Ամփոփվել է «Դատախազների հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացում» թեմայով շուրջ 6 ամիս տևողությամբ դասընթացը. մասնակցել է 370 դատախազ
22/04/2024
Գլխավոր դատախազությունը, 2023 թվականի նոյեմբերի 18-ին հայտարարել էր Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության օժանդակությամբ Հայաստանի Հանրապետության դատախազների հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացի մեկնարկի մասին:
Դեսպանության կողմից մրցութային կարգով ընտրված SPRING PR ընկերության կողմից (այսուհետ՝ Ընկերություն) իրականացված՝ շուրջ 6 ամիս տևողությամբ «Դատախազների հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացում» թեմայով դասընթացին մասնակցել են ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, գլխավոր դատախազի տեղակալները, Գլխավոր դատախազության վարչությունների պետերը, Երևան քաղաքի դատախազը, Հայաստանի Հանրապետության բոլոր գործող դատախազները: Դասընթացի նպատակն էր բարելավել դատախազ-քաղաքացի, դատախազ-ԶԼՄ ներկայացուցիչ հաղորդակցման կարողությունները:
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության փոխդեսպան Թայմեն Քովինարը, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալները 2024 թվականի ապրիլի 21-ին մասնակցել են Ծրագրի վերջին դասընթացին և ամփոփել արդյունքները:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել փոխդեսպան Թայմեն Քովինարին, Դեսպանության քաղաքական և տնտեսական հարցերով պատասխանատու Լարիսա Հարությունյանին և դասընթացավաներին՝ բովանդակությամբ հարուստ և դատախազների կարիքներին համապատասխան դասընթաց կազմակերպելու և իրականացնելու համար: «ՄԻԵԴ կայուն նախադեպային իրավունքում ամրագրված սկզբունքներից է այն, որ արդարադատությունը ոչ միայն պետք է իրականացվի, այլ նաև լինի տեսանելի: Ես կավելացնեի՝ արդարադատությունը պետք է լինի նաև հասկանալի: Այս նպատակին էր ուղղված Դեսպանության հետ համատեղ իրականացված դասընթացը: Արդյունքները չափելի են. IRI-ի նախաձեռնությամբ 2023 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացված հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ Դատախազությունը գոհունակության ցուցանիշով, 2023 թվականի մարտ ամսին անցկացված հարցման համեմատ, 8 տոկոսային կետով բարելավել է իր դիրքերը»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը և հույս հայտնել, որ Դեսպանության հետ փոխգործակցությունը կկրի շարունակական բնույթ և, ի թիվս այլնի, կներառի նման ձևաչափով դատախազների այլ գիտելիքների զարգացումը:
ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության փոխդեսպան Թայմեն Քովինարը Գլխավոր դատախազության հետ համագործակցությունը գնահատել է արդյունավետ, կարևորել Դատախազության կողմից հանրության հետ հաղորդակցվելու կարողությունները զարգացնելուն ուղղված աշխատանքները և շնորհակալություն է հայտնել դասընթացավարներին՝ բարձր արհեստավարժությամբ Ծրագիրն իրականացնելու համար:
Փոխդեսպանը Գլխավոր դատախազություն-Դեսպանություն փոխգործակցությունը շարունակելու վստահություն է հայտնել:
Ընկերության համահիմնադիր, դասընթացավար Նվարդ Մելքոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին և Դեսպանությանը՝ մասշտաբային ծրագիրն իրականացնելու պատասխանատու առաքելությունն իրենց վստահելու համար և ընդգծել, որ այն Ընկերության համար ամենապարտավորեցնող նախագծերից է եղել:
Ընկերության համահիմնադիր, դասընթացավար Տաթևիկ Սիմոնյանը բարձր է գնահատել դասընթացին մասնակցած դատախազների որակն ու ներգրավվածությունը և նշել, որ Դատախազության նախաձեռնությունը ժողովրդավարական երկրներին բնորոշ նախաձեռնություն է, որտեղ կարևորվում է երկկողմանի հաղորդակցությունը:
Բանավոր շնորհակալությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի գրավոր շնորհակալագրերով ամրապնդելու նպատակով՝ հանրային հաղորդակցության ոլորտում դատախազների կարողությունների, հմտությունների և գիտելիքների զարգացմանը նպաստելու համար, Աննա Վարդապետյանը շնորհակալագրեր է հանձնել դասընթացը հաջողությամբ իրականացրած SPRING PR ընկերության ներկայացուցիչներին՝ Ընկերության համահիմնադիրներ, դասընթացավարներ Նվարդ Մելքոնյանին և Տաթևիկ Սիմոնյանին, Ընկերության PR տնօրեն Մարիամ Սաֆարյանին, Ընկերության ներկայացուցիչ, Ծրագրի ղեկավար Մարինե Գրիգորյանին, կոորդինատոր Սոֆի Ջավադյանին, Big mind ուսումնական կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն, դասընթացավար Հակոբ Մակդիսին:
Աննա Վարդապետյանը, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության և Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության փոխգործակցության զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար շնորհակալագրով է պարգևատրել նաև Դեսպանության քաղաքական և տնտեսական հարցերով պատասխանատու Լարիսա Հարությունյանին:

The six-month long course on “Development of communication skills and competences of the prosecutors” was summarized: 370 prosecutors participated in it
22/04/2024
On November 18, 2023 the Prosecutor General’s Office announced the launch of a course aimed at the development of communication skills and competences of prosecutors of the Republic of Armenia with the help of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia.
Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, Deputies of the Prosecutor General, Heads of Departments of the Prosecutor General's Office, Prosecutor of Yerevan city and all the prosecutors of the Republic of Armenia participated in the 6-month long course on "Development of communication skills and competences of prosecutors" conducted by the SPRING PR Company (hereinafter referred to as “the Company”) selected by the Embassy under the competition procedure. The course aimed at the improvement of communication skills between the prosecutors and citizens as well as between the prosecutors and media representatives.
On April 21, 2024, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, Deputies of the Prosecutor General and Thymen Kouwenaar, Deputy Head of Mission at the Embassy of the Netherlands in Armenia participated in the final course of the Program and summarized the results.
Anna Vardapetyan thanked Thymen Kouwenaar, Deputy Head of Mission, Larisa Harutyunyan, the Political and Economic Affairs Policy Officer of the Embassy and trainers for the organization and implementation of trainings —rich in content and relevant to the needs of the prosecutors. “One of the principles enshrined in the ECHR case-law is that justice shall not only be administered, but it must also be visible. I would also add, “Justice must also be understandable”. The training organized with the Embassy pursued this aim. We can even measure the results:  The public opinion survey conducted in the Republic of Armenia on December 2023 by IRI’s initiative showed that the Prosecutor's Office improved its position by 8 percentage points in terms of satisfaction index, compared to the survey conducted on March 2023”, mentioned Anna Vardapetyan and hoped that they shall continue the cooperation with the Embassy.
According to the assessment of Thymen Kouwenaar, Deputy Head of Mission at the Embassy of the Netherlands in the Republic of Armenia the cooperation with the Prosecutor General’s Office was effective, he attached importance to the works implemented by the Prosecutor’s Office aimed at the development of communication skills with the public and thanked the trainers for the skillful implementation of the Project.
The Deputy Head of the Mission expressed confidence in continuing the cooperation between the Prosecutor General’s Office and the Embassy.
Nvard Melkonyan, Trainer and Cofounder of the Company thanked Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia and the Embassy for trusting them the organization of the training and highlighted that it was one of the most important Projects for the Company.
Tatevik Simonyan, Trainer and Cofounder of the Company highly appreciated the quality and involvement of prosecutors participating in the training and mentioned that the Prosecutor’s Office’s initiative is one characteristic of democratic countries, where mutual communication is very important.
After the oral approbation, Anna Vardapetyan awarded Appreciation certificates to the representatives of SPRING PR Company (which successfully organized the trainin), for the contribution in the development of skills, competences and knowledge of prosecutors in the field of public communication, — Nvard Melkonynan and Tatevik Simonyan, Trainers and cofounders of the Company, Mariam Safaryan, PR director of the Company, Marine Grigoryan, representative of the company, manager of the Project, Sofi Javadyan, coordinator, Hakob Makdis, Trainer and Founding Director of Big mind educational center.
Anna Vardapetyan awarded an Appreciation certificate to Larisa Harutyunyan, Political and Economic Affairs Policy Officer of the Embassy for the contribution in the development of cooperation between the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia and the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia.