Հ.Պ.-ն, 2012-2016 թվականներին զբաղեցնելով ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը, օժանդակել է «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության հիմնադիրներին և տնօրենին խարդախությամբ հափշտակել պետական սեփականություն հանդիսացող՝ «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով հողամասը: Արդյունքում, պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի՝ 100 մլն դրամի գույքային վնաս:
Վարույթով հիմնավորվել է, որ Գ.Դ.-ն և Հ.Ա.-ն, 2012 թվականին հիմնադրել են «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերությունը (այսուհետ՝ Ընկերություն)՝ նպատակ ունենալով խարդախությամբ հափշտակել «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված 3230.0 քմ մակերեսով հողատարածքը, որը Պուշկին փողոցին հարող հատվածից 300.0 քմ մակերեսով ծանրաբեռնված է եղել կաթսայատնով:
Այնուհետև, տարածքը ուսումնական նպատակով օգտագործելու կեղծ պատրվակով, հիմնադրումից 4 օր անց Ընկերության տնօրեն Ն.Կ.-ն Երևանի քաղաքապետին է ներկայացրել ներդրումային ծրագիր՝ առաջարկելով Հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012 թվականին գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք ճանաչվելու կապակցությամբ «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու համար ընկերությանը տրամադրել Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով հողամասը: Փոխարենը Ընկերությունը պարտավորվել է «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցումից բացի՝ իրականացնել լրացուցիչ մակերեսի կառուցապատման աշխատանքներ՝ դպրոցի պայմանները բարելավելու նպատակով: Եզրակացություն ստանալու նպատակով քաղաքապետը ներդրումային ծրագիրը հասցեագրել է նախկին նախարար Հ.Պ.-ին:
ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հ.Պ.-ն, տեղեկացված լինելով Ընկերության կողմից հողատարածքը ոչ ուսումնական նպատակով օգտագործելու և դրա վրա բազմաֆունկցիոնալ շենք կառուցելու իրական մտադրության մասին, չի առարկել ներկայացված ներդրումային ծրագրի դեմ: Ծրագրին հավանություն է տվել նաև «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, ով Ընկերության տնօրեն Ն.Կ.-ի եղբայրն է:
Հ.Պ.-ն, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, 2012 թվականի դեկտեմբերի 13-ին Ընկերության հետ կնքել է «Գույքի օտարման և գրավի» ու «Գլխավոր կապալի» պայմանագրեր, որոնցում դիտավորությամբ չի ներառել Կառավարության որոշմամբ սահմանված պարտավորություններից՝ «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու պարտավորության կատարումը («Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրը, ըստ ներդրումային ծրագրի՝ պետք է արժենար 800 մլն դրամ): Այդ կերպ ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հ.Պ.-ն, խոչընդոտները վերացնելով, Ընկերությանը հնարավորություն է տվել առանց նշված պարտավորության կատարման՝ իր սեփականության իրավունքը գրանցել Երևան քաղաքի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Այնուհետև, ՀՀ մշակույթի նախկին նախարարը երկու նախագիծ է ներկայացրել Կառավարություն, որոնցով առաջարկել է կատարել փոփոխություն արդեն իսկ առկա որոշման մեջ: Այն է՝ կատարել դպրոցի շենքի կապիտալ վերանորոգում, տեղեկացված լինելով, որ այն իրականացվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրով: Մեկ այլ փոփոխությամբ «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի միջնորդության հիման վրա առաջարկվել է դպրոցին երաժշտական գործիքներ տրամադրել՝ դպրոցի մարզադահլիճի և այլ հատվածների հիմնանորոգման փոխարեն: Արդյունքում արձանագրվել է, որ Ընկերությունը կատարել է Կառավարության որոշմամբ սահմանված՝ կաթսայատան կառուցման և երաժշտական գործիքների տրամադրման պարտավորությունները, որպիսի պայմաններում Երևանի Ե.Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով հողամասը խարդախությամբ հափշտակվել է՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ 100 մլն դրամի գույքային վնաս:
Հսկող դատախազը 2022 թվականի դեկտեմբերի 13-ին ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում: Դատախազը որոշում է կայացրել նաև պետական սեփականություն հանդիսացող գույքը խաբեությամբ հափշտակելու հանրորեն վտանգավոր արարքի կատարման համար հանրային քրեական հետապնդումներ հարուցել Գ.Դ.-ի, Հ.Ա.-ի, Հ.Խ.-ի «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն Մ.Կ.-ի, վերջինիս եղբայր Ն.Կ.-ի նկատմամբ:

В 2012-2016 годах, занимая должность министра культуры РА, А.П. содействовала учредителям и директору ООО "Сохосентр" мошенническим путем похитить являющийся государственной собственностью земельный участок, отделенный из земельного участка, предоставленного ГНКО «Ереванская средняя специальная музыкальная школа имени П. Чайковского» на праве собственности, площадью 300квм. В результате государству был нанесен особо крупный материальный ущерб в размере 100 млн драм.
