2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ, ՀՀ-ի և ԱՀ-ի դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և ագրեսիայի ակտ իրականացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով նախաքննության ընթացքում կատարված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախնական տվյալներ են ձեռք բերվել պատերազմ վարելու առաջին իսկ օրվանից Ադրբեջանի կողմից տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների անդամ հանդիսացող, նյութական հատուցում ստանալու նպատակով հատուկ հավաքագրված անձանց՝ վարձկանների հավաքագրելու և օգտագործելու վերաբերյալ: Վերջիններս իրականացրել են միջազգային ահաբեկչություն՝ օտար պետության ներքին վիճակն ապակայունացնելու նպատակով, պայթյունի, հրկիզման և այլ նմանօրինակ գործողությունների կազմակերպմամբ ու իրականացմամբ, շարունակել են մարդկանց ոչնչացնելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն և վնասելուն ուղղված գործողությունները:
Վերոգրյալի հիման վրա 2020թ. հոկտեմբերի 12-ին քրեական գործի նյութերով՝ միջազգային ահաբեկչության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով, որը միացվել է Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործին:
Նախաքննության ընթացքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով և 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու կասկածանքով 2020թ. հոկտեմբերի 31-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ձերբակալվել է Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմին մասնակցող վարձկան՝ 1988թ. ծնված, ազգությամբ արաբ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի, Սարմադի քաղաքին հարակից Աթմի գյուղի բնակիչ Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերին, իսկ նոյեմբերի 2-ին` ազգությամբ արաբ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի, Իդլիբ նահանգի Ջսեր Ալ Շահուր քաղաքի Ալ Զիեդիե գյուղի բնակիչ 03.05.1975թ. ծնված Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջին:
Պատշաճ դատավարական ընթացակարգի շրջանակներում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով և 3-րդ մասի 1-ին կետով, 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, իսկ Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջիին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով և 3-րդ մասի 1-ին կետով, 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ստացվել նաև Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծած ռազմական գործողություններին մի շարք այլ վարձկանների մասնակցության, մասնավորապես՝ ազգությամբ արաբ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Ահմադ Ալ-Տայեբի /35 տարեկան, բնակվում է թուրքական Ռեյհանիյը քաղաքում/, Աբու Սթեֆ Ալ-Հինդավիի /35 տարեկան/, Աբու Դիաբ Հալաբիի /30 տարեկան/ վերաբերյալ:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշումներ են կայացվել նշված անձանց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել է հետախուզում:
Հետագա նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական, ինչպես նաև անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել «Սուլթան Սուլեյման Շահ» միջազգային ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ, ազգությամբ արաբ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի, «Աբու Համշա» մականվամբ Մուհամմադ Ալ-Ջասիմի /ծնված 1985թ.,/ կողմից նյութական հատուցման դիմաց Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում շուրջ երկու հազարից ավելի վարձկաններ հավաքագրելու, նրանց Ադրբեջան տեղափոխելու, ԱրՀ-ի և ՀՀ-ի դեմ վարվող պատերազմում ներգրավելու, այդ թվում՝ տեղում գործողությունները ղեկավարելու վերաբերյալ:
Վերոգրյալի հիման վրա 2020թ. նոյեմբերի 8-ին որոշում է կայացվել Մուհամմադ Ալ-Ջասիմին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-389-րդ հոդվածով, 390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ մասերով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել է հետախուզում: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ձեռք բերված օբյեկտիվ ապացույցները հիմնավորում են պատերազմի ողջ ընթացքում Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում միջազգաին ահաբեկչական խմբավորությունների անդամ ծայրահեղական ահաբեկիչների, վարձկանների ներկայությունը և Ադրբեջանի ԶՈՒ կազմում ակտիվ մասնակցությունը ռազմական գործողություններին և Արցախի բնակչության դեմ իրականացված ռազմական հանցագործություններին: Ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ ՀՀ, ԱՀ և ՌԴ ղեկավարների համատեղ եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո հակամարտության գոտուց վերջիններիս հեռացվելու վերաբերյալ առկա չէ որևէ տվյալ:
Ավելին, ըստ հրապարակվող տեղեկությունների՝ միջոցներ են ձեռնարկվում ահաբեկչական խմբավորումների տեղակայման և վարձկանների հավաքագրման հիմնական կենտրոններից մեկը հանդիսացող՝ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության հյուսիսային շրջաններից կազմակերպված ձևով անձանց Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցած տարածքներ տեղափոխման և հաստատման վերաբերյալ: Վերջինս, իրականությանը համապատասխանելու դեպքում, ըստ էության, կարելի է գնահատել որպես տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբավորումների կենտրոնացման, դրանով իսկ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության բնակչության, տարածաշրջանի բոլոր երկրների անվտանգության և կայունության սպառնալիքների մեծացմանը, հարաբերական խաղաղության խաթարմանը միտված քայլ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն իր գործընկեր երկրների, կազմակերպությունների ղեկավարներին միջազգային համագործակցության շրջանակներում պարբերաբար առաքվող նամակներով, ընթացքում ձեռք բերվող փաստական տվյալների փոխանցմամբ վերջիններիս ուշադրությունը հրավիրելով նման դրսևորումների վրա՝ վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով լայն համագործակցություն ծավալելու միջազգային ահաբեկչության տարածման, տարածաշրջանում ահաբեկչական նոր կենտրոնների ստեղծման և ամրապնդման փորձերը կանխելու, դրանցում ներգրավվող անձանց հայտնաբերելու և պարտադիր պատասխանատվության ենթարկելու հարցում:

The military and political leadership of the Republic of Azerbaijan violated the requirements of numbers of international treaties on September 27, 2020, unleashed aggressive war against the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh; preliminary investigation was initiated on the case, data were obtained on use of mercenaries, members of various terrorist groups specially recruited by Azerbaijan from the first day of the war. The latter carried out international terrorism in order to destabilize the internal state of a foreign state, by means of organizing and carrying out actions such as explosions, arson and other similar actions, continued killing people, destroying buildings, structures, roads, means of transport and communication or other property.
