Իրանի քաղաքացիները և ՌԴ քաղաքացին ապօրինի կերպով ձեռք են բերել առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ և իրացրել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
15/07/2023
Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիներ Ա.Լու.-ն, Ս.Մ.-ն և Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Մ.Շ.-ն, ԻԻՀ մեկ այլ քաղաքացու՝ Ա.Լ.-ի օժանդակությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, պահել և իրացնելու նպատակով տեղափոխել առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոց:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ թմիամիջոցներ իրացնելու համար Ս.Մ.-ն Ա.Լու.-ի և Մ.Շ.-ի հետ համատեղ «Տելեգրամ» հավելվածում ստեղծել և վարել է խանութ-հարթակ:
Ս.Մ.-ն և Ա.Լու.-ն 2022 թվականի հուլիսի 4-ին Հայաստան ժամանած Իրանի երկու քաղաքացիներից՝ Հ.Ղ.-ից և Սա.Հ.-ից ապօրինի կերպով ձեռք են բերել 228,1725 գրամ հաշիշ տեսակի թմրամիջոց, 46,9189 գրամ մեթամֆետամին տեսակի թմրամիջոց, 5,8299 գրամ պսիլոցիբին տեսակի թմրամիջոց և 0,001481 գրամ լիզերգիդ (ԼՍԴ) տեսակի թմրամիջոց:
Ձեռքբերված թմրամիջոցներն ապօրինի կերպով պահել են իրենց փաստացի բնակության վայրում՝ Շիրակի մարզի Անի համայնքի Ձորակապ բնակավայրում գտնվող տանը:
2022 թվականի հուլիսի 29-ին, խմբի անդամները 19 փաթեթներում փաթեթավորված թմրամիջոցներն ապօրինի տեղափոխել են Գյումրի քաղաք: Մ.Շ.-ն Ա.Լ.-ի օժանդակությամբ հաշիշ տեսակի թմրամիջոցը կպչուն ժապավենով ամրացրել է Գյումրու Լալայան փողոցի 8-րդ հասցեում գտնվող շինության պատին և լուսանկարել տեղանքը՝ հետագայում թմրամիջոցը ձեռք բերող անձին տեղանքի մասին տեղեկություն տալու համար:
Մ.Շ.-ն և Ա.Լ.-ն Ոստիկանության ծառայողների կողմից ձերբակալվել են: Շիրակի մարզի Անի համայնքի Ձորակապ բնակավայրում գտնվող տանը հայտնաբերվել է իրացնելու նպատակով, ապօրինի կերպով պահված թմրամիջոցների մյուս մասը: Նույն օրը ոստիկանների կողմից ձերբակալվել են նաև Ա.Լու.-ն և Ս.Մ.-ն:
2023 թվականի հուլիսի 7-ին Ս.Մ.-ի, Ա.Լու.-ի, Մ.Շ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), իսկ Ա.Լ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելուն օժանդակելը): Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված է կալանքը:
2023 թվականի հուլիսի 14-ին հսկող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

Citizens of Iran and a citizen of the Russian Federation illegally obtained and realized drugs in extremely large quantities: the prosecutor submitted the case to the court
15/07/2023
A.Lu., S.M., citizens of the Islamic Republic of Iran and M. Sh., citizen of the Russian Federation illegally obtained and transported drugs in extremely large quantities (for storage and realization purposes) with the assistance of A.L., another citizen of the Islamic Republic of Iran.
During the preliminary examination it was found out that for the purpose of realization of drugs S.M., A.Lu., and M.SH created and managed a marketplace in the Telegram application.
S.M. and A.Lu illegally obtained 228,1725 g  hashish, 46,9189 g methamphetamine, 5,8299 g psilocybin and 0,001481 g lysergide (LSD) from H. GH., and Sa., H., (two citizens of Iran) who arrived in Armenia on July 4, 2022.
The obtained drugs were illegally kept in their actual place of residence —in the house located at Dzorakap settlement, Ani community, Shirak region.
On July 29, 2022, the members of the group transported the drugs packed in 19 packages to Gyumri. M.Sh., with the assistance of A.L. taped the package with hashish to the wall of the building located at 8 Lalayan Str., city of Gyumri and took the photo of the location, to further provide information on the location to the person obtaining the drug.
M.Sh., and A.L. were arrested by the Police officers. The rest of the drugs illegally kept in the house located at Dzorakap settlement, Ani community, Shirak region was also found. A. Lu., S.M. were also arrested by the policemen on the same day.
A public criminal prosecution was initiated against S.M., A. Lu., M.SH., A.L. on July 7, 2023 under point 2 of part 3 of article 393 of the Criminal Code. Detention was applied as a measure of restraint against the latter.
On July 14, 2023 the supervising prosecutor signed the indictment and submitted it to the First Instance Court of General Jurisdiction of Shirak region with the materials of the criminal proceedings.