Երևան քաղաքի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Մովսես Խորենացի փողոցի և նույն փողոցի 1-ին փակուղու հատման մասում գտնվող հողամասի կադաստրային գործը։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք, առերևույթ խախտելով Հողային օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի 1-ին կետի 4-րդ ենթակետի պահանջները (պետության և համայնքների սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ուղղակի վաճառքը կատարվում է օրենքներով և պայմանագրերով գնման նախապատվության իրավունք ունեցող անձանց), Մ.Խորենացու փողոցի և նույն փողոցի 1-ին փակուղու հատման հասցեում հյուրանոցային համալիր կառուցելու նպատակով «Բյուրակն» ՍՊ ընկերությանը տրամադրել են 2707 քմ մակերեսով հողատարածք: Կնքված վարձակալության պայմանագրով սահմանվել է պարտադիր պայման, ըստ որի՝ պայմանագրային պարտավորությունները կատարելու դեպքում հողատարածքը գնման նախապատվության իրավունքով կվաճառվի վարձակալին: Սակայն, առանց վերոնշյալ պարտավորության կատարման, այսինքն՝ առանց հյուրանոցային համալիրի կառուցման, վարձակալն անհիմն օժտվել է գնման նախապատվության իրավունքով, և վերոնշյալ հողատարածքը 2006 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ուղղակի վաճառքով օտարվել է «Բյուրակն» ՍՊ ընկերությանը:
Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք շինարարության թույտվության ժամկետի ավարտից, ինչպես նաև կառուցապատման համար հողամասի տրամադրման օրվանից երեք տարի հետո, կառուցապատողի կողմից հողամասն ամբողջությամբ կամ դրա մասը չօգտագործելու պայմաններում, միջոցներ չեն ձեռնարկել հողամասի նկատմամբ իրավունքները հարկադիր կարգով դադարեցնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում պետության (համայնքի) օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել են Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցանք կատարելու դեպքեր՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե։
2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական անփութություն)։

In the scope of the powers of initiating a claim on state (community) interest protection the Prosecutor’s Office of Yerevan city examined the cadastral case of the land plot located at the intersection of Movses Khorenatsi Street and the first blind allay of the same street.
It was found out by the examination that the officials of the Municipality of the city of Yerevan violated the requirements of subpoint 4 of point 1 of article 66 of the Land Code and a land plot with the surface of 2707 square meters was provided to “Byurakn” LLC for the purpose of building hotel on the intersection of M. Khorenatsi Str. and 1st blind allay of the same street. “Byurakn” LLC didn’t build a hotel, however on October 27, 2006 the abovementioned land plot was alienated to the mentioned company through direct sale.
The Officials of the Municipality of Yerevan city failed to take measures to terminate the rights of the developer over the land plot after the end of the term of construction permission as a result whereof essential damage was caused to the lawful interests of the state (community).
Taking into consideration the fact that during the examination cases of alleged crimes committed by the officials of the Municipality of the city of Yerevan were found, the prosecutor submitted a report on the crime to the Anti-corruption committee.
On October 4, 2023 the Anti-corruption committee initiated a criminal proceedings under part 1 of article 308 and part 1 of article 315 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.