Երևան քաղաքի Արամի 9 հասցեի՝ հանրապետական նշանակության հուշարձան հանդիսացող շենքի քանդման փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
09/04/2019
ՀՀ մշակույթի նախարարությունից, Երևանի քաղաքապետարանից և ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված տեղեկատվության հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են պետության պահպանության ներքո գտնվող Երևան քաղաքի Արամի փողոցի 9 հասցեի շենքի քանդման հանգամանքները:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2004թ. հոկտեմբերի 7-ի որոշմամբ հանրապետական նշանակության հուշարձան հանդիսացող և Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցուցակում ընդգրկված Արամի փողոցի 9 հասցեի շենքը քանդվել է Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից տրամադրված քանդման թույլտվությունների և ՀՀ մշակույթի նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից՝ հուշարձանների պահպանության և օգտագործման վերահսկողական իրենց գործառույթը չկատարելու արդյունքում:
Մինչդեռ, «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածով արգելվում է հանրապետական նշանակության հուշարձանների քանդումը:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և այդ կերպ ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

On the fact of demolition of the building of republican value monument on Aram Street 9 of Yerevan city a criminal case has been initiated
09/04/2019
Based on the information received from the Ministry of Culture of the Republic of Armenia, Yerevan Municipality and the Committee on State Property Management of the Republic of Armenia in the Department of State Interests Protection of the RA General Prosecutor's Office the circumstances of the demolition of the building under state protection on Aram street 9 have been studied.
During the investigation  it turned out that by the decision of the Government of the Republic of Armenia dated  October 7, 2004, building on Aram  street 9, included in the list of immovable historical and cultural monuments of Yerevan, which is a monument of republican value has been demolished by permission of officials of the Yerevan Municipality and as a result of the failure of relevant officials of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia to exercise their functions of monitoring the protection and use of monuments.
Although, according to Article 21 of the RA Law “On the protection and use of immovable historical and cultural monuments and the historical circle”, the demolition of monuments of republican value is prohibited.
Taking into account that the recorded violations contain signs of a crime of abuse of official authority and, thus, have entailed grave consequences, a criminal case has been  initiated in the Department of State Interests Protection of the RA General Prosecutor's Office on grounds of p. 2 art. 308 of the RA Criminal Code.