Производством было обосновано, что Г.Д. и А.А. в 2012 году учредили ООО "Сохоцентр" (далее - Компания) с целью хищения путем обмана земельного участка площадь- 3230,0квм., предоставленного ГНКО «Ереванская средняя специальная музыкальная школа имени П. Чайковского» на праве безвозмездного пользования.
Затем, под ложным предлогом использования помещения в образовательных целях, через 4 дня после его создания директор компании А.К. представил мэру Еревана инвестиционную программу, предложив предоставить компании участок площадью 300квм., отделенный от участка по улице Кохбаци 36, для строительства многофункционального комплекса «Мир книг» в связи с 500-летием Армянской полиграфии и признанием ЮНЕСКО Ереван Всемирной столицей книги в 2012 году. Взамен Компания взяла на себя, помимо строительства многофункционального комплекса, дополнительные наземные строительные работы для улучшения условий в школе. Для получения заключения мэр адресовал инвестиционную программу бывшему министру А.П.
Бывший министр культуры РА А.П., будучи информированной о реальном намерении компании использовать землю в необразовательных целях и построить на ней многофункциональное здание, не возражала против представленного инвестиционного плана. Проект также одобрил директор ГНКО «Ереванская средняя специальная музыкальная школа имени П. Чайковского», который является родным братом директора фирмы Н.К.
А.П., используя свои служебные полномочия в ущерб интересам государства, 13 декабря 2012 г. заключила с Компанией договоры «Об отчуждении и залоге имущества» и «Генеральном подряде», в которые умышленно не включила в число обязательств, определенных постановлением Правительства решение,- построить многофункционального комплекса «Мир книг» (многофункциональный комплекс «Мир книг», согласно инвестиционному плану, должен был стоить 800 млн драм). Таким образом, бывший министр культуры РА А.П., устранив препятствия, предоставила Компании возможность зарегистрировать право собственности на помещение площадью 300квм.
Затем бывший министр культуры РА представила в Правительство два проекта, которыми предложила внести изменение в уже существующее решение. То есть провести капитальный ремонт здания школы, будучи информированной о том, что он осуществляется по программе Всеармянского фонда «Айастан». Другим изменением, на основании ходатайства директора ГНКО «Ереванская средняя специальная музыкальная школа имени П. Чайковского», было предложено обеспечить школу музыкальными инструментами вместо капитального ремонта спортзала и других частей школы. В результате было зафиксировано, что Компания выполнила обязательства по строительству котельной и обеспечению музыкальными инструментами, определенные решением Правительства, в условиях которого участок площадью 300квм. по улице Е. Кохбаци 36 города Еревана был похищен обманным путем, в результате чего государству был нанесен особо крупный материальный ущерб в размере 100 млн драм.
13 декабря 2022 года надзирающий прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении бывшего министра культуры РА А.П. Прокурор также постановил возбудить публичное уголовное преследование в отношении Г.Д., Г.А., бывшего директора ГНКО «Ереванская средняя специальная музыкальная школа имени П. Чайковского» М.К., брата последнего Н.К.