Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը 2023 թվականի սեպտեմբերի 4-ին ամբողջությամբ բավարարել է Գլխավոր դատախազի տեղակալի վճռաբեկ բողոքը՝ կալանք դնելով ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռ.Գ.-ի դստերը՝ Ա.Գ.-ին, օրենքի խախտմամբ օտարված՝ Դավթաշեն վարչական շրջանի Տ.Պետրոսյան փողոցի 44/2 հասցեում գտնվող, 6452 քմ մակերեսով հողատարածքի վրա:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի հունիսի 24-ին քննիչի կողմից որոշում էր կայացվել կալանք դնել վերոնշյալ տարածքի վրա: Քննիչի որոշման դեմ 2020 թվականի հոկտեմբերի 13-ին Ա.Գ.-ի ներկայացուցչի կողմից Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայացվել էր բողոք, որը մերժվել էր, իսկ Վերաքննիչ քրեական դատարան ներկայացված բողոքը 2021 թվականի հունվարի 12-ի որոշմամբ՝ բավարարվել: Արդյունքում՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանն Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը բեկանել էր՝ միաժամանակ վարույթն իրականացնող մարմնին պարտավորեցնելով վերացնել Ա.Գ.-ի իրավունքների ու օրինական շահերի խախտումը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից 2021 փետրվարի 22-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման դեմ ներկայացվել էր վճռաբեկ բողոք, որը 2023 թվականի սեպտեմբերի 4-ին բավարարվել է:
Վճռաբեկ դատարանի հիշյալ որոշումն ուղարկվել է վարույթն իրականացնող մարմին՝ որոշման պահանջների կատարումն ապահովելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, երեք հայցով վիճարկում է նաև վերոնշյալ հասցեից՝ «Ռիբոկ» սպորտային համալիրի զբաղեցրած տարածքից, հողամասը ֆիզիկական անձին օտարելու գործընթացը (իրավունքը գրանցելու պահին տարածքը հանդիսացել է այգի, ընգրկված է եղել Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված՝ օտարման ոչ ենթակա հողամասերի ցանկում):

4 сентября 2023 года Антикоррупционная палата Кассационного суда полностью удовлетворила кассационную жалобу заместителя Генерального прокурора, арестовав земельный участок площадью 6452 кв метров на ул. Т. Петросяна 44/2 административного района Давиташен, отчужденный с нарушением закона у государства дочерью бывшего депутата Национального Собрания РА Р.Г., А.Г-ой.
Напомним, 24 июня 2020 года на вышеупомянутый участок следователем был наложен арест.
13 октября 2020 года представителем А.Г. была подана апелляционная жалоба в Суд общей юрисдикции города Еревана, которую отклонили, однако, жалоба, поданная в Апелляционный уголовный суд, была удовлетворена решением от 12 января 2021 года.
В результате, Апелляционный уголовный суд отменил решение суда первой инстанции, одновременно обязав орган, осуществляющий производство, устранить нарушение прав и законных интересов А.Г.
22 февраля 2021 со стороны заместителя Генерального прокурора была подана жалоба на решение Апелляционного уголовного суда, которое было удовлетворено 4 сентября 2023 года.
Вышеупомянутое решение Кассационного суда было направлено органу, осуществляющему производство, для исполнения решения.
Напоминаем, что Генеральная прокуратура в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов также оспаривает отчуждение земельного участка по указанному адресу тремя исками, включая его использование для Спортивного комплекса «Рибок», незаконно отчужденному физическим лицом (т.к. на момент регистрации права территория являлась парком и входила в перечень участков, не подлежащих отчуждению, определенный статьей 60 Земельного кодекса).