Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր առցանց ձևաչափով հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջիակումոպուլոսին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ բարձրաստիճան գործընկերոջը՝ Դատախազության հիմնադրման 105-ամյակի և Դատախազության աշխատակցի օրվա կապակցությամբ կայացած «Դատախազության անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» թեմայով բարձրաստիճան խորհրդաժողովի կազմակերպմանը ցուցաբերած աջակցության համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է Խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած 7 պատվիրակությունների ղեկավարների բարձր գնահատականը՝ Դատախազության արտաքին և ներքին անկախության, հաշվետվողականության և էթիկայի հիմնահարցերի քննարկումների արդյունավետության վերաբերյալ:
Հիմք ընդունելով համատեղ աշխատանքի շարունակականության վերաբերյալ երկուստեք ցանկությունը՝ Աննա Վարդապետյանն առաջարկել է Քրիստոս Ջիակումոպուլոսին քննարկել 2023 թվականի ավարտին կամ 2024 թվականի գարնանը նման ձևաչափով երկրորդ խորհրդաժողովն անցկացնելու հնարավորությունը՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման թեմայով:
Հանդիպման ընթացքում հանրապետության գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել օրեր առաջ Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակության այցը՝ արգելափակված Լաչինի միջանցքի մեկնարկային կետ, որին ներկա է եղել նաև Քրիստոս Ջիակումոպուլոսը:

Анна Вардапетян обсудила перспективы сотрудничества с Христосом Джакомопулосом
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня в онлайн-формате встретилась с генеральным директором Генерального директората Совета Европы по правам человека и верховенству права Кристосом Джакомопулосом.
Анна Вардапетян поблагодарила высокопоставленного партнера СЕ за поддержку в организации конференции высокого уровня на тему "Независимость прокуратуры как гаранта законности", проводимой по случаю 105-летия образования прокуратуры и Дня прокуратуры.
Генеральный прокурор Армении подчеркнула высокую оценку руководителей 7 делегаций, прибывших в РА для участия в конференции, результативности дискуссий о внутренней и внешней независимости, подотчетности и этике прокуратуры.
Исходя из желания обеих сторон относительно продолжения совместной работы, Анна Вардапетян предложила Христосу Джакомопулосу обсудить возможность проведения второй конференции в аналогичном формате в конце 2023 г. или весной 2024 г. по теме конфискация имущества незаконного происхождения.
В ходе встречи Генеральный прокурор также высоко оценила визит высокопоставленной делегации Совета Европы ко въезду в Кашатагский (Лачинский) коридор, заблокированы Азербайджаном с 12 декабря 2022 года, в котором также принял участие Христос Джакомопулос.