Մ.Մ.-ն, 2008 թվականից մինչև 2012 թվականը զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը, իսկ 2013 թվականից մինչև 2018 թվականը՝ հանդիսանալով Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու օրենսդրական արգելքին հակառակ՝ մինչև 2016 թվականը ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր մտերիմներ Ա.Պ.-ի և Լ.Ա.-ի միջոցով մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպության կառավարմանը՝ օրինականացնելով վերոնշյալ ապօրինի գործունեության արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Հսկող դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 24-ի որոշմամբ՝ Մ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Կառավարության 2001 թվականի մայիսի 21-ի 435-Ն որոշմամբ՝ Էներգետիկայի նախարարության «Հայէներգանորոգում» ՓԲ ընկերության գույքի կազմից առանձնացված «Ձորա ՀԷԿ» տեղամասի՝ պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի ներդրմամբ ստեղծվել է «Ձորա ՀԷԿ» ՓԲ ընկերությունը: Ընկերության բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահվել է Պաշտպանության նախարարությանը:
2010 թվականի դեկտեմբերի 16-ին Պաշտպանության նախարարության կողմից մշակվել է վերոնշյալ գույքի օտարման խոշոր գործարք կնքելուն հավանություն տալու մասին կառավարության գաղտնի որոշման նախագիծ: Նախագծով առաջարկվել է թույլատրել Պաշտպանության նախարարությանը՝ հավանություն տալ խոշոր գործարքի կնքմանը, այն է՝ 3 մլրդ 600 մլն դրամով գույքն օտարել փաստացի Մ.Մ.-ի կողմից ղեկավարվող «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությանը: «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությունը հիմնադրվել է Մ.Մ.-ին փոխկապակցված անձանց՝ Ա.Պ.-ի և Լ.Ա.-ի կողմից՝ Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում հաշվառված «Էմ Ջի Դի Սի ինք» առևտրային ընկերության և «Վոդ Գրուպ» ՍՊ ընկերության միջոցով 2010 թվականի հոկտեմբերի 27-ին:
2010 թվականի դեկտեմբերի 20-ին կնքված գույքի առուվաճառքի պայմանագրով «Ձորա ՀԷԿ» ՓԲ ընկերության 4 մլրդ 646 մլն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով գույքը 3 մլրդ 600 մլն դրամով օտարվել է Մ.Մ.-ի կողմից ղեկավարվող «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությանը:
Այնուհետև, Կառավարությունը, «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության համար արտոնություններ սահմանելու նպատակով, 2011 թվականին համապատասխան որոշմամբ փոքր հիդրոէլեկտրակայանների համար սահմանված 10 Մվտ հզորության փոխարեն առավելագույն հզորություն է սահմանել մինչև 30 Մվտ հզորությունը: Արդյունքում՝ խոշոր ՀԷԿ հանդիսացող միակ՝ 26,4 Մվտ հզորության «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության հիդրոէլեկտրակայանն ընդգրկվել է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների ցանկում: Կառավարության որոշման հիման վրա՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը փոփոխել է էլեկտրաէներգիայի վաճառքի սակագների հաշվարկման մեթոդիկան և 2012-2016 թվականների ընթացքում «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության հիդրոէլեկտրակայանից արտադրված և առաքված էլեկտրաէներգիայի վաճառքի համար սահմանել կրկնակին գերազանցող սակագներ: Արդյունքում՝ «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում էլեկտրաէներգիա սպառող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից հավելյալ ստացվել է 3 մլրդ 750 մլն 837 հազար 591 դրամ:
Մ.Մ.-ն քողարկել է ընկերության 30 տոկոս բաժնեմասերի իրական շահառու հանդիսանալու հանգամանքը, որի արդյունքում 2011-2016 թվականների ընթացքում ստացել է 1 մլրդ 113 մլն 698 հազար 628 դրամ շահաբաժին:
Վերը նշված ժամանակահատվածում ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ստացված գումարներից՝ առանձնապես խոշոր չափերով 333 մլն 861 հազար 167 դրամ գումարն օրինականացնելու միասնական դիտավորությամբ փաստացի ստացված գումարների հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու, դրանց իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով Միքայել Մինասյանը վերոհիշյալ գումարները միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ, ապա տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այն է՝ տարբեր բանկային գործարքներ կատարելու եղանակներով դրանց հաղորդել է օրինական տեսք։

Бывшего Чрезвычайного И полномочного посла Святого Престола обвиняют в отмывании особо крупных сумм денег. Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении М.М.
