Նոր հանրային քրեական հետապնդում՝ Երևանի քաղաքապետի նախկին տեղակալ Վ.Ն.-ի նկատմամբ
Դատախազը, սեփական նախաձեռնությամբ, 2023 թվականի օգոստոսի 7-ին հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին նոր որոշում է կայացրել Երևանի քաղաքապետի նախկին տեղակալ Վ.Ն.-ի նկատմամբ՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Վ.Ն.-ն, 2012 թվականի հունվարի 20-ից մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 29-ը զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնը, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, Երևան քաղաքի արևմտյան ու արևելյան հատվածներում աղբահանության և սանիտարական մաքրման երկարաժամկետ ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով հայտարարված մրցույթների չափանիշներին չբավարարելու պայմաններում, որպես գնահատող հանձնաժողովի նախագահ՝ մասնակից ընկերությունների հայտերը գնահատել է բավարար: Արդյունքում, հաղթող են ճանաչվել «Սանիթեք (Sanitek s.a.r.l.)» ՍՊ ընկերությունը, «Սանիթեք» ՍՊԸ հայաստանյան մասնաճյուղը և «Սանիթեք Ինթերնեյշնլ» ՍՊ ընկերությունը:
Հետագայում, վերը նշված ընկերությունները տեխնիկական, ֆինանսական, մասնագիտական, աշխատանքային համապատասխան ռեսուրսներ չունենալու պատճառով ի վիճակի չեն եղել պատշաճ մատուցել պայմանագրերով նախատեսված ծառայությունները, սակայն թերի, ոչ պատշաճ, իսկ որոշ դեպքերում նաև չմատուցված ծառայությունների դիմաց՝ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից 3 մլրդ 2 մլն դրամ ավել գումարներ են վճարվել՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանք:
Բացի այդ, Վ.Ն.-ն նշված ընկերության իրավասու պաշտոնատար անձանցից կաշառք է ստացել՝ ընդունելով իր հոր համար առանձնապես խոշոր չափերով գույքային օգուտ ստանալու առաջարկը: Մասնավորապես՝ Վ.Ն.-ն իր հոր՝ Հ.Ն.-ի անվամբ գրանցված անշարժ գույքերը 2015 թվականին երկարաժամկետ վարձակալության է հանձնել նշված ընկերություններին՝ մինչ այդ պահը տրված վարձակալության վարձավճարների չափն անհամեմատ գերազանցող վարձավճարով՝ 436 մլն 472 հազար 280 դրամով:
2019 թվականի հոկտեմբերի 3-ին «Սանիթեք (Sanitek s.a.r.l.)» ու «Սանիթեք Ինթերնեյշնլ» ՍՊ ընկերությունների հետ կնքված աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման պայմանագրերը միակողմանի լուծվել են: Արդյունքում Վ.Ն.-ն հոր՝ Հ.Ն.-ի համար, որպես այլ առավելության տեսքով կաշառք, 2015-2019 թվականների համար փաստացի ստացել է շուրջ 141 մլն 273 հազար 953 դրամ գույքային օգուտ:

7 августа 2023 года прокурор по собственной инициативе вынес новое постановление о возбуждении публичного уголовного дела в отношении бывшего заместителя мэра Еревана В. Н. за злоупотребление служебными полномочиями и получение взятки в особо крупном размере.
В уголовном производстве, расследованном Антикоррупционным комитетом, установлено, что В.Н., занимая должность заместителя мэра Еревана с 20 января 2012 г. по 29 октября 2018 г., злоупотреблял своими служебными полномочиями, в качестве председателя оценочной комиссии он оценил заявки компаний-участников как удовлетворительные в условиях несоответствия стандартам объявленных конкурсов на приобретение долгосрочных услуг по вывозу мусора и санитарной очистке в западной и восточной частях г. Ереванa. По итогам конкурса победителями были признаны ООО «Санитек с.а.р.л.», Армянский филиал ООО «Санитек» и ООО «Санитек Интернэшнл».
В дальнейшем из-за нехватки технических, финансовых, профессиональных и трудовых ресурсов вышеназванные компании не имели возможности должным образом оказывать услуги, оговоренные в договорах, а в обмен на неполные, ненадлежащие, а в ряде случаев и не оказанные услуги, Мэрия Еревана выплатила еще суммы в размере 3 млрд. 200 тыс. драмов, по неосторожности повлекшие серьезные последствия.
Кроме того, В.Н. получил взятку от уполномоченных лиц указанной компании, приняв предложение о получении особо крупной имущественной выгоды для своего отца. В частности, в 2015 году В.Н. сдал в долгосрочную аренду упомянутым компаниям недвижимое имущество, зарегистрированное на имя его отца Х.Н., с арендной платой, превышающей сумму арендных платежей, выданных к тому времени: 436 млн. 472 тысяча 280 драм.
3 октября 2019 года в одностороннем порядке расторгнуты договоры на закупку услуг по вывозу мусора и санитарной очистке, заключенные с компаниями ООО «Санитек с.а.р.л.» и «Санитек Интернэшнл». В результате В.Н. фактически получил около 141 млн 273 тыс. 953 драмов имущественной выгоды за 2015-2019 годы в качестве взятки в виде других льгот для своего отца, Х.Н.