On that basis, according to the materials obtained on October 12, 2020, a criminal case was initiated under Article 389 of the RA Criminal Code and joined to the criminal case initiated on the case of unleashing an aggressive war against the Republic of Artsakh.
During the preliminary investigation, on suspicion of committing crimes under Article 389, Article 390, Part 1, Point 1 and Part 3, Points 1 and 2, Article 395, Part 3 of the RA Criminal Code, mercenaries: Muhhrab Muhammad Al Shkher, a resident from the village of Atmi, near the city of Sarmad, a citizen of the Arab Republic of Syria, born in 1988 and a citizen of the Arab Republic of Syria, Yusef Alabet Al Haji, born on 03.05.1975 in Edlib region, Jser Al Shahur city, village Al Ziedie participating in the aggressive war unleashed by the Republic of Azerbaijan against the Republic of Artsakh were arrested on October 31, 2020 by the body conducting the proceedings.
In the scope of proper judicial procedure with sufficient evidence obtained Muhhrab Muhammad Al Shkher was charged under Article 389, Articl 34-390, Part 1, Point 1 and Part 3, Point 1, Article 395, Part 3 of the RA Criminal Code and Yousef Alabet Al Haji was charged under Article 389 of the RA Criminal Code, Article 34-390, Part 1, Point 1 and Part 3, Point 1, Article 395, Part 3 of the RA Criminal Code. Detention was chosen as a preventive measure against them.
In the course of the preliminary investigation, factual information was obtained about the participation of a number of other mercenaries in the actions unleashed by the military and political leadership of the Republic of Azerbaijan, in particular Ahmad Al-Tayebi /35 years old, citizen of the Syrian Arab Republic, residence of Reyhany, Turkey/, Abu Stef Al-Hindavi /35 years old/, about Abu Diab Halabi / 30 years old /.
Decisions were made by the body conducting the proceedings on the involvement of the above- mentioned persons in a criminal case under Article 389, Article 390, Part 3, Point 1, Article 395, Part 3 of the RA Criminal Code and detention was chosen as a preventive measure against the latter and they were declared wanted.
During the further preliminary investigation and in the result of operative-investigative measures undertaken, as well as urgent investigative and other judicial actions, factual data was obtained on the leader of the international terroristic group called “Sultan Suleyman Shah", Muhammad Al-Jasimin, titled “Abu Hamsha”, arab national /born in 1985/ for recruiting more than two thousands mercenaries in the Syrian Arab Republic for material compensation and transporting them to Azerbaijan to involve in the war against the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, including for leading operations in place.
Based on the above, a decision was made օn November 8, 2020 regarding Muhammad Al-Jasimi to initiate a criminal case against him under Article 38-389, Article 390, Part 3, Points 1 and 2, Article 395, Part 3, Points 1 and 3 of the RA Criminal Code. Detention was chosen as a preventive measure against the latter, he was declared wanted. The preliminary investigation is underway.
Objective evidence prove the presence of extremist terrorists and mercenaries, members of international terrorist groups during the whole time of the war in the territory of the Republic of Azerbaijan, their active participation in the Armed Forces of Azerbaijan and war crimes against the people of Artsakh. After the adoption of a joint trilateral statement on finishing the military actions by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia, there is no information about their withdrawal from the conflict zone.
Moreover, according to the published information, measures are being undertaken to locate the terrist groups and the mercineries living in the northern part of the Syrian Arab Republic to the territories occupied by Azerbaijan. If this information is true, it may be assessed as a step aimed at concentrating terrorist groups in the region, thereby increasing the threats against the population of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, as well as against the security, stability and relative peace of all countries in the region.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia reaffirms its readiness to expand cooperation in both bilateral and multilateral forms in order to prevent new terrorist acts and establishment of new terrorist centers in the region, as well as it tries to detect such attempts and identify the persons involved in them to make them liable.