Կենտրոն վարչական շրջանի Նար-Դոսի փողոց հ.2 հասցեում գտնվող հողամասերը զավթվել են. Դատախազության հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
27/04/2023
Երևան քաղաքի դատախազությունում, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակում նախաձեռնված ուսումնասիրությամբ, պարզվել է, որ Կենտրոն վարչական շրջանի Նար-Դոսի փողոց հ.2 հասցեի կամ հասցեի հարևանությամբ գտնվող հողամասերը հանդիսանում են պետական և համայնքային սեփականություն, որոնք զավթվել են դեռևս չպարզված անձանց կողմից, իսկ երկաթգծի վրա կառուցված շինությունը հանդիսանում է ինքնակամ կառույց:
Ուսումնասիրության համար հիմք է հանդիսացել 2022 թվականի մայիսի 24-ին  Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից գրությամբ ստացված «Հարավկովկասյան երկաթուղու» օտարման շերտի տեղամասերում ինքնակամ զբաղեցված հողամասերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Վերոնշյալ տեղեկության հիման վրա՝ Դատախազությունը 2022 թվականի հուլիսի 12-ին ներկայացված հարցում է ուղարկել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմ՝ խնդրելով տրամադրել նշված հասցեներում առերևույթ հողազավթումների վերաբերյալ Քաղաքապետարանում առկա տեղեկատվությունը: Քաղաքապետարանից ստացված գրության համաձայն՝ Քաղաքապետարանի հասարակական կարգի պահպանության, ինչպես նաև Քաղաքաշինություն ՓԲ ընկերության համապատասխան աշխատակիցները հնարավորություն չեն ունեցել մուտք գործել Կենտրոն վարչական շրջանի Նար-Դոսի փողոց հ.2 հասցեի կամ հասցեի հարևանությամբ գտնվող շինության տարածք՝ նշված տարածքը փաստացի օգտագործող Երևանի Ալրաղաց ԲԲ ընկերության ներկայացուցիչների կողմից ստեղծված խոչընդոտների պատճառով: Մուտքը խոչընդոտելու պատճառով վերոնշյալ աշխատակիցների կողմից հնարավոր չի եղել իրականացնել գեոդեզիական չափագրումներ՝ շինություններով ծանրաբեռնված հողամասերի իրավական կարգավիճակը պարզելու նպատակով: Ոստիկանության աշխատակիցների ներգրավման արդյունքում ևս չի հաջողվել իրականացնել գեոդեզիական չափագրումներ՝ նույն պատճառով։
Դատախազությունը, ուսումնասիրելով Երևանի գլխավոր հատակագիծը, Կենտրոն վարչական շրջանի թաղապետարանում առկա իրադրության հատակագիծը և Google Map-ում առկա տեղանքի պատկերը՝ 2023 թվականի փետրվարի 9-ին դիմել է Կադաստրի կոմիտե՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկություններ վերոնշյալ տարածք(ներ)ի, ինչպես նաև երկաթգծի վրա կառուցված շինության իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ։ Կադաստրի կոմիտեից ստացված գրության համաձայն՝ տարածք(ներ)ը հանդիսանում են պետական և համայնքային սեփականություն, որի վրա առկա է 2 շինություն՝ առանց իրավունքի պետական գրանցման, իսկ երկաթգծի վրա գտնվող շինության կարգավիճակի վերաբերյալ Կադաստրի կոմիտեի էլեկտրոնային արխիվում և քարտեզում տեղեկություններ չեն հայտնաբերվել:
Հաշվի առնելով, որ պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու համատեքստում նախաձեռնված ուսումնասիրության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կենտրոն վարչական շրջանի Նար-Դոսի փողոց հ.2 հասցեում կամ հասցեի հարևանությամբ գտնվող հողամասերը հանդիսանում են պետական և համայնքային սեփականություն, զավթվել են դեռևս չպարզված անձանց կողմից, իսկ երկաթգծի վրա կառուցված շինությունը հանդիսանում է ինքնակամ կառույց, միաժամանակ, Երևանի քաղաքապետարանի և Կենտրոն վարչական շրջանի համապատասխան պաշտոնատար անձինք, որոնց վրա օրենսդրությամբ դրված է եղել պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթումը, շենքերի կամ շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու պարտականություն, միջոցներ չեն ձեռնարկել հողամասի ինքնակամ զավթումը կամ շենքի կամ շինության ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու համար, ինչպես նաև օրենսդրությամբ նախատեսված վարչական պատասխանատվության միջոցներ չեն կիրառել հողամասն ինքնակամ զավթած, ինքնակամ կառուցապատում իրականացնող կամ իրականացրած անձանց նկատմամբ, 2023 թվականի մարտի 21-ին դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Քննչական կոմիտե։
2023 թվականի մարտի 28-ին Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների քննչական երրորդ բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 447-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթումը, ինչպես նաև շենքերի կամ շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու կամ անձին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

