Երևանի Ալիխանյան եղբայրներ 6/1 հասցեում գտնվող հողատարածքի նկատմամբ սեփականության իրավունքն ապօրինաբար է գրանցվել. Կադաստրի նախկին պաշտոնյա Ռ.Հ.-ի և քաղաքացի Տ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
17/03/2023
2023 թվականի մարտի 17-ին դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Կադաստրի պետական կոմիտեի աշխատակազմի «Դավթաշեն» տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավար Ռ.Հ.-ի և քաղաքացի Տ.Ա.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն):
Ռ.Հ.-ն, 2004 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև 2006 թվականի հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, զբաղեցնելով ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի «Դավթաշեն» տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար-անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի պաշտոնը, քաղաքացի Տ.Ա.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, նույն ստորաբաժանման աշխատակից Գ.Ս.-ի օժանդակությամբ, 2005 թվականի հունիսի 6-ին, անտեսելով ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի 2005 թվականի մարտի 29-ի թիվ 05-931 որոշումը, գրանցել է քաղաքացի Տ.Ա.-ի սեփականության իրավունքը՝ Երևան քաղաքի Ալիխանյան եղբայրներ փողոցին հարող տարածքում գտնվող 1976.1 քմ մակերեսով հողամասի և 50.8 քմ մակերեսով նկուղի նկատմամբ (հանրությանը հայտնի է որպես «Ֆիզգոռոդոկ» թաղամաս):
Հետագայում՝ 2006 թվականի ապրիլի 28-ին գույքն օտարվել է Ա.Բ.-ին, իսկ 2006 թվականի հոկտեմբերի 13-ին՝ «Ռատկո» ՍՊ ընկերությանը:
Երևան քաղաքի Ալիխանյան եղբայրներ փողոցին հարող տարածքում (հետագայում՝ Ալիխանյան եղբայրներ 6/1) գտնվող 1976.1 քմ մակերեսով հողամասի և 50.8 քմ մակերեսով նկուղի նկատմամբ սեփականության իրավունքի գրանցումների բոլոր 3 դեպքերը կատարվել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի «Դավթաշեն» տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար-անշարժ գույքի պետական ռեգիստր Ռ.Հ.-ի կողմից:
Ռ.Հ.-ի արարքի հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 117 մլն դրամի գույքային վնաս:
2023 թվականի մարտի 17-ին հսկող դատախազի կողմից հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումն ուղարկվել է նախաքննություն իրականացնող քննիչին՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար:

Право собственности на земельный участок по адресу ул. Алиханян ехбайрнер 6/1 в Ереване зарегистрировано незаконно. В отношении бывшего чиновника кадастра Р.А. и гражданина Т.А. возбуждено общественное уголовное преследование
17/03/2023
17 марта 2023 года прокурор возбудил общественное уголовное преследование в отношении бывшего руководителя территориального подразделения "Давташен" аппарата Государственного комитета кадастра Р.А. и гражданина Т.А. по пункту 3 части 3 статьи 255 Уголовного кодекса РА (мошенничество в особо крупных размерах).
В период с 1 октября 2004 года по 1 октября 2006 года Р.А., занимая должность руководителя территориального подразделения «Давташен» Государственного комитета кадастра недвижимости при правительстве РА- Государственного регистра недвижимого имущества, по предварительному сговору с гражданином Т.А., в составе группы, при содействии сотрудника того же подразделения С.С. 6 июня 2005 года, игнорируя решение Апелляционного гражданского суда РА № 05-931 от 29 марта 2005 года, зарегистрировал право собственности гражданина Т.А. на земельный участок площадью 1976.1 квм. и подвал площадью 50.8 квм. на территории, прилегающей к улице Братьев Алиханян города Ереван (известен как квартал «Физгородок»).
Позже, 28 апреля 2006 года, имущество было отчуждено А.Б., а 13 октября 2006 года-ООО ''Ратко''.
Все 3 случая регистрации права собственности на земельный участок площадью 1976.1 квм. и подвал площадью 50.8 квм., расположенный на территории, прилегающей к улице Братьев Алиханян (в дальнейшем-братьев Алиханян 6/1) города Еревана, были осуществлены руководителем территориального подразделения «Давташен» Государственного комитета кадастра недвижимости при правительстве РА- государственным регистром недвижимости со стороны Р.А.
В результате деяний Р.А. государству был причинен имущественный ущерб в особо крупных размерах- 117 млн драм.
17 марта 2023 года постановление о возбуждении общественного уголовного преследования надзирающим прокурором было направлено следователю, осуществляющему предварительное следствие, для предъявления обвинения.