Ավտոմոբիլների լցավորման կայանը տարիներ շարունակ գործել է ապօրինի․ Դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
29/08/2023
Երևան քաղաքի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է «Միսաք Մանուշյանի անվան» պուրակը, պուրակին հարակից՝ Եզնիկ Կողբացի և Արամի փողոցների հատման մասում տեղակայված` արտադրական վտանգավոր օբյեկտ հանդիսացող ավտոմոբիլների լցավորման կայանի գործունեության իրավաչափությունը։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ինքնակամ զավթված` համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում, առանց քաղաքաշինական ու նախագծային որևէ փաստաթղթերի, տեխնիկական անվտանգության ոլորտի օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտմամբ, տարիներ շարունակ «‎Գոռ Էվինյան» ԱՁ-ի կողմից իրականացվել է հեղուկ վառելիքի վաճառքի գործունեություն։
Մասնավորապես՝ տնտեսվարողը հողատարածքի նկատմամբ չի ունեցել որևէ իրավունք, լցավորման կայանը տեղադրել է թույլտվության և քաղաքաշինական փաստաթղթերի բացակայության պայմաններում՝ ինքնակամ։ Բացի այդ, կայանի տարածքը փողոցների և ճանապարհների երթևեկելի մասից տարանջատված չի եղել անվտանգության գոտիով, որի լայնությունը սահմանվում է մայթի տեղադրման պայմանից՝ 1.5 մետր լայնությամբ: Ավտոմոբիլների լցավորման կայանի դիմացի հատվածում գտնվող հասարակական շինությունը 25 մետրի փոխարեն եղել է 14 մետր հեռավորությամբ, իսկ վառելիքի 2 տարողությունները՝ 12 տոննա ընդհանուր ծավալով, տեղադրված են եղել այգու տարածքում` արհեստական խոտածածկով քողարկված։
Չնայած վերոնշյալ հանգամանքներին՝ ավտոմոբիլների  լցավորման կայանը տարիներ շարունակ շահագործվել է «Գոռ Էվինյան» ԱՁ-ի կողմից, իսկ 2018-2021 թվականներին՝ «Էլֆ-Գրուպ» ՍՊ ընկերության կողմից:
Այսպիսով, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Կայանը, տեխնիկական անվտանգության ոլորտի օրենսդրության պահանջների խախտումների առկայության պայմաններում, համապատասխան փորձագետների կողմից ստացել է փորձաքննական դրական եզրակացություններ, իսկ անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման վկայականի բացակայության պայմաններում՝ ունեցել է գործունեության թույլտվություն՝ տվյալ ժամանակաշրջանում վարչական շրջանի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձի կողմից։
2023 թվականի օգոստոսի 21-ին դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2023 թվականի օգոստոսի 23-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշոնեական անփութություն) և 446-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք)։

Misak Manushyan park and the legality of operation of the filling station (hazardous production facility) located at the intersaction of Yeznik Koghbatsi and Arami streets were examined in the Prosecutor’s Office of Yerevan city in the scope of its power to submit a claim to the court with regard to protection of state (community) interests.
It was found out by the examination, that “Gor Evinyan” IE sold liquid fuel in the occupied land plot belonging to the community, without any urban planning or design document and with gross violation of the requirements of technical safety legislation.
Particularly, the business entity didn’t have any right in regard to the land plot, constructed the filling station without having any permission of urban planning document. Besides that, the territory of the station was not separated from the streets and carriageway with a safety zone, the width whereof must be 1.5 m. The Public building in front of the filling station was 14 m. far instead of the defined 25 m and 2 containers of the fuel with a total volume of 12 tons were placed in the park, covered with artificial grass.
Despite the abovementioned circumstances the filling station has been operated by “Gor Eviyan” IE for years and from 2018-2021 by “Elf-Group” LL company.
Thus, It was found out by the examination, that the filling station received positive expert opinions of the relevant experts despite numerous violations of the requirements of technical safety legislation, it also received a permission for activity from the person holding the position of the head of the administrative district at that time, despite the lack of the certificate of state registration of rights to immovable property.
On August 21, 2023 the prosecutor reported a crime to the Anti-corruption Committee.
On August 23, 2023 a criminal proceedings was initiated in the Anti-corruption Committee under part 1 of Article 445 and part 1 of Article 446 of the Criminal Code.