Երևան քաղաքի դատախազությունում, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակում, ուսումնասիրվել է Երևան քաղաքի Տերյան 76 հասցեում տեղակայված անշարժ գույքի («Յանս» երաժշտական ակումբ և ռեստորան) կադաստրային գործը:
Պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետի 2003 թվականի հունվարի 14-ի որոշմամբ՝ ուսանողական այգու՝ Տերյան 76 հասցեին հարող տարածքում, «Արմեն» ՍՊ ընկերությանը հատկացվել է 1248.0 քմ մակերեսով հողատարածք. 2003 թվականի մարտի 10-ին կնքվել է զբոսայգիներում և պուրակներում հողատարածքի վարձակալության պայմանագիր:
Երևանի քաղաքապետի 2015 թվականի սեպտեմբերի 3-ի որոշմամբ՝ նշված հասցեում «Արմեն» ՍՊ ընկերությանը տրամադրված 1248.0 քմ մակերեսով հողամասից 626.22 քմ մակերեսով հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով՝ 24 մլն 422 հազար 580 դրամով, օտարվել է վերը նշված ընկերությանը։
Կառավարության 2005 թվականի դեկտեմբերի 15-ի որոշմամբ հաստատված` Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագծի, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետի 2007 թվականի նոյեմբերի 28-ի որոշմամբ հաստատված՝ «Կենտրոն» թաղային համայնքի տարածքի գոտիավորման նախագծի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հողատարածքը, ըստ գոտիավորման նախագծի, գտնվում է ընդհանուր օգտագործման կանաչապատ գոտում։
Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձինք, ունենալով Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագծով և գոտիավորման նախագծով սահմանված պահանջները պարտադիր իրագործելու ու ապահովելու, համայնքի վարչական սահմաններում քաղաքաշինական գործունեությունը վերը նշված երկու քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերով կազմակերպելու պարտավորություն, առերևույթ խախտել են Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի (քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողերը), «Քաղաքաշինության մասին» օրենքի 14.1-րդ հոդվածի, 14.3-րդ հոդվածի 17-րդ և 31-րդ մասերի, «Երևանի գլխավոր հատակագծի իրականացման հիմնական միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» Կառավարության 2006 թվականի սեպտեմբերի 7-ի որոշման, «Երևանի քաղաքային համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասերն անհատույց սեփականության իրավունքով համայնքին փոխանցելու մասին» Կառավարության 2009 թվականի դեկտեմբերի 24-ի որոշման և Երևանի քաղաքապետի 2007 թվականի նոյեմբերի 28-ի որոշման պահանջները:
Վերոշարադրյալից բացի այդ, անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնական փաստաթղթերում կեղծ տեղեկություններ մտցնելու եղանակով՝ մասնավորեցման ոչ ենթակա համայնքային սեփականություն համարվող ընդհանուր օգտագործման «Ուսանողական» այգու տարածքից, Կառավարության կողմից անհատույց սեփականության իրավունքով համայնքին փոխանցված 626.22 քմ մակերեսով հողատարածքը, գոտիավորմամբ հողամասերի նպատակային և գործառնական նշանակության նորմերին հակառակ, օտարվել են «Արմեն» ՍՊ ընկերությանը՝ էական վնաս պատճառելով պետության օրինական շահերին։
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ Երևան քաղաքի դատախազի տեղակալի կողմից 2023 թվականի ապրիլի 3-ին առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2023 թվականի ապրիլի 10-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով, որը համապատասխանում է գործող Քրեական օրենսգրքի 441-րդ (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) և 445-րդ (պաշտոնեական կեղծիքը) հոդվածների 1-ին մասերին:

Территория «Студенческого» парка была отчуждена вопреки правовым нормам: возбуждено дело
В Прокуратуре города Еревана в рамках функции по возбуждению иска о защите государственных интересов было изучено кадастровое дело недвижимого имущества (музыкальный клуб и ресторан «Янс»), расположенного по адресу: улица Теряна 76 в Ереване.
Было установлено, что решением мэра г. Еревана от 14 января 2003 года на территории, прилегающей к улице Теряна 76 студенческого парка, ООО "Армен" был выделен земельный участок площадью 1248,0 кв.м. 10 марта 2003г. был заключен договор аренды земель в парках и садах.
Согласно решению мэра Еревана от 3 сентября 2015 года из предоставленного ООО "Армен" земельного участка площадью 1248,0 кв.м по указанному адресу земельный участок 626,22 кв.м был отчужден вышеуказанной компании путем прямой продажи за 24 млн 422 тыс. 580 драм.
Согласно изучению генерального плана города Еревана, утвержденного решением Правительства от 15 декабря 2005 года, а также проекта зонирования микрорайона «Кентрон», утвержденного решением мэра Еревана от 28 ноября 2007 года, было установлено, что земельный участок согласно проекту зонирования находится в основном в зеленой зоне использования.
Соответствующие должностные лица мэрии Еревана, обязуясь реализовать и обеспечить требования, определенные генеральным планом и проектом зонирования города Еревана, организовать градостроительную деятельность в административных границах мэрии с вышеупомянутыми двумя документы градостроительной программы, явно нарушили требования статьи 60 Земельного кодекса, части 17 и 31 статьи 14.1, 14.3 Закона «О градостроительстве», Постановления Правительства от 7 сентября 2006г. «Об утверждении Плана основных мероприятий по реализации генерального плана Еревана» и решения мэра Еревана от 28 ноября 2007г. «О передаче земельных участков государственной собственности, расположенных в административных границах городской общины, в собственность общины на праве свободной собственности».
В дополнение к вышеизложенному, исходя из личного интереса и групповых интересов, путем внесения ложных сведений в официальные документы, земельный участок площадью 626,22 квадратных метра был передан Правительством общине на правах свободной собственности из площади общественного «Студенческого» парка, не подлежащего приватизации и считающегося коммунальной собственностью, по целевому и эксплуатационному назначению земельные участки вопреки нормам были отчуждены ООО «Армен», причинив значительный ущерб законным интересам государства.
Учитывая вышеизложенное, 3 апреля 2023 года заместитель прокурора Еревана представил в Антикоррупционный комитет сообщение о предполагаемом преступлении.
10 апреля 2023 г. Антикоррупционным комитетом было возбуждено уголовное дело по ст. 308 и ч. 1 ст. 314 Уголовного кодекса от 18 апреля 2003 г., что соответствует ст. 441 и части 1 статьи 445 действующего Уголовного кодекса.