17 անձ փորձել է կաշառքի միջոցով վարորդական վկայական ստանալ. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
2023 թվականի օգոստոսի 28-ին դատախազը հաստատել է 17 անձի կողմից կաշառք տալու միջոցով վարորդական վկայականներ ստանալու փորձ կատարելու վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ 2023 թվականի մարտ-մայիս ամիսներին Հայաստանի Հանրապետության 17 քաղաքացի, առանց տեսական և գործնական քննությունները հանձնելու, վարորդական վկայականներ ստանալու և վարորդական վկայականում նոր կարգ ավելացնելու նպատակով՝ քաղաքացի Գ.Գ.-ին տվել են 70 հազարից մինչև 300 հազար ՀՀ դրամ: Գ.Գ.-ն, ի սկզբանե նպատակ չունենալով կաշառք տալ որևէ պաշտոնատար անձի, կաշառքի միջնորդության պատրվակով ստացել է ընդհանուր առմամբ 5 մլն 931 հազար դրամ:
Դատախազը 2023 թվականի հունիսի 14-ին և 16-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել վերոնշյալ 17 անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (իր կամ իր մատնանշած անձի օգտին պաշտոնատար անձի կողմից թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար կաշառք տալու փորձը):
Գ.Գ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել էր 2023 թվականի հունիսի 24-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (կաշառքի միջնորդության պատրվակով գույք, ներառյալ դրամական միջոց, արժեթուղթ, վճարային այլ գործիք, գույքի նկատմամբ իրավունք, ծառայություն կամ որևէ այլ առավելություն ստանալը) (25 դրվագ), 46-44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (կաշառք տալու դրդչության փորձ) (24 դրվագ) և 46-44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ ու 3-րդ կետերով (խոշոր չափերով կաշառք տալու դրդչության փորձ) (1 դրվագ): Դատախազը 2023 թվականի հուլիսի 4-ին հաստատել էր մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան:

17 человек пытались получить водительские права путем взятки. Прокурор передал дело в суд
28 августа 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение о попытке получения водительских прав путем взятки и передал его в Антикоррупционный суд вместе с материалами производства.
Рассмотренным Антикоррупционным комитетом уголовным производством установлено, что в марте-мае 2023 года 17 граждан Республики Армения, не сдав теоретические и практические экзамены, с целью получения водительских прав и добавления к водительскому удостоверению новой категории, дали гражданину Г.Г. от 70 тысяч драмов до 300 тысяч драмов. Г.Г., не имея намерения давать взятку какому-либо должностному лицу, под предлогом посредничества во взятке получил 5 миллионов 931 тысячу драмов.
14 и 16 июня 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении указанных 17 лиц по статье 44-436 части 2 пункта 3 УК.
Публичное уголовное преследование в отношении Г.Г. возбуждено 24 июня 2023 года по ч. 2 ст. 440 (25 эпизодов), ст. 46-44-436, пункт 3 ч. 2 УК (25 эпизодов), а также по пунктам 2 и 3 части 2 ст. 46-44-436 (1 25 эпизод).
Прокурор утвердил обвинительное заключение 4 июля 2023 года и передал его в суд вместе с материалами уголовного производства.