Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի հուլիսի 28-ի, հուլիսի 31-ի, օգոստոսի 1-ի, օգոստոսի 2-ի, օգոստոսի 3-ի և օգոստոսի 4-ի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
- Էդգար Արսենյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնից:
- Վայոց ձորի մարզի դատախազության դատախազ Վարուժան Ղահրամանյանը գործուղվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետի հաստիքին՝ մինչև սույն թվականի նոյեմբերի 14-ը՝ ներառյալ:
- Լալա Առաքելյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Աննա Հովհաննիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազ Սիսակ Խաչատրյանը օգոստոսի 7-ից փոխադրվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին:
- ՀՀ գլխավոր դատախազության դատախազ Հայկ Հովհաննիսյանը փոխադրվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Գայանե Մելիքյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Ռաֆայել Գևորգյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Ալիսա Բոյաջյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազ Եսայի Բաբելյանը օգոստոսի 14-ից փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության Միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Ծովակ Մնացականյանը օգոստոսի 7-ից փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Արբակ Զաքարյանը օգոստոսի 14-ից գործուղվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի թափուր հաստիքին՝ մինչև նոյեմբերի 14-ը ներառյալ:
- Արարատի մարզի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի դատախազի տեղակալի պաշտոնին. Երևան քաղաքի դատախազի պարտականությունների կատարումը դրվել է Ռաֆայել Մանուկյանի վրա:
- Արմեն Օսեյանը օգոստոսի 7-ից նշանակվել է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Գագիկ Հայրապետյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Բագրատ Ղազինյանը Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից փոխադրվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Անդրանիկ Շահբազյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Կարեն Սուքիասյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Արտյոմ Բադալյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Վարդան Պողոսյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Արման Հովհաննիսյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Անդրանիկ Վարդանյանը օգոստոսի 7-ից փոխադրվել է Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Արսեն Կոստանդյանը փոխադրվել է Արմավիրի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Հրաչյա Ասատրյանը նշանակվել է Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Էդուարդ Վերմիշյանը նշանակվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:

Кадровые изменения приказами генерального прокурора
Приказами Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 28 июля, 31 июля, 1 августа, 2 августа, 3 августа и 4 августа 2023 года в Прокуратуре произошел ряд кадровых изменений:
1. Эдгар Арсенян назначен на должность начальника Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры Республики Армения, освободившись от должности заместителя начальника Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры Республики Армения.
2. Прокурор прокуратуры Вайоц Дзорской области Варужан Каграманян командирован на должность начальника Управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре РА до 14 ноября сего года включительно.
3. Лала Аракелян назначена на должность заместителя начальника Управления по делам о преступлениях против экономической деятельности Генеральной прокуратуры, освободившись от должности старшего прокурора Управления по делам о преступлениях против экономической деятельности Генеральной прокуратуры.
4. Анна Оганесян назначена на должность заместителя начальника Управления международно-правового сотрудничества Генеральной прокуратуры.
5. Прокурор административного района Малатия-Себастия города Еревана Сисак Хачатрян с 7 августа переведен на должность заместителя начальника Управления по делам преступлений против здоровья населения Генеральной прокуратуры РА.
6. Прокурор Генеральной прокуратуры РА Айк Оганнисян переведен на должность старшего прокурора Управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре РА.
7. Гаяне Меликян назначена на должность старшего прокурора Управления международно-правового сотрудничества Генеральной прокуратуры.
8. Рафаэль Геворгян назначен на должность старшего прокурора Управления по делам о преступлениях против здоровья населения Генеральной прокуратуры.
9. Алиса Бояджян назначена на должность прокурора Управления по делам о преступлениях против здоровья населения Генеральной прокуратуры, освободившись от должности старшего прокурора Прокуратуры административного района Шенгавит города Еревана.
10. Прокурор Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА Есаи Бабелян с 14 августа переведен на должность прокурора Управления международно-правового сотрудничества Генеральной прокуратуры.
11. Старший прокурор Прокуратуры города Еревана Цовак Мнацаканян с 7 августа переведен на должность прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Службе национальной безопасности РА Генеральной прокуратуры.
12. Старший прокурор Прокуратуры города Еревана Арбак Закарян с 14 августа командирован на вакантную должность прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА до 14 ноября включительно.
13. Прокурор Араратской области Рафаэль Манукян переведен на должность заместителя прокурора города Еревана. Исполнение обязанностей прокурора города Еревана возложено на Рафаэля Манукяна.
14. Армен Осеян с 7 августа назначен на должность прокурора административного района Малатия-Себастия города Еревана, освободившись от должности старшего прокурора Управления по делам преступлений против государственной власти Генеральной прокуратур.
15. Гагик Айрапетян назначен на должность заместителя прокурора административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, освободившись от должности старшего прокурора Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш.
16. Баграт Казинян переведен с должности старшего прокурора Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун на должность прокурора прокуратуры административных районов Ачапняк и Давташен.
17. Андраник Шахбазян назначен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
18. Карен Сукиасян назначен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
19. Артем Бадалян назначен на должность прокурора Прокуратуры административного района Шенгавит города Еревана.
20. Вардан Погосян назначен на должность прокурора Араратской области, освободившись от должности прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Службе национальной безопасности РА Генеральной прокуратуры.
21. Арман Оганнисян назначен на должность заместителя прокурора Гегаркуникской области, освободившись от должности старшего прокурора прокуратуры Гегаркуникской области.
22. Заместитель прокурора административного района Малатия-Себастия города Еревана Андраник Варданян с 7 августа переведен на должность заместителя прокурора Котайкской области.
23. Заместитель прокурора административного района Малатия-Себастия города Еревана Арсен Костандян переведен на должность старшего прокурора Прокуратуры Армавирской области.
24. Грачья Асатрян назначен на должность прокурора прокуратуры Котайкской области.
25. Эдуард Вермишян назначен на должность старшего прокурора Военной прокуратуры Лорийского гарнизона.