2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում սկսվել է ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց պատկանող գույքի վերաբերյալ ուսումնասիրությունը։ Կատարված ուսումնասիրության արդյունքում՝ Գլխավոր դատախազությունը 2022 թվականի մայիսի 31-ին Առաջին ատյանի ընհանուր իրավասության դատարան է ներկայացրել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմում՝ պահանջելով Վաչագան Ղազարյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող շուրջ 1 մլրդ 647 մլն դրամ և 7 մլրդ դրամ շուկայական արժեքով գույք։
2023 թվականի օգոստոսի 22–ին Վաչագան Ղազարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց կողմից Գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել հայցապահանջը մասնակի ընդունելու և հայցապահանջում ներառված՝ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնին հարակից 4 միավոր անշարժ գույքերը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանը փոխանցելու վերաբերյալ դիմում։ Դիմումի հիման վրա՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության և դիմում ներկայացրած անձանց միջև 2023 թվականի օգոստոսի 22–ին կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որը նույն օրը ներկայացվել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ օրենքով սահմանված կարգով հաստատելու նպատակով։
2023 թվականի օգոստոսի 30-ին Հակակոռուպցիոն դատարանում կայացված նիստում որոշվել է, որ դատական ակտը կհրապարակվի վաղը՝ օգոստոսի 31-ին։

20 октября 2020 года в Управлении по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА началась проверка имущества, принадлежащего бывшему начальнику Службы безопасности третьего президента Республики Армения Вачагану Казаряну и аффилированным с ним лицам. По итогам проверки 31 мая 2022 года Генеральная прокуратура направила в Антикоррупционный суд иск о конфискации имущества незаконного происхождения с требованием конфисковать имущество незаконного происхождения рыночной стоимостью 1 млрд 647 тыс. драм. млн драмов и 7 млрд драмов от Вачагана Казаряна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения.
22 августа 2023 года Вачаган Казарян и аффилированные с ним лица подали в Генеральную прокуратуру заявление о частичном удовлетворении иска и передаче включенных в иск четырех недвижимых объектов военного пантеона «Ераблур» в собственность Республики Армения. На основании заявления 22 августа 2023 года между Генеральной прокуратурой РА и заявителями было подписано мировое соглашение, которое в тот же день было передано в Антикоррупционный суд на утверждение в соответствии с законом.
На заседании Антикоррупционного суда 30 августа 2023 года было принято решение, что судебный акт будет опубликован завтра, 31 августа.
По остальной части иска в Антикоррупционном суде продолжается рассмотрение иска, поданного Управлением по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА.
Напомним, что указанные 4 объекта недвижимости были оценены как имущество, полученное преступным путем, в рамках уголовного производства, расследуемого в Главном следственном управлении СНБ.