Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արդարադատության փոխնախարար Ասկար Ջալալիանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Նախքան օրակարգային հարցերին անդրադառնալը՝ Աննա Վարդապետյանն իրանցի գործընկերներին տեղեկացրել է սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի մասին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականությունը:
Գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թիրախավորվում են քաղաքացիական բնակչությունը և ենթակառուցվածքները, առկա են զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ:
Այս համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազը կարևորել է Հայաստանի և Իրանի բազմադարյա բարեկամությունը՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման համատեքստում հայ-իրանական հարաբերություններն ամրապնդվում են:
ԻԻՀ արդարադատության նախարարի տեղակալը նշել է, որ Իրանը մտահոգված է ստեղծված իրավիճակով և ընդգծել, որ Իրանի ջանքերն ուղղված են տարածաշրջանում խաղաղության ապահովմանն ու ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել օրակարգային մի շարք հարցերի:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել՝ հայ-իրանական իրավական հարցերով կոմիտեի անդրանիկ նիստին մասնակցելու նպատակով:

Сегодня Генеральный прокурор Анна Вардапетян приняла делегацию, возглавляемую заместителем министра юстиции Исламской Республики Иран Аскаром Джалаляном. На встрече также присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
Перед тем, как перейти к вопросам повестки дня, Анна Вардапетян проинформировала иранских коллег о широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном утром 19 сентября против народа Нагорного Карабаха, подчеркнув, что Азербайджан продолжает свою ненавистническую и геноцидную политику против армян.
Генпрокурор подчеркнула, что гражданское население и инфраструктура подвергаются обстрелу вооруженными силами Азербайджана, есть жертвы и раненые, в том числе женщины и дети.
В этом контексте Генеральный прокурор РА обозначила важность многовековой дружбы между Арменией и Ираном, подчеркнув, об укреплении армяно-иранских отношений при обеспечении региональной безопасности.
Заместитель министра юстиции Ирана отметил, что Иран обеспокоен сложившейся ситуацией, отметив, что усилия Ирана направлены на обеспечение и укрепление мира в регионе.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов повестки дня.
Целью прибытия делегации в Армению было участие в первом заседании комитета по армяно-иранским правовым вопросам.