Ավտոմոբիլների լցավորման կայանը տարիներ շարունակ գործել է ապօրինի․ Դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
29/08/2023
Երևան քաղաքի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է «Միսաք Մանուշյանի անվան» պուրակը, պուրակին հարակից՝ Եզնիկ Կողբացի և Արամի փողոցների հատման մասում տեղակայված` արտադրական վտանգավոր օբյեկտ հանդիսացող ավտոմոբիլների լցավորման կայանի գործունեության իրավաչափությունը։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ինքնակամ զավթված` համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում, առանց քաղաքաշինական ու նախագծային որևէ փաստաթղթերի, տեխնիկական անվտանգության ոլորտի օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտմամբ, տարիներ շարունակ «‎Գոռ Էվինյան» ԱՁ-ի կողմից իրականացվել է հեղուկ վառելիքի վաճառքի գործունեություն։
Մասնավորապես՝ տնտեսվարողը հողատարածքի նկատմամբ չի ունեցել որևէ իրավունք, լցավորման կայանը տեղադրել է թույլտվության և քաղաքաշինական փաստաթղթերի բացակայության պայմաններում՝ ինքնակամ։ Բացի այդ, կայանի տարածքը փողոցների և ճանապարհների երթևեկելի մասից տարանջատված չի եղել անվտանգության գոտիով, որի լայնությունը սահմանվում է մայթի տեղադրման պայմանից՝ 1.5 մետր լայնությամբ: Ավտոմոբիլների լցավորման կայանի դիմացի հատվածում գտնվող հասարակական շինությունը 25 մետրի փոխարեն եղել է 14 մետր հեռավորությամբ, իսկ վառելիքի 2 տարողությունները՝ 12 տոննա ընդհանուր ծավալով, տեղադրված են եղել այգու տարածքում` արհեստական խոտածածկով քողարկված։
Չնայած վերոնշյալ հանգամանքներին՝ ավտոմոբիլների  լցավորման կայանը տարիներ շարունակ շահագործվել է «Գոռ Էվինյան» ԱՁ-ի կողմից, իսկ 2018-2021 թվականներին՝ «Էլֆ-Գրուպ» ՍՊ ընկերության կողմից:
Այսպիսով, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Կայանը, տեխնիկական անվտանգության ոլորտի օրենսդրության պահանջների խախտումների առկայության պայմաններում, համապատասխան փորձագետների կողմից ստացել է փորձաքննական դրական եզրակացություններ, իսկ անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման վկայականի բացակայության պայմաններում՝ ունեցել է գործունեության թույլտվություն՝ տվյալ ժամանակաշրջանում վարչական շրջանի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձի կողմից։
2023 թվականի օգոստոսի 21-ին դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2023 թվականի օգոստոսի 23-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշոնեական անփութություն) և 446-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք)։

В Прокуратуре города Еревана в пределах полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общественных) интересов проверяется законность деятельности парка «Мисак Манушян», расположенного рядом с парком на перекрестке на улицах Езника Кохбацы и Арама, являющихся опасным производственным объектом, проведено расследование.
В ходе исследования выяснилось, что на земельном участке, принадлежащем общине, который был занят добровольно, без каких-либо градостроительных и проектных документов, с грубым нарушением требований законодательства о технической безопасности, ИП «Гор Эвинян» годами осуществляло продажу жидкого топлива.
В частности, у собственника бизнеса не было никаких прав на землю, он установил Автозаправочную станцию добровольно, при отсутствии разрешения и градостроительных документов. Кроме того, территория вокзала не была отделена от проезжей части улиц и дорог зоной безопасности, ширина которой определяется состоянием дорожного покрытия шириной 1,5 метра. Общественное здание перед автозаправочной станцией было удалено на 14 метров вместо 25 метров, а в парке, покрытом искусственной травой, разместили 2 топливных бака общим объемом 12 тонн.
Несмотря на вышеперечисленные обстоятельства, автозаправочная станция уже много лет эксплуатируется ИП «Гор Эвинян», а в 2018-2021 годах – компанией «Эльф-Групп».
Так, в ходе исследования выяснилось, что станция при наличии нарушений требований законодательства о технической безопасности получила положительные заключения соответствующих экспертов, а при отсутствии свидетельства о государственной регистрации прав на недвижимое имущество имела разрешение на деятельность, занимающую должность главы административного района в данный период.
21 августа 2023 года прокурор подал заявление о преступлении в Антикоррупционный комитет.
23 августа 2023 года Антикоррупционный комитет возбудил уголовное дело по ч. 1 ст. 445 (служебная халатность) и ч. 1 ст. 446 (служебный подлог) УК.