Հանրային քրեական հետապնդում՝ պետությանը 966 մլն դրամ գույքային վնաս պատճառելու համար. լրացված
2023 թվականի հուլիսի 27-ին դատախազի որոշումներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել հոր և որդու՝ Ա.Ս.-ի և Ս.Ս.-ի, ինչպես նաև գործարար Ա.Պ.-ի նկատմամբ:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա.Ս.-ն, վերջինիս որդի, դիրիժոր Ս.Ս.-ն և գործարար Ա.Պ.-ն 2012 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը ներկայացրել են 800 մլն դրամ արժողության «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու կեղծ ներդրումային ծրագիր և խարդախությամբ հափշտակել «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված, Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով, 166 մլն 103 հազար դրամ արժողությամբ հողամասը:
Մասնավորապես՝ Ա.Ս.-ն իր որդի Ս.Ս.-ի անվամբ գործարարական գործունեություն չծավալելու պատրվակով, իր ազգական Հ.Ա.-ին համոզել է Ս.Ս.-ի համար հիմնադրել «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերությունը, ինչից հետո Հ.Ա.-ն և 2012-2016 թվականներին ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Հ.Պ.-ի մտերիմ Գ.Դ.-ն 2012 թվականի փետրվարի 17-ին հիմնադրել են «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերությունը: Հիմնադրումից 4 օր անց՝ 2012 թվականի փետրվարի 21-ին, Ընկերության տնօրեն Ն.Կ.-ի կողմից Երևանի քաղաքապետին է ներկայացվել ներդրումային ծրագիր, որով առաջարկվել է Հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012 թվականին գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք ճանաչվելու կապակցությամբ «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու համար «Սոխոսենթր» ընկերությանը տրամադրել Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով հողամասը: Ընկերությունը պարտավորվել է 800 մլն դրամ ներդրումային ծավալ ունեցող «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցումից բացի, իրականացնել նաև 102 մլն դրամի լրացուցիչ մակերեսի կառուցապատման աշխատանքներ՝ «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի պայմանները բարելավելու նպատակով:
Երևանի քաղաքապետը եզրակացություն ստանալու համար ՀՀ մշակույթի նախարար Հ.Պ.-ին է հասցեագրել առաջարկված ներդրումային ծրագիրը, որին ի պատասխան՝ Հ.Պ.-ն, տեղեկացված լինելով «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության կողմից հողատարածքը ոչ ուսումնական նպատակով օգտագործելու և դրա վրա բազմաֆունկցիոնալ շենք կառուցելու իրական մտադրության մասին, չի առարկել ներկայացված ներդրումային ծրագրի դեմ:
Նշված ծրագրին իր համաձայնությունն է տվել նաև «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ը՝ ի դեմս տնօրեն Մ.Կ.-ի, որն իր հերթին հանդիսացել է «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ն.Կ.-ի եղբայրը:
Արդյունքում՝ ՀՀ կառավարության 2012 թվականի հուլիսի 26-ի N 1052-Ա որոշմամբ, հաստատվել է վերոնշյալ ծրագիրը: Կառավարության որոշման 3-րդ մասի 1-ին կետով ՀՀ մշակույթի նախարար Հ.Պ.-ն լիազորվել է հողամասի ու կաթսայատան նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցման և «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցման իրականացման պարտավորություններն ապահովելու նպատակով կնքել գրավի պայմանագիր (որպես գրավի առարկա նախատեսվել է Կողբացի 36 հասցեում գտնվող 300 քմ մակերեսով հողամասը և 35.3 քմ մակերեսով կաթսայատունը` մինչև նշված աշխատանքների ավարտն ու Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով շահագործման հանձնելը):
Այնուհետև, ՀՀ մշակույթի նախարար Հ.Պ.-ն, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, 2012 թվականի դեկտեմբերի 3-ին «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության հետ կնքել է «Գույքի օտարման և գրավի» և «Գլխավոր կապալի» պայմանագրեր՝ դրանցում դիտավորությամբ չներառելով Կառավարության որոշմամբ սահմանված գլխավոր ներդրումային պարտավորությունը, այն է՝ «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության կողմից «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու ներդրումային ծրագրով սահմանված 800 մլն դրամի պարտավորության կատարումը: Արդյունքում՝ Հ.Պ.-ն «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության բաժնետերերին հնարավորություն է տվել առանց նշված պարտավորության կատարման՝ 2016 թվականի նոյեմբերի 3-ին գրանցել ընկերության սեփականության իրավունքը Երևան քաղաքի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ՝ պետությանը պատճառելով 966 մլն 103 հազար դրամի գույքային վնաս:
Հսկող դատախազի 2023 թվականի հուլիսի 27-ի որոշումներով՝ Ա.Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության կազմակերպիչ), Ս.Ս.-ի նկատմամբ՝ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն) և Ա.Պ.-ի նկատմամբ՝ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն):
2023 թվականի հուլիսի 29-ին Ա.Ս.-ն և Ս.Ս.-ն ձերբակալվել են: Միջոցներ են ձեռնարկվում Ա.Պ.-ին հայտնաբերելու ուղղությամբ (Ա.Պ.-ն հայտնաբերվել է և ձերբակալվել):
Լրացում. դատարանի որոշմամբ Ա.Ս.-ի, Ս.Ս.-ի և Ա.Պ.-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրված կալանքը՝ երկու ամիս ժամկետով:

Публичное уголовное преследование за причинение государству имущественного ущерба в размере 966 млн драмов
29/07/2023
27 июля 2023 года постановлениями прокуратуры возбуждено уголовное дело в отношении отца и сына А.С. и С.С., а также предпринимателя А.П.
