Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում նախաձեռնվել է ուսումնասիրություն՝ Երևան քաղաքի սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վրա տեղադրված վճարահաշվարկային տերմինալների վերաբերյալ՝ «Հետք» ինտերնետային թերթում հրապարակված հոդվածի հիման վրա:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի և «Լոկատոր» ու «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲ ընկերությունների կոնսորցիումի միջև 2013 թվականի ապրիլի 4-ին կնքվել է Երևան քաղաքում ավտոկայանատեղերի կազմակերպման ծառայությունների մատուցման գնման պայմանագիր: Պայմանագրի շրջանակում 2014 թվականի հուլիսի 10-ին կնքված համաձայնագրով սահմանվել է ավտոկայանատեղերին անմիջապես հարակից տարածքներում տեղադրել վճարումների ընդունման տերմինալներ: Տերմինալների տեղադրման նպատակով, Երևանի քաղաքապետի որոշումների հիման վրա՝ տարբեր վարչական շրջաններում առանձնացվել է 235 հողատարածք, սակայն չեն կանոնակարգվել առանձնացված հողամասերն օգտագործման տրամադրելու կարգն ու պայմանները, չեն կանոնակարգվել նաև դրանց համար վճարումները: Վերոնշյալ որոշումների կատարման կազմակերպումն ու պատասխանատվությունը դրվել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության, տրանսպորտի, անշարժ գույքի կառավարման վարչության պետերի վրա:
Գլխավոր դատախազությունում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևան համայնքի մայթերին, այսինքն՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վրա, առանց որևէ հիմքի տեղադրված է ընդհանուր 1296 տերմինալ:
Պարզվել է նաև, որ «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲ ընկերության և «Իզի Փեյ» ՍՊ ընկերության միջև 2017 թվականին կնքվել է ծառայությունների մատուցման պայմանագիր, համաձայն որի՝ «Իզի Փեյ» ՍՊ ընկերությունը համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վրա 300 վճարային տերմինալների տեղադրման դիմաց պարտավորվել է ամսական 5 մլն 958 հազար դրամ վճարել «Փարքինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲ ընկերութանը:
Այլ խոսքով՝ մեկ տերմինալի տեղադրման վճարը կազմել է 19 հազար 860 դրամ, ինչը նշանակում է, որ համայնքը տարիներ շարունակ փաստացի զրկվել է յուրաքանչյուր տեղադրված տերմինալի համար ամսական շուրջ 19 հազար 860 դրամ ստանալու հնարավորությունից, որը յուրաքանչյուր ամսվա կտրվածքով կազմում է 25 մլն 738 հազար 560 դրամ, իսկ 3 տարվա հաշվարկով՝ շուրջ 926 մլն 588 հազար 160 դրամ:
Հաշվի առնելով, որ ուսումնասիրության ընթացքում ձեռք են բերվել առերևույթ տվյալներ այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից 2014-2023 թվականների ընթացքում կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով դրանք չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու՝ համայնքային սեփականության հողերի տրամադրումը ոչ պատշաճ կազմակերպելու, համայնքի գույքի շահագործման արդյունավետ օգտագործման նկատմամբ պատշաճ հսկողություն չիրականացնելու, ապօրինի հողօգտագործման կասեցման և դրանց հետևանքների վերացման ուղղությամբ միջոցներ չձեռնարկելու, դրա հետևանքով համայնքին նախնական տվյալներով առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 926 մլն 588 հազար 160 դրամ վնաս պատճառելու ձևով ծանր հետևանքներ առաջացնելու դեպքեր՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել Քննչական կոմիտե:
Հաղորդման հիման վրա՝ 2023 թվականի օգոստոսի 2-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն):

The Yerevan community was deprived of the opportunity to receive about 926 million AMD. Based on the report of the Prosecutor's Office, criminal proceedings were initiated
12/08/2023
Based on the article published on the internet magazine “Hetq”, an examination was initiated in the Department for Cases of Crimes against State Power of the RA Prosecutor General’s Office regarding payment terminals located on the land parcels owned by Yerevan community.
As a result of the examination, it was found that on April 4, 2013, a purchase agreement for the provision of services to the organization of car parks in Yerevan was signed between Yerevan Municipality and the consortium of "Locator" and "Parking City Service" CJSC. Within the scope of the contract, the agreement signed on July 10, 2014 stipulated the installation of payment acceptance terminals in the areas immediately adjacent to the car parks. In order to install the terminals, based on the decisions of Yerevan Mayor, 235 land parcels were separated in different administrative districts, but the procedure and conditions for providing the said land parcels for use were not regulated, nor were the payments for them regulated.
According to the examination carried out by the General Prosecutor's Office, it was found that 1296 terminals have been installed on the sidewalks of the Yerevan community, that is, on the land parcels owned by the community, without any basis.
It was also found out that in 2017, a service provision contract was signed between "Parking City Service" CJSC company and "Easy Pay" CJSC, to which "Easy Pay" CJSC committed to pay 5 million 958 thousand AMD to “Parking City Service" CJSC for the 300 payment terminals.
In other words, the installation fee for one terminal was 19 thousand 860 AMD, which means that for years the community was actually deprived of the opportunity to receive about 19 thousand 860 AMD per month for each installed terminal, which is 25 million 738 thousand 560 AMD per month, and about 926 million 588 thousand 160 AMD in 3 years calculation.
Taking into account that alleged data was acquired rergarding the negligent attitude towards the performance of official their duties by the employees of the Yerevan Municipality, causing damage of 926 million 588 thousand 160 AMD to the community, the Prosecutor General’s Office submitted a report on the crime to the Investigative Committee.
Based on the report, criminal proceedings were initiated on August 2, 2023 under Part 2 of Article 315 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (official negligence).