17 անձ փորձել է կաշառքի միջոցով վարորդական վկայական ստանալ. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
2023 թվականի օգոստոսի 28-ին դատախազը հաստատել է 17 անձի կողմից կաշառք տալու միջոցով վարորդական վկայականներ ստանալու փորձ կատարելու վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ 2023 թվականի մարտ-մայիս ամիսներին Հայաստանի Հանրապետության 17 քաղաքացի, առանց տեսական և գործնական քննությունները հանձնելու, վարորդական վկայականներ ստանալու և վարորդական վկայականում նոր կարգ ավելացնելու նպատակով՝ քաղաքացի Գ.Գ.-ին տվել են 70 հազարից մինչև 300 հազար ՀՀ դրամ: Գ.Գ.-ն, ի սկզբանե նպատակ չունենալով կաշառք տալ որևէ պաշտոնատար անձի, կաշառքի միջնորդության պատրվակով ստացել է ընդհանուր առմամբ 5 մլն 931 հազար դրամ:
Դատախազը 2023 թվականի հունիսի 14-ին և 16-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել վերոնշյալ 17 անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (իր կամ իր մատնանշած անձի օգտին պաշտոնատար անձի կողմից թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար կաշառք տալու փորձը):
Գ.Գ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել էր 2023 թվականի հունիսի 24-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (կաշառքի միջնորդության պատրվակով գույք, ներառյալ դրամական միջոց, արժեթուղթ, վճարային այլ գործիք, գույքի նկատմամբ իրավունք, ծառայություն կամ որևէ այլ առավելություն ստանալը) (25 դրվագ), 46-44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (կաշառք տալու դրդչության փորձ) (24 դրվագ) և 46-44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ ու 3-րդ կետերով (խոշոր չափերով կաշառք տալու դրդչության փորձ) (1 դրվագ): Դատախազը 2023 թվականի հուլիսի 4-ին հաստատել էր մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան:

17 people tried to get a driver's license through bribery. The prosecutor submitted the case to the Court
05/09/2023
On August 28, 2023, the Prosecutor approved the indictment regarding the attempt of acquiring a driver's license through bribery and submitted it to the Anti-Corruption Court with the files of proceedings.
The criminal proceedings examined by the Anti-Corruption Committee proved that in March-May 2023, 17 citizens of the Republic of Armenia, without passing the theoretical and practical exams, in order to obtain driver's licenses and add a new category to the driver's license, gave to the citizen G.G. AMD 70 thousand to AMD 300 thousand. G.G., not having an intention to give a bribe to any official, received AMD 5 million 931 thousand under the pretext of bribe mediation.
On June 14 and 16, 2023, the Prosecutor initiated public criminal prosecution against the above-mentioned 17 persons, in accordance with Article 44-436, Part 2, Clause 3 of the Criminal Code.
The public criminal prosecution against G.G. was initiated on June 24, 2023, under Article 440, Part 2 (25 counts), Article 46-44-436, Part 2, Clause 3 of the Criminal Code (25 counts) and by clauses 2 and 3 of part 2 of Article 46-44-436 (1 25 count). The Prosecutor approved the indictment on July 4, 2023 and submitted it to the court along with the criminal proceedings’ files.