Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին երեք միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ նախագահին
20/01/2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, հունվարի 20-ին ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին երեք միջնորդագիր: Ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը:
Առաջին քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, կատարել է առանձնապես խոշոր չափերով վատնում (երկու դրվագ), ինչպես նաև՝ անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ (երկու դրվագ)։
Երկրորդ քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, նաև չի կատարել ծառայողական պարտականությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև՝ վատնելու եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գույք:
Երրորդ քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը վատնելու եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գույք:

Генеральный прокурор Вардапетян представилա Председателю НС три ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении бывшего министра обороны РА
20/01/2023
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в соответствии с пунктом 1 статьи 108 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания" 20 января представила Председателю НС РА Алену Симоняну три ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении руководителя фракции НС "Айастан", бывшего министра обороны РА. В соответствии с требованием того же пункта к ходатайству также был приложен проект постановления Национального собрания о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата.
Согласно фактическим данным, полученным в ходе первого уголовного производства, бывший министр обороны РА, используя свое служебное положение, совершил растрату в особо крупных размерах (два эпизода), а также, исходя из иной личной заинтересованности и групповых интересов, использовал свое служебное положение вопреки интересам службы, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия (два эпизода). Согласно фактическим данным, полученным в рамках второго уголовного производства, бывший министр обороны РА, будучи должностным лицом, исходя из групповых интересов использовал свое служебное положение против интересов службы, а также не исполнял свои должностные обязанности, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия, а также путем растраты похитил имущество в особо крупных размерах. Согласно фактическим данным, полученным в ходе третьего уголовного производства, бывший министр обороны РА путем растраты похитил имущество в особо крупных размерах.
Согласно статье 96 Конституции РА, уголовное преследование депутата может быть возбуждено только с согласия Национального Собрания.