճարել 8 մլրդ դրամ հարկ։
Հարկերի չվճարման արդյունքում առաջացած հանցավոր ծագում ունեցող գումարին օրինական տեսք հաղորդելու, դրա ծագումն ու բնույթը թաքցնելու նպատակով՝ Գ.Ք.-ն Ս.Մ.-ի հետ համակատարմամբ, վերոնշյալ 8 մլրդ դրամ հանցավոր ծագում ունեցող գումարից 378 մլն 176 հազար դրամին համարժեք 760 հազար եվրոն ներդրել է 2011 թվականի նոյեմբերի 25-ին Սլովակիայի Հանրապետությունում հիմնադրված և իրեն ու ամուսնուն պատկանող «Արեգ» ՍՊ ընկերությունում: Ընկերության անվամբ ձեռք են բերվել Սլովակիայի Հանրապետությունում գտնվող 50 հազարից մինչև 80 հազար եվրո շուկայական արժեքով «LEXUS ES300H» մակնիշի տրանսպորտային միջոց և 17 միավոր անշարժ գույք:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 10-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Գ.Ք.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը))։

Прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении Г.K. по обвинению в отмывании денег
11/10/2023
В 2011 году Г.K. и ее муж-бизнесмен С.M. присвоили денежные средства в особо крупном размере.
В ходе расследования, проведенного Антикоррупционным комитетом, было установлено, что 5 декабря 2002 года Г.К. и С.M. основали ООО "Local Developers". 50% акций компании были зарегистрированы на имя Г.K., а другие 50% - на имя С.M.
25 октября 2004 года С.M. и Г.K. приобрели 100% акций ООО "Progress Armenia", основанного 15 февраля 1995 года.
С 2004 по 2011 год С.M., являясь директором ООО "Progress Armenia" и ООО "Local Developers", не уплатил налог на сумму 8 миллиардов драм в государственный бюджет, представив ложные сведения налоговым органам относительно коммерческой деятельности, связанной со строительством и продажей многоквартирных зданий по следующим адресам: ул. Байрона 3, ул. Абовяна 8, ул. Пушкина 38/1, Северный проспект 3 и 5.
С целью сокрытия преступного происхождения указанных 8 миллиардов драм, С.M. и Г.K. инвестировали 760 тысяч евро, что эквивалентно 378 миллионам 176 тысячам драм, в ООО "Areg", зарегистрированного в Словацкой Республике и принадлежащую им. В рамках этой сделки был приобретен автомобиль «LEXUS ES300H» рыночной стоимостью 50-80 тысяч евро и 17 единиц недвижимого имущества в Словакии на имя компании.
10 октября 2023 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении Г.K. по пункту 1 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года.