«Սևան ազգային պարկ»-ի տնօրենը հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար
2023 թվականի հունիսի 29-ին դատախազի նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 2016 թվականի ընթացքում «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտության գծով տեղակալի, իսկ 2017 թվականի մայիսի 10-ից՝ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ի նկատմամբ՝ յուրացնելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, խարդախության և փողերի լվացման համար:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Վ.Գ.-ն 2016-2017 թվականների ընթացքում ՊՈԱԿ-ի և «Շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՍՊԸ-ի միջև կնքված գնման պայմանագրի շրջանակներում կազմել է կեղծ հանձնման-ընդունման արձանագրություն, ակտ, ինչպես նաև օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները՝ մի խումբ անձանց օժանդակությամբ վատնման եղանակով ՊՈԱԿ-ից կատարել է 3 մլն 683 հազար դրամի հափշտակություն:
Բացի այդ, ՊՈԱԿ-ի և «Կարեն Աղաբաբյան Էռնեստի» Ա/Ձ-ի միջև 2017 թվականի հուլիսի 11-ին կնքված գնման պայմանագրի շրջանակներում, Վ.Գ.-ն, մի խումբ անձանց օժանդակությամբ, վատնման եղանակով ՊՈԱԿ-ից հափշտակել է 3 մլն դրամ:
Վերը նշվածից բացի, Վ.Գ.-ն, ՊՈԱԿ-ի և Բնապահպանության նախարարության միջև 2017 թվականի հոկտեմբերի 2-ին կնքված՝ պետության կողմից դրամաշնորհի ձևով տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գումարների օգտագործման մասին պայմանագրի շրջանակներում, կազմել է կեղծ հաշվետվություններ և խարդախությամբ հափշտակել 20 մլն 969 հազար դրամ, այնուհետև իրականացրել հանցավոր ծագում ունեցող առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում:
2023 թվականի հուլիսի 10-ին հսկող դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Վ.Գ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին: 2023 թվականի հուլիսի 11-ին դատարանը մասնակի բավարարելով միջնորդությունը՝ Վ.Գ.-ի նկատմամբ կիրառել է այլընտրանքային խափանման համակցված միջոցներ՝ վարչական հսկողություն և գրավ՝ 10 մլն դրամի չափով:

On June 29, 2023, with the initiation of the Prosecutor public criminal prosecution was initiated against V.G., Deputy Director of the "Sevan National Park" SNCO during 2016, and director of the same SNCO during 2017, for embezzlement, forgery, fraud and money laundering.
During the preliminary investigation, it was found that V.G. drew up a false delivery and acceptance protocol, act, within the framework of the purchase agreement signed between SNCO and "Environment and Natural Resources Scientific Research Institute" LLC during 2016-2017, as well as using his official powers, with the help of a group of people, embezzled 3 million 683 thousand AMD from the SNCO.
In addition, within the framework of the purchase agreement signed on July 11, 2017 between SNCO and "Karen Ernest Aghababyan" PE, V.G., with the help of a group of people, embezzled 3 million AMD from the SNCO.
In addition to the above-mentioned, V.G., within the framework of the agreement on the use of financial assistance provided by the state in the form of a grant signed between the SNCO and the Ministry of Nature Protection on October 2, 2017, prepared false reports and fraudulently embezzled 20 million 969 thousand AMD, then laundered particularly large amount of money of criminal origin.
On July 10, 2023, the supervising prosecutor filed a motion with the Anti-Corruption Court to impose detention as a measure of restraint on V.G. On July 11, 2023, the court, partially granted the motion and imposed combined alternative measures of restraint on V.G., that is administrative surveillance and bail for the amount of 10 million AMD.