В ходе уголовного производства было установлено, что Чрезвычайный и Полномочный Посол А.С., сын последнего - дирижер С.С. и предприниматель А.П. в 2012г. представили Правительству РА фальшивую инвестиционную программу "Книжный мир" на сумму 800 млн. драмов по строительству многофункционального комплекса и мошенническим путем похитили земельный участок с площадью 300 кв. м. стоимостью 166 миллионов 103 тысяч драмов, отделенный от земельного участка по адресу: г. Ереван, ул. Кохбаци, 36, предоставленный на праве безвозмездного пользования «Ереванской средней музыкальной школе им. П. Чайковского.
В частности, А.С., под предлогом не расширения предпринимательской деятельности от имени своего сына С.С., убедил своего родственника Х.А. создать для С.С. компанию СП «Сохоцентр», после чего, 17 февраля 2012 г. Г.Д., близкий друг А.П., занимавшую в 2012-2016 гг. пост министра культуры РА, основал компанию ООО "Сохоцентр". Через 4 дня после основания, 21 февраля 2012 г., директор компании Н.К. представил мэру Еревана инвестиционную программу, предложив инвестиционный план в связи с 500-летием армянского книгопечатания и признанием ЮНЕСКО Еревана книжной столицей в 2012 году. Для строительства многофункционального комплекса «Мир книги» компании «Сохоцентр» был предоставлен участок площадью 300 квадратных метров, отделенный от участка по улице Кохбаци 36. В дополнение к строительству многофункционального комплекса «Книжный мир» с объемом инвестиций 800 млн драмов, компания обязалась провести строительные работы на дополнительной площади 102 млн драмов с целью улучшения условий ГНКО "Ереванская средняя музыкальная школа имени П. Чайковского".
Для получения заключения мэр Еревана направил предлагаемую инвестиционную программу Е.П., министру культуры РА в ответ на что Е.П., будучи проинформированным, что компания "Сохоцентр" будет использовать землю в необразовательных целях и построит многоквартирное-функциональное здание на нем, не возражал против представленного инвестиционного плана.
Свое согласие на указанную программу дала и ГНКО «Ереванская средняя музыкальная школа имени П. Чайковского» в лице директора М.К., который, в свою очередь, приходился братом директору компании «Сохоцентр» Н.К.
В результате вышеуказанная программа была утверждена постановлением Правительства РА № 1052-А от 26 июля 2012 года. Согласно 1-му пункту части 3 постановления правительства, министру культуры РА Г.П. было поручено подписать договор залога в целях обеспечения перехода права собственности на земельный участок и котельную и осуществления строительства Многофункциональный комплекс «Книжный мир» (предметом залога является г. Кохбаци земельный участок площадью 300 кв. м и котельная площадью 35,3 кв. м, расположенные по адресу 36, до завершения указанных работ и сдачи в эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Армения).
Затем Е.П., министр культуры РА, используя свои служебные полномочия в ущерб интересам государства, 3 декабря 2012 г. подписал с компанией ООО "Сохоцентр" договоры "Об отчуждении и залоге" и "Генеральный залог", не имея в них умысла основное инвестиционное обязательство, определенное решением правительства, то есть выполнение обязательства в размере 800 млн драмов, определенных инвестиционной программой строительства многофункционального комплекса «Книжный мир» компанией ООО «Сохоцентр». В результате, Г.П. предоставил акционерам ООО "Сохоцентр" возможность зарегистрировать право собственности компании 3 ноября 2016 года на земельный участок площадью 300 квадратных метров, отделенный от участка на улице Кохбаци 36 в Ереване, в результате чего материальный ущерб на сумму 966 млн 103 тыс драмов.
Постановлением надзирающего прокурора от 27 июля 2023 года А.С. было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-178 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года (организация мошенничества в особо крупном размере), в отношении С.С.- по пункту 1 части 3 статьи 178 (мошенничество в особо крупном размере) и в отношении А.П по пункту 1 части 3 статьи 178 (мошенничество в особо крупном размере).
29 июля 2023 г. А.С. и С.С. были арестованы. Принимаются меры по розыску А.П. (А.П. найден и задержан).
Добавление: решением суда в качестве меры пресечения в отношении А.С., С.С. и А.П. избрано заключение под стражей сроком на два месяца.