«Սևան ազգային պարկ»-ի տնօրենը հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար
2023 թվականի հունիսի 29-ին դատախազի նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 2016 թվականի ընթացքում «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտության գծով տեղակալի, իսկ 2017 թվականի մայիսի 10-ից՝ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ի նկատմամբ՝ յուրացնելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, խարդախության և փողերի լվացման համար:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Վ.Գ.-ն 2016-2017 թվականների ընթացքում ՊՈԱԿ-ի և «Շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՍՊԸ-ի միջև կնքված գնման պայմանագրի շրջանակներում կազմել է կեղծ հանձնման-ընդունման արձանագրություն, ակտ, ինչպես նաև օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները՝ մի խումբ անձանց օժանդակությամբ վատնման եղանակով ՊՈԱԿ-ից կատարել է 3 մլն 683 հազար դրամի հափշտակություն:
Բացի այդ, ՊՈԱԿ-ի և «Կարեն Աղաբաբյան Էռնեստի» Ա/Ձ-ի միջև 2017 թվականի հուլիսի 11-ին կնքված գնման պայմանագրի շրջանակներում, Վ.Գ.-ն, մի խումբ անձանց օժանդակությամբ, վատնման եղանակով ՊՈԱԿ-ից հափշտակել է 3 մլն դրամ:
Վերը նշվածից բացի, Վ.Գ.-ն, ՊՈԱԿ-ի և Բնապահպանության նախարարության միջև 2017 թվականի հոկտեմբերի 2-ին կնքված՝ պետության կողմից դրամաշնորհի ձևով տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գումարների օգտագործման մասին պայմանագրի շրջանակներում, կազմել է կեղծ հաշվետվություններ և խարդախությամբ հափշտակել 20 մլն 969 հազար դրամ, այնուհետև իրականացրել հանցավոր ծագում ունեցող առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում:
2023 թվականի հուլիսի 10-ին հսկող դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Վ.Գ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին: 2023 թվականի հուլիսի 11-ին դատարանը մասնակի բավարարելով միջնորդությունը՝ Վ.Գ.-ի նկատմամբ կիրառել է այլընտրանքային խափանման համակցված միջոցներ՝ վարչական հսկողություն և գրավ՝ 10 մլն դրամի չափով:

29 июня 2023 года по инициативе прокурора было возбуждено уголовное дело в отношении В.Г., заместителя директора ГНКО «Национальный парк Севан» в 2016 году и директора того же ГНКО в течение 2017 года, за хищение, подлог, мошенничество и отмывание денежных средств.
В ходе предварительного следствия было установлено, что В.Г. составил протокол, акт приема-передачи, в рамках договора купли-продажи, заключенного между ГНКО и ООО «Научно-исследовательский институт окружающей среды и природных ресурсов» в течение 2016-2017 гг., а также используя свои служебные полномочия, с помощью группы лиц, присвоил 3 млн. 683 тыс. драмов ГНКО.
Кроме того, в рамках договора купли-продажи, подписанного 11 июля 2017 года между ГНКО и ИП «Карен Агабабян Эрнестович», В.Г. с помощью группы лиц присвоил 3 млн драмов РА.
Помимо вышеизложенного, В.Г. в рамках соглашения об использовании финансовой помощи, оказанной государством в виде гранта, подписанного между ГНКО и Министерства охраны природы 2 октября 2017 г., приготовил ложный отчет и обманным путем присвоил 20 млн 969 тыс. драмов, затем отмыл особо крупные суммы денег преступного происхождения.
10.07.2023 надзирающим прокурором внесено ходатайство в Антикоррупционный суд о применении меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении В.Г. 11 июля 2023 года суд, частично удовлетворив ходатайство, применил к В.Г. комбинированные меры альтернативного пресечения: административный контроль и залог в размере 10 млн драмов.