2009 թվականի փետրվարի 19-ին Եզնիկ Կողբացի 50ա հասցեում գտնվող անշարժ գույքն առանց մրցույթի՝ ուղղակի վաճառքով, օտարվել է «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ընկերությանը:
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Եզնիկ Կողբացի 50ա հասցեում գտնվող տարածքի օտարման գործընթացը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Կառավարության 2007 թվականի մարտի 1-ի որոշմամբ՝ Երևան քաղաքի Եզնիկ Կողբացի 50ա հասցեում գտնվող վարչական շենքը ճանաչվել է բացառիկ հանրային գերակա շահ՝ այն հիմնավորմամբ, որ տարածքի բարեկարգմամբ Երևանում կվերանա վթարային բնակելի ֆոնդը, կստեղծվեն կանաչապատ տարածքներ, կնորացվեն ինժեներատեխնիկական ենթակառուցվածքները և այլն:
Կառավարության 2008 թվականի օգոստոսի 28-ի որոշմամբ՝ պետական սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի օտարման գործընթացում հանդես է եկել Երևանի քաղաքապետը:
2009 թվականի փետրվարի 19-ի որոշմամբ՝ Եզնիկ Կողբացի 50ա հասցեում գտնվող անշարժ գույքի ձեռքբերող է հանդիսացել «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությունը, որի 50 տոկոսի բաժնետերը գործարար Ս.Մ.-ն է, իսկ մյուս 50 տոկոսը պատկանում է նրա կնոջը՝ Երևանի պետական բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտոր Գ.Ք.-ին:
Կառավարության 2013 թվականի օգոստոսի 29-ի որոշմամբ՝ վերոնշյալ տարածքը կրկին ճանաչվել է բացառիկ հանրային գերակա շահ՝ 2007 թվականի մարտի 1-ի որոշմամբ սահմանված նույնաբովանդակ հիմնավորմամբ: Տարածքի ձեռքբերողը կրկին հանդիսացել է «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ընկերությունը:
Հանրային գերակա շահ ճանաչված լինելու հիմքով օտարված համայնքապատկան գույքն առ այսօր գտնվում է անփոփոխ վիճակում. խախտվել է օտարման գործընթացը (օտարման նպատակի իրագործումը պետք է սկսվեր գերակա հանրային շահ ճանաչելու մասին Կառավարության համապատասխան որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ յոթ տարվա ընթացքում):
Ուսումնասիրության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը 2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու նպատակով:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2023 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգքրի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակներում, կքննարկի համայնքային սեփականություն հանդիսացող տարածքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով Վարչական դատարան հայց ներկայացնելու հնարավորությունը:

19 февраля 2009 года недвижимость, расположенная по адресу ул. Езника Кохбаци, 50а, была продана компании «Местные застройщики» без объявления государственного тендера, путем прямой продажи.
В рамках полномочий по возбуждению иска в прокуратуре административных округов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана в защиту государственных (общественных) интересов, изучен процесс отчуждения территории, расположенной по адресу Езник Кохбаци, 50а.
В ходе расследования выяснилось, что постановлением правительства от 1 марта 2007 года административное здание, расположенное по адресу Езник Кохбаци, 50а в Ереване, было признано объектом исключительного общественного пользования, так как в результате благоустройства территории в Ереване будут созданы зеленые зоны, обновлена инженерно-техническая инфраструктура и т.д.:
По решению правительства от 28 августа 2008 года, в процессе отчуждения государственной недвижимости принял участие мэр Еревана.
Согласно решению от 19 февраля 2009 года, покупателем недвижимости по адресу Езник Кохбац, 50а стала компания ИП "Local Developers", 50% которой принадлежит бизнесмену С.М., а остальные 50% принадлежат его жене, бывшему ректору государственного медицинского университета Г.К.
Решением правительства от 29 августа 2013 года указанная территория вновь признана исключительно общественным.
На сегодняшний день муниципальная собственность, по-прежнему находится в неизменном состоянии, был нарушен процесс отчуждения.
На основании фактических данных, полученных в ходе исследования, прокуратура административных округов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана 18 сентября 2023 года представила в Антикоррупционный комитет отчет для инициирования уголовного производства.
Инициировано уголовное производство по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2023 (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия по неосторожности).
Генеральная прокуратура в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных интересов рассмотрит возможность подачи иска в Административный суд с целью возвращения территории муниципалитету.