Были захвачены земельные участки, расположенные по улице Нар-Доса 2, административного района Кентрон. По сообщению Прокуратуры возбуждено уголовное дело
27/04/2023
В Прокуратуре города Еревана в рамках расследования, начатого в рамках функции по возбуждению иска о защите государственных интересов, было установлено, что земельные участки, расположенные на улице Нар-Доса или недалеко от нее, являются государственной и общественной собственностью, которые были захвачены лицами, личность которых пока не установлена, а здание, построенное на железной дороге, ябляется добровольной постройкой.
Основанием для исследования послужила информация, полученная в письменной форме от Министерства территориального управления и инфраструктуры от 24 мая 2022 года, относительно добровольно занимаемых земельных участков в участках отчуждения «Южно-Кавказской железной дороги».
Прокуратура направила сотрудникам мэрии Еревана запрос от 12 июля 2022 года с просьбой предоставить имеющуюся в мэрии информацию о явных захватах земель по указанным адресам. Согласно письму, полученному от мэрии, соответствующие сотрудники Службы охраны общественного порядка Ереванской мэрии, а также АОЗТ «Градостроительство» не имели возможности проникнуть на территорию постройки, расположенной по улице Нар-Доса 2 административного района Кентрон или участок здания, прилегающий к этому адресу, из-за препятствий, созданных представителями Ереванского мукомольного завода, являющейся фактическим пользователем указанного участка. Из-за затруднения доступа вышеуказанные работники не имели возможности провести геодезические измерения с целью выяснения правового статуса земельных участков, обремененных строениями. В результате привлечения сотрудников полиции провести геодезические замеры не удалось, по той же причине.
9 февраля 2023 года Прокуратура обратилась в Комитет кадастра с запросом информации о правовом статусе вышеуказанного(ых) участка(ов), а также здания, построенного на железной дороге. Согласно письму, поступившему из Комитета кадастра, земельный(ые) участок(и) являются государственной и коммунальной собственностью, на которых находятся 2 строения без государственной регистрации, а в электронном архиве и карте Комитета кадастра нет сведений о состоянии здания на железнодорожной линии.
Принимая во внимание, что в ходе исследования, начатого в рамках подачи иска в защиту государственных интересов, были получены, по всей видимости, фактические данные о том, что земельные участки, расположенные по адресу Нар-Доса 2 , являются государственной и общественной собственностью, были захвачены еще не установленными лицами, а здание на железной дороге является добровольной постройкой, в то же время соответствующие должностные лица мэрии Еревана и административного района Кентрон, на которых законодательством установлены добровольное занятие земельных участков, находящихся в государственной или коммунальной собственности, обязанность прекратить самовольное строительство зданий или сооружений, не предприняли меры по прекращению самовольного занятия земельного участка, либо самовольного строительства здания или сооружения, 21 марта 2023 года прокурором было представлено сообщение о преступлении в Следственный комитет.
28 марта 2023 года в третьем следственном отделе административных районов Кентрон и Норк-Мараш Следственного комитета города Еревана по ч. 1 ст. 447 УК РА (о самовольном захвате земельных участков, находящихся в государственной или коммунальной собственности, о прекращении самовольного  строительства зданий или сооружений, либо непринятии мер по привлечению лица к ответственности согласно закону либо непринятии мер по привлечению лица к ответственности в соответствии с законом) возбуждено уголовное дело.