Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արդարադատության փոխնախարար Ասկար Ջալալիանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Նախքան օրակարգային հարցերին անդրադառնալը՝ Աննա Վարդապետյանն իրանցի գործընկերներին տեղեկացրել է սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի մասին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականությունը:
Գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թիրախավորվում են քաղաքացիական բնակչությունը և ենթակառուցվածքները, առկա են զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ:
Այս համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազը կարևորել է Հայաստանի և Իրանի բազմադարյա բարեկամությունը՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման համատեքստում հայ-իրանական հարաբերություններն ամրապնդվում են:
ԻԻՀ արդարադատության նախարարի տեղակալը նշել է, որ Իրանը մտահոգված է ստեղծված իրավիճակով և ընդգծել, որ Իրանի ջանքերն ուղղված են տարածաշրջանում խաղաղության ապահովմանն ու ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել օրակարգային մի շարք հարցերի:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել՝ հայ-իրանական իրավական հարցերով կոմիտեի անդրանիկ նիստին մասնակցելու նպատակով:

Anna Vardapetyan presented to her Iranian colleagues the consequences of the aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh
20/09/2023
Today the Prosecutor General Anna Vardapetyan received the delegation headed by Askar Jalalian Deputy Minister of Justice of the Islamic Republic of Iran. H.E. Mr. Mehdi Sobhani, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of IRI in Armenia also attended the meeting.
Before addressing the topics of the agenda, Anna Vardapetyan informed her Iranian colleagues about the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh on the morning of September 19, emphasizing that Azerbaijan continues its Armenian-hating and genocidal policy.
The Prosecutor General emphasized that the civilian population and infrastructures are being targeted by the Azerbaijani armed forces, there are victims and wounded, including women and children.
In this context, the Prosecutor General of Armenia emphasized the centuries-old friendship between Armenia and Iran, emphasizing that Armenian-Iranian relations were being strengthened in the context of ensuring regional security.
The Deputy Minister of Justice of Iran noted that Iran was concerned about the current situation and emphasized that Iran's efforts were aimed at ensuring and strengthening peace in the region.
During the meeting, a number of issues on the agenda were discussed.
The delegation arrived in Armenia to participate in the inaugural session of the Committee on Armenian-Iranian legal affairs.