Մանկատներն ու խնամքի կենտրոնները՝ Հանրապետության գլխավոր դատախազի ուշադրության կենտրոնում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը փետրվարի 20-ին, Գեղարքունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում, մարզի դատախազի պաշտոնակատար Գագիկ Այվազյանի ուղեկցությամբ չհայտարարված այց է կատարել Գավառի մանկատուն, որտեղ խնամք է ստանում 7-ից 18 տարեկան 57 երեխա:
Աննա Վարդապետյանը Մանկատան տնօրեն Նաիրա Խանդանյանի հետ շրջել է մասնաշենքերում, ծանոթացել հաստատության պայմաններին, եղել է ճաշարանում, երեխաների ժամանցի սենյակներում, ննջասենյակներում, զրուցել մանկատան սաների հետ:
Գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ մանկատներ և խնամքի կենտրոններ չհայտարարված այցերը կրելու են շարունակական բնույթ, պարբերաբար այցելելու է տարբեր մարզերում գտնվող տուն-ինտերնատներ, առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոններ՝ տեղում հաստատությունների պայմաններին ծանոթանալու և հնարավոր հանցավոր վարքագծին իրավական գնահատական տալու նպատակով:
Աննա Վարդապետյանը Գեղարքունիքի մարզի դատախազի պաշտոնակատարին Գավառի մանկատան հետ կապված մի շարք հանձնարարականներ է տվել:

Детские дома и центры по уходу в центре внимания генерального прокурора Республики
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 20 февраля в ходе визита в Гегаркуникскую область в сопровождении исполняющего обязанности прокурора области Гагика Айвазяна посетила Гаварский детский дом, где получают уход 57 детей в возрасте от 7 до 18 лет.
Анна Вардапетян вместе с директором детского дома Наирой Ханданян обошла здания, ознакомилась с условиями учреждения, побывала в столовой, комнатах отдыха детей, спальнях, побеседовала с воспитанниками детского дома.
Генпрокурор подчеркнула, что необъявленные визиты в детские дома и центры по уходу будут носить продолжительный характер, периодически будет посещать дома-интернаты в разных областях, центры по уходу за лицами, имеющими проблемы со здоровьем, с целью ознакомления на месте с условиями учреждений и дачи правовой оценки возможным преступным поведениям.
Анна Вардапетян дала исполняющему обязанности прокурора Гегаркуникской области ряд поручений, связанных с Гаварским детским домом.