Երևանի Ալիխանյան եղբայրներ 6/1 հասցեում գտնվող հողատարածքի նկատմամբ սեփականության իրավունքն ապօրինաբար է գրանցվել. Կադաստրի նախկին պաշտոնյա Ռ.Հ.-ի և քաղաքացի Տ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
17/03/2023
2023 թվականի մարտի 17-ին դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Կադաստրի պետական կոմիտեի աշխատակազմի «Դավթաշեն» տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավար Ռ.Հ.-ի և քաղաքացի Տ.Ա.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն):
Ռ.Հ.-ն, 2004 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև 2006 թվականի հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, զբաղեցնելով ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի «Դավթաշեն» տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար-անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի պաշտոնը, քաղաքացի Տ.Ա.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, նույն ստորաբաժանման աշխատակից Գ.Ս.-ի օժանդակությամբ, 2005 թվականի հունիսի 6-ին, անտեսելով ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի 2005 թվականի մարտի 29-ի թիվ 05-931 որոշումը, գրանցել է քաղաքացի Տ.Ա.-ի սեփականության իրավունքը՝ Երևան քաղաքի Ալիխանյան եղբայրներ փողոցին հարող տարածքում գտնվող 1976.1 քմ մակերեսով հողամասի և 50.8 քմ մակերեսով նկուղի նկատմամբ (հանրությանը հայտնի է որպես «Ֆիզգոռոդոկ» թաղամաս):
Հետագայում՝ 2006 թվականի ապրիլի 28-ին գույքն օտարվել է Ա.Բ.-ին, իսկ 2006 թվականի հոկտեմբերի 13-ին՝ «Ռատկո» ՍՊ ընկերությանը:
Երևան քաղաքի Ալիխանյան եղբայրներ փողոցին հարող տարածքում (հետագայում՝ Ալիխանյան եղբայրներ 6/1) գտնվող 1976.1 քմ մակերեսով հողամասի և 50.8 քմ մակերեսով նկուղի նկատմամբ սեփականության իրավունքի գրանցումների բոլոր 3 դեպքերը կատարվել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի «Դավթաշեն» տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար-անշարժ գույքի պետական ռեգիստր Ռ.Հ.-ի կողմից:
Ռ.Հ.-ի արարքի հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 117 մլն դրամի գույքային վնաս:
2023 թվականի մարտի 17-ին հսկող դատախազի կողմից հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումն ուղարկվել է նախաքննություն իրականացնող քննիչին՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար:

The ownership right over the land plot located at 6/1 Alikhanyan Yeghbayrner Str., Yerevan was illegally registered: a public criminal prosecution was initiated against the former official R.H. and the citizen T.A.
17/03/2023
On March 17, 2023, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against R.H. the former head of Davtashen Territorial Subdivision of the Staff of State Committee of the Real Estate Cadastre and against the citizen T.A. under point 3 of part 3 of article 255 of the RA Criminal Code.
R.H., holding the position of the State Registry of Immovable Property— Head of Davtashen Territorial Subdivision of the State Committee of the Real Estate Cadastre under the Government of the Republic of Armenia, by the prior agreement with the citizen T.A. together with G.S., employee of the same subdivision, ignoring decision № 05-931 of March 29, 2005, of the Civil Court of Appeal of the Republic of Armenia, registered the ownership right of T.A., over the land plot with the surface of 1976.1 m2 and over the basement with the surface of 50.8 m2 adjacent to Alikhanyan Yeghbayrner Str. on June 6, 2005.
Afterwards on April 28, 2006, the property was alienated to A.B. and on October 13, 2006, it was alienated to “Ratko” LLC.
Due to R.H.’s action a property damage in a particularly large amount— AMD 117 million was caused to the Republic of Armenia.
On March 17, 2023, the decision of the supervising prosecutor on initiating a public criminal prosecution was submitted to the investigator carrying out the preliminary examination of the case for the purpose of bringing charges against them.