Մ.Մ.-ն, 2008 թվականից մինչև 2012 թվականը զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը, իսկ 2013 թվականից մինչև 2018 թվականը՝ հանդիսանալով Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու օրենսդրական արգելքին հակառակ՝ մինչև 2016 թվականը ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր մտերիմներ Ա.Պ.-ի և Լ.Ա.-ի միջոցով մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպության կառավարմանը՝ օրինականացնելով վերոնշյալ ապօրինի գործունեության արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Հսկող դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 24-ի որոշմամբ՝ Մ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Կառավարության 2001 թվականի մայիսի 21-ի 435-Ն որոշմամբ՝ Էներգետիկայի նախարարության «Հայէներգանորոգում» ՓԲ ընկերության գույքի կազմից առանձնացված «Ձորա ՀԷԿ» տեղամասի՝ պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի ներդրմամբ ստեղծվել է «Ձորա ՀԷԿ» ՓԲ ընկերությունը: Ընկերության բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահվել է Պաշտպանության նախարարությանը:
2010 թվականի դեկտեմբերի 16-ին Պաշտպանության նախարարության կողմից մշակվել է վերոնշյալ գույքի օտարման խոշոր գործարք կնքելուն հավանություն տալու մասին կառավարության գաղտնի որոշման նախագիծ: Նախագծով առաջարկվել է թույլատրել Պաշտպանության նախարարությանը՝ հավանություն տալ խոշոր գործարքի կնքմանը, այն է՝ 3 մլրդ 600 մլն դրամով գույքն օտարել փաստացի Մ.Մ.-ի կողմից ղեկավարվող «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությանը: «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությունը հիմնադրվել է Մ.Մ.-ին փոխկապակցված անձանց՝ Ա.Պ.-ի և Լ.Ա.-ի կողմից՝ Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում հաշվառված «Էմ Ջի Դի Սի ինք» առևտրային ընկերության և «Վոդ Գրուպ» ՍՊ ընկերության միջոցով 2010 թվականի հոկտեմբերի 27-ին:
2010 թվականի դեկտեմբերի 20-ին կնքված գույքի առուվաճառքի պայմանագրով «Ձորա ՀԷԿ» ՓԲ ընկերության 4 մլրդ 646 մլն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով գույքը 3 մլրդ 600 մլն դրամով օտարվել է Մ.Մ.-ի կողմից ղեկավարվող «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությանը:
Այնուհետև, Կառավարությունը, «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության համար արտոնություններ սահմանելու նպատակով, 2011 թվականին համապատասխան որոշմամբ փոքր հիդրոէլեկտրակայանների համար սահմանված 10 Մվտ հզորության փոխարեն առավելագույն հզորություն է սահմանել մինչև 30 Մվտ հզորությունը: Արդյունքում՝ խոշոր ՀԷԿ հանդիսացող միակ՝ 26,4 Մվտ հզորության «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության հիդրոէլեկտրակայանն ընդգրկվել է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների ցանկում: Կառավարության որոշման հիման վրա՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը փոփոխել է էլեկտրաէներգիայի վաճառքի սակագների հաշվարկման մեթոդիկան և 2012-2016 թվականների ընթացքում «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության հիդրոէլեկտրակայանից արտադրված և առաքված էլեկտրաէներգիայի վաճառքի համար սահմանել կրկնակին գերազանցող սակագներ: Արդյունքում՝ «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում էլեկտրաէներգիա սպառող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից հավելյալ ստացվել է 3 մլրդ 750 մլն 837 հազար 591 դրամ:
Մ.Մ.-ն քողարկել է ընկերության 30 տոկոս բաժնեմասերի իրական շահառու հանդիսանալու հանգամանքը, որի արդյունքում 2011-2016 թվականների ընթացքում ստացել է 1 մլրդ 113 մլն 698 հազար 628 դրամ շահաբաժին:
Վերը նշված ժամանակահատվածում ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ստացված գումարներից՝ առանձնապես խոշոր չափերով 333 մլն 861 հազար 167 դրամ գումարն օրինականացնելու միասնական դիտավորությամբ փաստացի ստացված գումարների հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու, դրանց իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով Միքայել Մինասյանը վերոհիշյալ գումարները միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ, ապա տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այն է՝ տարբեր բանկային գործարքներ կատարելու եղանակներով դրանց հաղորդել է օրինական տեսք։

The Former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Holy See is accused of laundering particularly large amounts of money. The Prosecutor initiated public criminal prosecution against M.M.
24/08/2023
M.M. holding the position of First Deputy Head of Staff of the RA President from 2008 to 2012, and being Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary in Holy See from 2013 to 2018, contrary to the legal prohibition to carry out business activities, participated in the management of an organization carrying out business activities both personally and through his close associates A.P. and L.A. until 2016, legalizing the property in particularly large amount procured through crime as a result of the aforementioned illegal activities.
By the decision of the Supervising Prosecutor, dated August 24, 2023, public criminal prosecution was initiated against M.M. under Article 190, Part 3, Point 1 (Legitimizing (legalizing) illegally obtained income in particularly large amount/money lundering) of the RA Criminal Code adopted on 18.04.2003.
In the criminal proceedings, it was found that by the decision of the Government No 435, dated May 21, 2001, “Dzorahek” CJSC was established with the investment of the state-owned property, separated from the assets of “Hayenergonorogum” CJSC of the Ministry of Energy. The authority to manage the company's shares has been assigned to the Ministry of Defense.
On December 16, 2010, the Ministry of Defense drafted a confidential Government decision approving the signing of a large-scaled contract for the sale of the above-mentioned property. The draft decision proposed to allow the Ministry of Defense to approve signing of a large-scaled contract, namely, to expropriate the property for 3 billion 600 million AMD to the “Dzoraget Hydro” CJSC, which was actually managed by M.M. “Dzoraget Hydro” CJSC was founded by M.M.’s affiliates A.P. and L.A., through trading company “MGDC Inc” registered in the British Virgin Islands and “Vod Group” CJSC on October 27, 2010.
According to the sale contract of the property signed on December 20, 2010, the property of “Dzorahek” CJSC with a market value of 4 billion 646 million 400 thousand AMD was sold to “Dzoraget Hydro” CJSC managed by M.M. for 3 billion 600 million AMD.
Afterwards, in order to set privileges for “Dzoraget Hydro” CJSC, by the relevant decision of 2011, the Government defined the maximum capacity set for small hydroelectric power station up to 30 mW instead of 10 mW. As a result, the only large hydropower station with capacity of 26.4 mW — “Dzoraget Hydro” CJSC was included in the list of small hydropower stations. Based on the Government's decision, the Public Services Regulatory Commission changed the methodology for calculating electricity sales tariffs and set double tariffs for the sale of electricity produced and delivered from “Dzoraget Hydro” CJSC hydroelectric power station during 2012-2016. As a result, “Dzoraget Hydro” CJSC received 3 billion 750 million 837 thousand 591 AMD from individuals and legal entities consuming electricity in the Republic of Armenia.
M.M. concealed the fact that he was the real beneficiary of 30 percent of the company's shares, as a result of which he received 1 billion 113 million 698 thousand 628 AMD benifit during 2011-2016.
In the aforementioned period, Mikayel Minasyan combined the above-mentioned amounts with his other incomes in order to distort the criminal origin of particularly large amounts (especially  333 million 861 thousand 167 AMD), actually received as a result of illegal participation in business activities.