Մանկատներն ու խնամքի կենտրոնները՝ Հանրապետության գլխավոր դատախազի ուշադրության կենտրոնում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը փետրվարի 20-ին, Գեղարքունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում, մարզի դատախազի պաշտոնակատար Գագիկ Այվազյանի ուղեկցությամբ չհայտարարված այց է կատարել Գավառի մանկատուն, որտեղ խնամք է ստանում 7-ից 18 տարեկան 57 երեխա:
Աննա Վարդապետյանը Մանկատան տնօրեն Նաիրա Խանդանյանի հետ շրջել է մասնաշենքերում, ծանոթացել հաստատության պայմաններին, եղել է ճաշարանում, երեխաների ժամանցի սենյակներում, ննջասենյակներում, զրուցել մանկատան սաների հետ:
Գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ մանկատներ և խնամքի կենտրոններ չհայտարարված այցերը կրելու են շարունակական բնույթ, պարբերաբար այցելելու է տարբեր մարզերում գտնվող տուն-ինտերնատներ, առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոններ՝ տեղում հաստատությունների պայմաններին ծանոթանալու և հնարավոր հանցավոր վարքագծին իրավական գնահատական տալու նպատակով:
Աննա Վարդապետյանը Գեղարքունիքի մարզի դատախազի պաշտոնակատարին Գավառի մանկատան հետ կապված մի շարք հանձնարարականներ է տվել:

Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia made an unannounced visited to Gavar orphanage accomodating 57 children aged 7-18, accompanied by Gagik Ayvazyan, acting prosecutor of Gegharkunik region, during her visit to the region on 20 February.
Anna Vardapetyan, toghether with Naira Khandanyan, director of the Orphanage, walked around the subsidiary buildings, familiarized with the building conditions, visited cafeterias, children entertainment rooms, bedrooms and talked with alumni of the orphanage.
The Prosecutor General highlighted that unannounced visits to orphanages and care centers will continue, and she will regularly visit residential care homes, care centers for people with health problems to familiarize with building conditions and to give legal assessment to the possible criminal conduct.
Anna Vardapetyan gave some instructions relate to Gavar Orphanage to the acting prosecutor of Gegharkunik region.