Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Էդգար Արսենյանն այսօր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ներկայացրել է 2023 թվականի օգոստոսի 23-ից մինչև սեպտեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում և այսօր՝ ժամը 14:00-ի դրությամբ, ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով ստեղծված Աշխատանքային խմբի իրականացրած աշխատանքները:
Էդգար Արսենյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Նախքան ընտրությունների օրվա՝ ժամը 08:00-ից 14:00-ի դրությամբ իրականացված մշտադիտարկման արդյունքներն ամփոփելը՝ հակիրճ տեղեկություն ներկայացնեմ Երևան քաղաքի ավագանու ընտրություններին ընդառաջ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով ստեղծված Աշխատանքային խմբի կողմից իրականացված աշխատանքների մասին:
Աշխատանքային խմբի նպատակը՝ առերևույթ ընտրական հանցանքների մասին դիմումները, հաղորդումները, ինչպես նաև ԶԼՄ-ներով կամ սոցիալական ցանցերով արված հրապարակումներն ու ահազանգերը գրանցելը, հաշվառելը, ուսումնասիրելը, ստուգելը, ըստ ենթակայության ուղարկելն ու այդ հաղորդումների քննարկման և դրանց հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթների նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելն է:
Այն դեպքերում, երբ ընտրական գործընթացին առնչվող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումը պարունակել է վերացական, ընդհանուր և անորոշ տեղեկատվություն, ապա ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից աշխատանքային խմբին հանձնարարվել է հետևողական լինել, որպեսզի բոլոր նման հաղորդումներն ուղարկվեն Ոստիկանության համապատասխան տարածքային բաժիններ՝ դրանցով ստուգողական գործողություններ ձեռնարկելու:
Այս համատեքստում, Քրեական օրենսգրքի 218-221-րդ և 231-232-րդ հոդվածների վերաբերյալ ստացված դիմումները, բողոքները և հաղորդումներն ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի իրավասու ստորաբաժանում՝ «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» օրենքով սահմանված կարգով ստուգելու: Նշված հոդվածները վերաբերում են ընտրակաշառք տալուն և ստանալուն, դրա միջնորդությանը, ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելուն, ինչպես նաև կուսակցության օգտին խոշոր չափերով ապօրինի նվիրատվություն ներգրավելուն և կուսակցությանը նվիրատվություն կատարելու՝ օրենքով սահմանված չափը չգերազանցելու արգելքը կամ օրենքով չթույլատրված աղբյուրներից նվիրատվությունների արգելքը խոշոր չափերով շրջանցելուն:
Այն դեպքերում, երբ հաղորդումն ի սկզբանե բովանդակել է հանցագործության վերաբերյալ բավարար տեղեկատվություն կամ այդ տեղեկությունը ձեռք է բերվել հաղորդման հիման վրա ձեռնարկված ստուգողական գործողությունների արդյունքում, քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու նպատակով՝ հաղորդումն անհապաղ վերահասցեագրվել է իրավասու քննչական մարմին:
Գլխավոր դատախազի կողմից հանձարարվել է նաև քրեական վարույթ նախաձեռնելուց հետո նախաքննության շրջանակներում ապահովել ամբողջ ծավալով գործի հանգամանքներից բխող ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների կատարումը՝ անհապաղ:
Նախընտրական քարոզչության ընթացքում, այսինքն՝ 2023 թվականի օգոստոսի 23-ից մինչև սեպտեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում, աշխատանքային խումբը փաստացի ուսումնասիրել է 17 հրապարակում, ահազանգ, առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում՝ 17 դեպքի վերաբերյալ:
Վերոնշյալ 7 դեպքերից՝
Աշխատանքային խմբի կողմից այսօր՝ ժամը 14:00-ի դրությամբ, ուսումնասիրվել է հրապարակում, ահազանգ, առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում պարունակող՝ 4 դեպք:

Edgar Arsenyan, Head of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office represented the work of the Working Group (from August 23, 2023 until September 15 and as of 14:00 of that day) established on the basis of the order of the RA Prosecutor General during the press conference at the Central Electoral Commission.
Edgar Arsenyan particularly stated the following.
Before summerising the results of the monitoring carried out from 08:00 until 14:00 of the election day I would like to briefly inform about the works carried out by the Working Group established on the basis of the Prosecutor General’s order before the election of the Council of Elders of the city of Yerevan.
The aim of the Working Group was to register, record, examine and chack the publications of the mass media or social networks as well as applications and reports on the alleged election crimes, submition thereof pursuant to their subordination, discuission of the reports and increase of the effectiveness of prosecutorial supervision over the preliminary investigation of the proceedings initiated on the basis thereof.
Where the reports on the alleged crimes related to the election process contained abstract, general and vague information, the RA Prosecutor General gave an assignment to the Working Group on sending similar reports to the relevant Territorial Divisions of the Police and on undertaking verification actions based thereon.
In this context the applications, complaints and reports regarding Articles 218-221 and 231-232 of the Criminal Code were submitted to the competent subdivision of the Anti-corruption Committee for examining in the order provided for by the “Law on criminal intelligence activity".
Where the report contained sufficient information on the crime from the beginning and that information was obtained as a result of verification actions undertaken on the basis of the report, the report shall immediately be readdressed to the competent investigative authority.
The Prosecutor General ordered to ensure the implementation of evidentiary and other procedural actions in the scope of the preliminary examination of the initiated criminal proceedings.
During the election campainge, that is from August 23, 2023 until September 15, the Working Group examined 17 publications, calls and 17 reports on the alleged crime.