Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի հուլիսի 28-ի, հուլիսի 31-ի, օգոստոսի 1-ի, օգոստոսի 2-ի, օգոստոսի 3-ի և օգոստոսի 4-ի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
- Էդգար Արսենյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնից:
- Վայոց ձորի մարզի դատախազության դատախազ Վարուժան Ղահրամանյանը գործուղվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետի հաստիքին՝ մինչև սույն թվականի նոյեմբերի 14-ը՝ ներառյալ:
- Լալա Առաքելյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Աննա Հովհաննիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազ Սիսակ Խաչատրյանը օգոստոսի 7-ից փոխադրվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին:
- ՀՀ գլխավոր դատախազության դատախազ Հայկ Հովհաննիսյանը փոխադրվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Գայանե Մելիքյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Ռաֆայել Գևորգյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Ալիսա Բոյաջյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազ Եսայի Բաբելյանը օգոստոսի 14-ից փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության Միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Ծովակ Մնացականյանը օգոստոսի 7-ից փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Արբակ Զաքարյանը օգոստոսի 14-ից գործուղվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի թափուր հաստիքին՝ մինչև նոյեմբերի 14-ը ներառյալ:
- Արարատի մարզի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի դատախազի տեղակալի պաշտոնին. Երևան քաղաքի դատախազի պարտականությունների կատարումը դրվել է Ռաֆայել Մանուկյանի վրա:
- Արմեն Օսեյանը օգոստոսի 7-ից նշանակվել է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Գագիկ Հայրապետյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Բագրատ Ղազինյանը Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից փոխադրվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Անդրանիկ Շահբազյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Կարեն Սուքիասյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Արտյոմ Բադալյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Վարդան Պողոսյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Արման Հովհաննիսյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Անդրանիկ Վարդանյանը օգոստոսի 7-ից փոխադրվել է Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Արսեն Կոստանդյանը փոխադրվել է Արմավիրի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Հրաչյա Ասատրյանը նշանակվել է Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Էդուարդ Վերմիշյանը նշանակվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:

Several staff reforms took place in the Prosecutor’s Office based on the orders of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, dated July 28, July 31, August 1, August 2, August 3 and August 4, 2023.
- Edgar Arsenyan was dismissed from the position of the Deputy Head of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office and appointed to the position of the Head of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office.
- Varuzhan Ghahramanyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Vayots Dzor was seconded to the position of the Head of the Department for Special Assignments adjacent to the RA Prosecutor General until November 14, this year.
- Lala Arakelyan was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of the Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office and appointed to the position of the Deputy Head of the Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office.
- Anna Hovhannisyan was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of the Department of International Legal Cooperation of the Prosecutor General’s Office and appointed to the position of the Deputy Head of the Department of International Legal Cooperation of the Prosecutor General’s Office.
- Sisak Khachatryan, Prosecutor of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan city was transferred to the position of the Deputy Head of Department for Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office from August 7.
- Hayk Hovhannisyan, Prosecutor of the RA Prosecutor General’s Office was transferred to the position of the Senior Prosecutor of Department for Special Assignments adjacent to the RA Prosecutor General.
- Gayane Melikyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Department of International Legal Cooperation of the Prosecutor General’s Office and appointed to the position of the Senior Prosecutor of the same Department.
- Rafayel Gevorgyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Department for Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office and appointed to the position of the Senior Prosecutor of the same Department.
- Alisa Boyajyan was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shengavit administrative district of Yerevan city and appointed to the position of the Prosecutor of the Department for Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office.
- Yesayi Babelyan, Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office was transferred to the position of the Prosecutor of the Department of International Legal Cooperation from August 14.
- Tsovak Mnatsakanyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Yerevan city was transferred to the position of the Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA NSS of the Prosecutor General’s Office from August 7.
- Arbak Zakaryan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Yerevan city was seconded to the vacant position of the Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office from August 14 until November 14.
- Rafayel Manukyan, Prosecutor of Ararat region was transferred to the position of the Deputy Prosecutor of Yerevan city. Rafayel Manukyan undertook the fulfillment of obligations of the Prosecutor of Yerevan city.
- Armen Oseyan was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of the Department for Cases of Crimes against State Power of the Prosecutor General’s Office and appointed to the position of the Prosecutor of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan city from August 7.
- Gagik Hayrapetyan was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan city and appointed to the position of the Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan city.
- Bagrat Ghazinyan was transferred from the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun administrative districts of Yerevan city to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen administrative districts of Yerevan city.
- Andranik Shahbazyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan city and appointed to the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan city.
- Karen Sukiasyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan city and appointed to the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan city.
- Artyom Badalyan was appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shengavit administrative district of Yerevan city.
- Vardan Poghosyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA NSS of the Prosecutor General’s Office and appointed to the position of the Prosecutor of Ararat region
- Arman Hovhannisyan was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region and appointed to the position of the Deputy Prosecutor of Gegharkunik region.
- From August 7 Andranik Vardanyan, Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan city was transferred to the position of the Deputy Prosecutor of Kotayk region.
- Arsen Kostandyan, Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan city was transferred to the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Armavir region.
- Hrachya Asatryan was appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kotayk region.
- Eduard Vermishyan was dismissed from the position of the Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office and appointed to the position of the Senior Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office.
- Karen Khachatryan was dismissed from the position of the Deputy Prosecutor of Gegharkunik region.
- Sevak Shhoyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region.