24/08/2023
М.М. занимал должность первого заместителя руководителя аппарата Президента РА с 2008 по 2012 год, а с 2013 по 2018 год был Чрезвычайным и полномочным послом в Святом Престоле, вопреки законодательному запрету осуществлять предпринимательскую деятельность, участвовал в управлении организацией, осуществляя предпринимательсую деятельность как лично, так и через афилированых лиц А.П. и Л.А. до 2016 года, легализируя имущества в особо крупном размере, добытого преступным путем, в результате указанной противоправной деятельности.
Постановлением надзирающего прокурора от 24 августа 2023 года в отношении М.М. возбуждено уголовное преследование по пункту 1 части 3 статьи 190 (легализация незаконно полученных доходов в особо крупном размере/отмывание денег) УК РА, принятого 18.04.2003.
В ходе уголовного производства установлено, что постановлением Правительства № 435 от 21 мая 2001 года ЗАО «Дзора ГЕС» было создано с вложением государственного имущества, выделенного из активов ЗАО «Айэнергонорогум» Министерства энергетики. Полномочия по управлению акциями компании переданы Министерству обороны.
16 декабря 2010 года Минобороны подготовило конфиденциальный проект постановления правительства, одобряющий подписание масштабного контракта на продажу указанного имущества. В проекте решения предлагалось разрешить Министерству обороны одобрить подписание масштабного контракта, а именно отчудить имущество на сумму 3 млрд 600 млн драмов ЗАО «Дзорагет Гидро», которым фактически управлял М.М. ЗАО «Дзорагет Гидро» был основан доверенными лицами М.М. — A.P. и L.A. через торговую компанию «Эм Джи Ди Си инк», зарегистрированную на Британских Виргинских островах, и ЗАО «Вод Групп», 27 октября 2010 года.
Согласно договору купли-продажи имущества, подписанному 20 декабря 2010 года, имущество ЗАО «Дзора ГЭС» рыночной стоимостью 4 миллиарда 646 миллионов 400 тысяч драмов было продано ЗАО «Дзорагет Гидро», которым управляет М.М. за 3 миллиарда 600 миллионов драмов.
Впоследствии, чтобы установить льготы для ЗАО «Дзорагет Гидро», правительство соответствующим решением от 2011 года установило максимальную установленную мощность для малой ГЭС до 30 МВт вместо 10 МВт. В результате в список малых ГЭС вошла единственная крупная гидроэлектростанция с мощностью 26,4 МВт — ЗАО «Дзорагет Гидро». На основании решения правительства Комиссия по регулированию общественных услуг изменила методику расчета тарифов на продажу электроэнергии и установила двойные тарифы на продажу электроэнергии, произведенной и поставленной на ГЭС ЗАО «Дзорагет Гидро» в течение 2012-2016 годов. В результате ЗАО «Дзорагет Гидро» получило от физических и юридических лиц, потребляющих электроэнергию на территории Республики Армения, 3 миллиарда 750 миллионов 837 тысяч 591 драмов.
М.М. скрыл тот факт, что он был реальным бенефициаром 30 процентов акций компании, в результате чего за 2011-2016 годы он получил выгоду в размере 1 миллиард 113 миллионов 698 тысяч 628 драмов.
В указанный период Микаел Минасян объединил вышеуказанные суммы с другими своими доходами с целью исказить криминальное происхождение особо крупных сумм (особенно 333 млн 861 тыс. 167 драмов), фактически полученных в результате незаконного участия в предпринимательской деятельности.