Իրանի քաղաքացիները և ՌԴ քաղաքացին ապօրինի կերպով ձեռք են բերել առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ և իրացրել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
15/07/2023
Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիներ Ա.Լու.-ն, Ս.Մ.-ն և Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Մ.Շ.-ն, ԻԻՀ մեկ այլ քաղաքացու՝ Ա.Լ.-ի օժանդակությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, պահել և իրացնելու նպատակով տեղափոխել առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոց:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ թմիամիջոցներ իրացնելու համար Ս.Մ.-ն Ա.Լու.-ի և Մ.Շ.-ի հետ համատեղ «Տելեգրամ» հավելվածում ստեղծել և վարել է խանութ-հարթակ:
Ս.Մ.-ն և Ա.Լու.-ն 2022 թվականի հուլիսի 4-ին Հայաստան ժամանած Իրանի երկու քաղաքացիներից՝ Հ.Ղ.-ից և Սա.Հ.-ից ապօրինի կերպով ձեռք են բերել 228,1725 գրամ հաշիշ տեսակի թմրամիջոց, 46,9189 գրամ մեթամֆետամին տեսակի թմրամիջոց, 5,8299 գրամ պսիլոցիբին տեսակի թմրամիջոց և 0,001481 գրամ լիզերգիդ (ԼՍԴ) տեսակի թմրամիջոց:
Ձեռքբերված թմրամիջոցներն ապօրինի կերպով պահել են իրենց փաստացի բնակության վայրում՝ Շիրակի մարզի Անի համայնքի Ձորակապ բնակավայրում գտնվող տանը:
2022 թվականի հուլիսի 29-ին, խմբի անդամները 19 փաթեթներում փաթեթավորված թմրամիջոցներն ապօրինի տեղափոխել են Գյումրի քաղաք: Մ.Շ.-ն Ա.Լ.-ի օժանդակությամբ հաշիշ տեսակի թմրամիջոցը կպչուն ժապավենով ամրացրել է Գյումրու Լալայան փողոցի 8-րդ հասցեում գտնվող շինության պատին և լուսանկարել տեղանքը՝ հետագայում թմրամիջոցը ձեռք բերող անձին տեղանքի մասին տեղեկություն տալու համար:
Մ.Շ.-ն և Ա.Լ.-ն Ոստիկանության ծառայողների կողմից ձերբակալվել են: Շիրակի մարզի Անի համայնքի Ձորակապ բնակավայրում գտնվող տանը հայտնաբերվել է իրացնելու նպատակով, ապօրինի կերպով պահված թմրամիջոցների մյուս մասը: Նույն օրը ոստիկանների կողմից ձերբակալվել են նաև Ա.Լու.-ն և Ս.Մ.-ն:
2023 թվականի հուլիսի 7-ին Ս.Մ.-ի, Ա.Լու.-ի, Մ.Շ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), իսկ Ա.Լ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելուն օժանդակելը): Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված է կալանքը:
2023 թվականի հուլիսի 14-ին հսկող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

Граждане Исламской Республики Иран А.Лу. С.М. и гражданин Российской Федерации М.Ш., при содействии другого гражданина Республики Иран А.Л., незаконно приобрели, хранили и реализовывали в целях перевозки особо крупного количества наркотических средств.
В ходе предварительного расследования было установлено, что С.М. создал и управлял шоп-платформой в приложении Telegram совместно с А. Лу. и М.Ш.
С.М. и А.Лу. незаконно приобрели 228,1725 граммов гашиша у двух граждан Ирана, прибывших в Армению 4 июля 2022 года, Х.К. и Са.Х., 46,9189 граммов метамфетамина, 5,8299 граммов псилоцибина и 0,001481 граммов лизергида (ЛСД).
Приобретенные наркотики они незаконно хранили по месту своего фактического проживания, в доме в поселке Дзоракап общины Ани Ширакской области.
29 июля 2022 года члены группы незаконно перевезли наркотики, расфасованные по 19 упаковкам, в город Гюмри. М.Ш. с помощью А.Л. закрепил липкой лентой наркотик типа гашиша на стене здания, расположенного по адресу: улица Лалаяна, 8, в Гюмри, и сфотографировал это место, чтобы в дальнейшем предоставить информацию о местонахождении лицу, приобретшему наркотик.
М.Ш. и А.Л. были задержаны сотрудниками полиции. Другая часть незаконно хранящихся наркотиков была обнаружена в доме в поселке Дзоракап Анийского района Ширакской области. В тот же день полиция арестовала А. Лу. и С.М.
7 июля 2023 года в отношении С.М., А.Лу., М.Ш. было возбуждено уголовное дело по п. 2 ч. 3 ст. 393 УК (наркотические средства, в целях незаконного оборота психотропных (психоактивных) веществ, их препаратов или эквивалентных им веществ (аналогов) или их производных, а в отношении А.Л. по п. 2 ч. 3 ст. 46-393 УК РА (в целях незаконного оборота наркотических средств, психоактивных веществ, их препаратов или их эквивалентов (аналогов) или их производных либо содействующих их незаконному обороту). К последнему был применен арест в качестве меры пресечения.
14 июля 2023 года надзирающий прокурор утвердил обвинительное заключение и передал его в суд первой инстанции общей юрисдикции Ширакской области вместе с материалами уголовного дела.