Հրաձգային վաշտի հրամանատարը 2020 թվականի նոյեմբերի 2-ին մարտական դիրքի անձնակազմին հրամայել է նահանջել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
04/08/2023
ՊԲ N զորամասի հրաձգային վաշտի հրամանատար Վ.Հ.-ն, ռազմական դրության ժամանակ, մարտական գործողությունների պայմաններում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 2-ին, չունենալով զբաղեցված մարտական դիրքերից նահանջելու վերաբերյալ ավագ պետի հրամանը կամ թույլտվությունը, հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցնելու և տարածումը կանխելու փոխարեն, մարտական դիրքի անձնակազմին անհիմն հրամայել է նահանջել, ինչի հետևանքով անձնակազմը լքել է մարտական դիրքերը:
Այնուհետև, Վ.Հ.-ն, «ձախ ծնկան հոդի շրջանի փափուկ հյուսվածքների սալջարդի, քերծվածքի, այտուցի ձևով» թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածք ստացած լինելու պատրվակով, դիմել է բուժօգնության և մի քանի օրով ազատվել ծառայողական պարտականությունների կատարումից:
Ապաքինվելուց և շարք վերադառնալուց հետո՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 5-ի լույս 6-ի գիշերը, Վ.Հ.-ն, տեղեկանալով, որ վաշտի անձնակազմի հետ մեկնելու է մարտական առաջադրանք կատարելու, փորձել է համոզել սերժանտ Ա.Մ.-ին՝ արհեստական եղանակով վնաս պատճառել իր առողջությանը. սերժանտ Ա.Մ.-ից մերժում ստանալուց հետո՝ Վ.Հ.-ն որոշել է ինքնուրույն անդամախեղում կատարել: 2020 թվականի նոյեմբերի 6-ին, դեպի մարտական դիրքեր տանող ճանապարհով ընթանալու ժամանակ, Վ.Հ.-ն իրեն ամրակցված ինքնաձիգից կրակել է իր աջ ազդրին՝ առողջությանը պատճառելով միջին ծանրության վնաս՝ առողջության տևական քայքայումով:
ՀՀ ՊԲ հրամանատարի 2021 թվականի փետրվարի 16-ի հրամանով՝ Վ.Հ.-ն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
2023 թվականի հուլիսի 22-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Վ.Հ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինծառայողի կողմից զինվորական ծառայությունից կամ դրա առանձին պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելը) և 363-րդ հոդվածի 5-րդ մասով (առողջությանը վնաս պատճառելու (անդամախեղելու), հիվանդության սիմուլյացիայի կամ ապօրինի այլ եղանակով զինվորական ծառայությունից խուսափելը կամ դրա առանձին պարտականությունների կատարումը դադարեցնելը):
2023 թվականի օգոստոսի 1-ին դատախազը քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղակել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

2 ноября 2020 года командир стрелковой роты приказал личному составу боевой позиции отступить. Прокурор направил дело в суд
04/08/2023
В.Г., командир стрелковой роты Армии обороны Н, в период действия военного положения, в условиях боевых действий, 2 ноября 2020 г., не имея приказа старшего командира или разрешения на отход с занимаемых боевых позиций, вместо того чтобы остановить продвижение противника и не допустить его распространения, необоснованно приказал экипажу отступить, в результате чего экипаж покинул боевые позиции.
Затем В.Г. под предлогом получения телесных повреждений, не содержащих признаков легкого повреждения, «в виде ушибов, царапин, припухлости мягких тканей области левого коленного сустава», обратился за медицинской помощью и был освобожден от служебных обязанностей на несколько дней.
Выздоровев и вернувшись в строй, в ночь с 5 на 6 ноября 2020 года В.Г., узнав, что он отправляется на боевое задание с личным составом роты, пытался убедить сержанта А.М., искусственно навредить его здоровью. Получив отказ от сержанта А.М., В.Г. решил искалечить сам себя. 6 ноября 2020 г., направляясь на боевую позицию, В.Г. выстрелил себе в правое бедро из установленной на нем винтовки, нанося вред здоровью средний тяжести с краткосрочным расстройством.
Приказом командующего Армии обороны РА от 16 февраля 2021 г., В.Г. освобожден от занимаемой должности.
22 июля 2023 года надзирающий прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении В.Г. по ч. 3 ст. 364 (отказ военнослужащего от военной службы или ее отдельных обязанностей) и ч. 5 ст. 363 (уклонение от военной службы или прекращение ее отдельных обязанностей путем причинения вреда здоровью (увечья), симуляции болезни или иными незаконными способами) УК РА от 18.04.2003 г.
1 августа 2023 года прокурор направил материалы уголовного дела вместе с обвинительным заключением в Уголовный суд первой инстанции Сюникского марза.