Հրաձգային վաշտի հրամանատարը 2020 թվականի նոյեմբերի 2-ին մարտական դիրքի անձնակազմին հրամայել է նահանջել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
04/08/2023
ՊԲ N զորամասի հրաձգային վաշտի հրամանատար Վ.Հ.-ն, ռազմական դրության ժամանակ, մարտական գործողությունների պայմաններում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 2-ին, չունենալով զբաղեցված մարտական դիրքերից նահանջելու վերաբերյալ ավագ պետի հրամանը կամ թույլտվությունը, հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցնելու և տարածումը կանխելու փոխարեն, մարտական դիրքի անձնակազմին անհիմն հրամայել է նահանջել, ինչի հետևանքով անձնակազմը լքել է մարտական դիրքերը:
Այնուհետև, Վ.Հ.-ն, «ձախ ծնկան հոդի շրջանի փափուկ հյուսվածքների սալջարդի, քերծվածքի, այտուցի ձևով» թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածք ստացած լինելու պատրվակով, դիմել է բուժօգնության և մի քանի օրով ազատվել ծառայողական պարտականությունների կատարումից:
Ապաքինվելուց և շարք վերադառնալուց հետո՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 5-ի լույս 6-ի գիշերը, Վ.Հ.-ն, տեղեկանալով, որ վաշտի անձնակազմի հետ մեկնելու է մարտական առաջադրանք կատարելու, փորձել է համոզել սերժանտ Ա.Մ.-ին՝ արհեստական եղանակով վնաս պատճառել իր առողջությանը. սերժանտ Ա.Մ.-ից մերժում ստանալուց հետո՝ Վ.Հ.-ն որոշել է ինքնուրույն անդամախեղում կատարել: 2020 թվականի նոյեմբերի 6-ին, դեպի մարտական դիրքեր տանող ճանապարհով ընթանալու ժամանակ, Վ.Հ.-ն իրեն ամրակցված ինքնաձիգից կրակել է իր աջ ազդրին՝ առողջությանը պատճառելով միջին ծանրության վնաս՝ առողջության տևական քայքայումով:
ՀՀ ՊԲ հրամանատարի 2021 թվականի փետրվարի 16-ի հրամանով՝ Վ.Հ.-ն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
2023 թվականի հուլիսի 22-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Վ.Հ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինծառայողի կողմից զինվորական ծառայությունից կամ դրա առանձին պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելը) և 363-րդ հոդվածի 5-րդ մասով (առողջությանը վնաս պատճառելու (անդամախեղելու), հիվանդության սիմուլյացիայի կամ ապօրինի այլ եղանակով զինվորական ծառայությունից խուսափելը կամ դրա առանձին պարտականությունների կատարումը դադարեցնելը):
2023 թվականի օգոստոսի 1-ին դատախազը քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղակել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

On November 2, 2020, the commander of the rifle company ordered the personnel of the military position to retreat. The Prosecutor sent the case to the Court
04/08/2023
On November 2, 2020, H.V., the Commander of the rifle company of N Military Unit of the Defense Army, during the martial law, in the conditions of military operations, not having the Senior Commander's order or permission to retreat from the occupied military positions, instead of suspending the enemy troops offensive, without any grounds ordered the personnel of the military position to retreat, in the result of which the personnel left the positions.
Then, V.H., under the pretext of having a physical injury that did not contain light damage characteristics in the form of " injury, scratch, swelling of the soft tissues of the left knee joint region", applied for medical assistance and was released from official duties for several days.
After recovering and returning to the line, on the night of November 5-6, 2020, V.H., having learned that he is included in a military mission with the company staff, tried to convince A.M., a Sergeant cause an artificial harm to his health. After receiving a rejection from Sergeant A.M., V.H. decided to maim himself. On November 6, 2020, on the way to the combat position, V.H. shot himself in the right hip with a rifle mounted on him, causing medium damage to his health with protracted health disorder.
By the order of the commander of the RA Desense Army dated February 16, 2021, V.H. was relieved of his post.
On July, 22, 2023, the supervising prosecutor initiated public criminal prosecution against V.H. under Article 364(3) /refusal by a serviceman from performing one’s military service or some duties thereof/ and Article 363(5) / Evasion from military service by maiming or feigned disease/ of the RA Criminal Code, adopted on 18.04.2003.
On August 1, 2023, the prosecutor sent the materials of the criminal proceedings with an indictment to the Criminal Court of First Instance of Syunik region.