Երևան քաղաքի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել են Կենտրոն վարչական շրջանի «Մանկական այգու» (նախկինում՝ Կիրովի անվան զբոսայգի) տարածքում առկա հողամասերի և շինությունների կադաստրային գործերը։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետի 2004 թվականի դեկտեմբերի 14-ի որոշմամբ, Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի (օտարման ոչ ենթակա տարածքներ) սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված Կիրովի անվան զբոսայգու տարածքում ինքնակամ կառուցված՝ 23.4 և 20.0 քմ մակերեսներով շինությունները, 13.1 քմ մակերեսով բեմը, 6.0 քմ մակերեսով ստորգետնյա պոմպակայանը, 11.2 քմ և 2.2 քմ մակերեսներով ստորգետնյա շինությունները, 22.0 քմ և 49.0 քմ մակերեսներով ջրավազանը, օրենսդրական պահանջների խախտմամբ, ճանաչվել են Ա.Թ.-ի սեփականությունը: Երևանի քաղաքապետի վերոնշյալ որոշման հիման վրա՝ Կադաստրի կոմիտեում կատարվել է իրավունքի պետական գրանցում, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության (համայնքի) օրինական շահերին:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել է Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցանք կատարելու դեպք՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե։
2023 թվականի օգոստոսի 24-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը):

На территории Ереванского "Детского парка" были незаконно приватизированы сооружения, построенные самовольно. На основании сообщения Прокуратуры было возбуждению уголовное дело
04/09/2023
Прокуратура города Еревана, в рамках своих полномочий по защите государственных (общественных) интересов, подготовила кадастровые дела, касающиеся земельных участков и строений в административном районе Кентрон, включая "Детский парк" (бывший парк имени Кирова).
По результатам расследования выяснилось, что по решению мэра Еревана от 14 декабря 2004 года были внесены изменения в статью 60 Земельного кодекса (территории, не подлежащие экспроприации), касающиеся следующих сооружений, построенных на территории парка имени Кирова: здания площадью 23,4 и 20,0 квадратных метров, сцена площадью 13,1 квадратных метров, подземная насосная станция площадью 6,0 квадратных метров, подземные сооружения площадью 11,2 и 2,2 квадратных метров, а также два бассейна площадью 22,0 и 49,0 квадратных метров. Эти изменения привели к признанию их собственностью А.Т. Государственная регистрация прав на эти объекты в Комитете кадастра, осуществленная на основании указанного решения мэра, причинила существенный ущерб законным интересам государства (муниципалитета).
Исходя из обнаруженных нарушений, в том числе действий должностных лиц мэрии, прокурор передал дело в Антикоррупционный комитет. 24 августа 2023 года Антикоррупционный комитет начал уголовное дело по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА от 18 апреля 2003 года (злоупотребление должностными полномочиями).